Seriál o Ajurvéde, matke medicíny: 1. Základné typy v Ajurvéde 3 dóše

Čo je ajurvéda?

ajurveda ayurveda

Ajuvérda, jedna z najstarších foriem holistickej medicíny na svete je veľmi vyhľadávaná a používaná aj v súčasnosti. Výraz Ajuvérda (Ayurveda), pochádzajúci zo sanskritu (indo-árijského jazyka) možno prekladať ako „znalosť života“. Umenie a veda Ajuvérdy pracujú s harmonizáciou nášho vnútorného a vonkajšieho sveta, pričom práve našich päť zmyslov je považovaných za portál prepájajúci tieto dve ríše.

Prostredníctvom Ajuvérdy sa zoskupuje päť základných elementov (éter/vesmír/priestor, vzduch, oheň, voda, vzduch) do troch typov energie a funkčných princípov, ktorých prítomnosť je všade-vo všetkom a vo všetkých. Ajuvérdska teória označuje tieto energie za elementárne sily ovládajúce všetko z fyzickej a duševnej stránky.

Kombináciou piatich elementov vznikajú tri dóše / biologické energie známe ako Váta, Pitta a Kapha. Na ich vzájomnom súlade je založený kľúčový princíp Ajuvérdy, ktorá predpokladá, že ajuvérdske dóše zodpovedajú za fyzické, duševné a emocionálne zdravie človeka. Ďalším z predpokladov ajuvérdskej medicíny je tvrdenie, že každý z nás má svoj jedinečný pomer každej dóše, pričom pri jednej vyniká viac ako pri ostatných.

Poďme si bližšie predstaviť jednotlivé typy - dóše a ich charakteristiky:

Typ Váta

 • Väčšinou ju tvoria dva základné elementy, a to éter a vzduch. Táto ajuvérdska dóša je všeobecne charakterizovaná ako studená, ľahká, suchá, drsná, splývavá a priestranná. Váta je reprezentovaná aj jeseňou, pre jej chladné a ostré dni. Tí, u ktorých prevláda práve táto dóša sú charakterizovaní ako štíhli, plní energie a kreativity. Známi sú aj svojim myslením, ktoré je originálne a nápadité, avšak veľmi ľahko ich môže niečo rozptýliť. Nálada tých, u ktorých prevláda práve váta, je častokrát premenlivá v závislosti od počasia, ľudí, či jedla, a rôznych ďalších faktorov okolitého prostredia.
 • Silnými stránkami u ľudí s dominujúcou dóšou vátou sú: rýchla učenlivosť, vysoká kreativita, multitasking, dobrosrdečnosť, flexibilita, byť neustále na „cestách“, prirodzená štíhlosť.  
 • Medzi slabé stránky možno zaradiť zábudlivosť, úzkostlivosť, náladovosť, manipulovateľnosť, citlivosť na chlad, spánkové problémy, nepravidelná chuť do jedla a stravovacie návyky, náchylnosť na tráviace ťažkosti a plynatosť, zlý obeh prejavujúci sa napríklad studenými rukami a nohami.
 • Osoba s prevládajúcou vátou by mala podľa ajuvérdskej medicíny (pre svoje optimálne fyzické, duševné a emocionálne zdravie) dbať na dodržiavanie pravidelného denného režimu, zvládanie stresu a úzkostí meditáciou a inými upokojujúcimi činnosťami, udržiavanie teplej telesnej teploty vyhýbaním sa chladnému počasiu a konzumáciou teplých jedál a nápojov.

 Typ Kapha

 • Táto dóša je založená predovšetkým na vzájomnom vplyve elementu voda a zem. Pre kaphu je charakteristickou stabilita, ale aj charakteristiky považované za hmotné, ťažké, pomalé, studené a mäkké. Je pre ňu typická jarná sezóna, pretože práve v tomto období postupne časti sveta pomaly opúšťajú zimný spánok. Ľudia s prevládajúcou kaphou sa považujú za silných, starostlivých a zo stavbou tela tvorenou kosťami s vysokou hustotou. Je pre nich typické udržiavať veci pohromade a byť podporou pre ostatných. Títo ľudia sa len málokedy skutočne rozčúlia, svedomito si najskôr svoje činy premyslia, až následne konajú. Prechádzajú životom pomalým, zámerným spôsobom.
 • Silnými stránkami u ľudí s dominujúcou dóšou kaphou sú: empatia, starostlivosť, dôveryhodnosť, trpezlivosť, pokojnosť, múdrosť, rozvážnosť, šťastie, romantickosť, pevné kosti a kĺby, zdravý imunitný systém.
 • Medzi slabé stránky možno zaradiť náchylnosť na priberanie, pomalý metabolizmus, malátnosť, nadmernú spavosť, dýchacie problémy (napr. Astma, alergie), vyššie riziko vzniku srdcových chorôb, náchylnosť na depresie, potrebu pravidelnej motivácie.
 • Osoba s prevládajúcou kaphou by mala podľa ajuvérdskej medicíny (pre svoje optimálne fyzické, duševné a emocionálne zdravie) dbať na dodržiavanie pravidelného pohybu, zdravej výživy, udržiavanie teplej telesnej teploty a stanovenie pravidelného spánkového režimu.

 Typ Pitta

 • Pre pittu je charakteristické spojenie ohňa a vody. Táto dóša je typická prepojením s húževnatosťou osobnosti. Pitta je označovaná ako horúca, ľahká, ostrá, mastná, tekutá a mobilná. Charakteristickým obdobím tejto dóše je leto, predovšetkým kvôli slnečným a horúcim dňom. O ľuďoch s pittou sa hovorí, že majú zvyčajne svalovú stavbu, sú veľmi atletickí a slúžia ako silní vodcovia. Sú vysoko motivovaní, zameraní na cieľ a konkurencieschopní. Ich agresívna a húževnatá povaha môže byť pre niektorých ľudí stále nepríjemná, čo môže viesť ku konfliktu.
 • Silnými stránkami u ľudí s dominujúcou dóšou pittou sú: inteligencia, cieľavedomosť, rýchla učenlivosť, rozhodnosť o sebe samom, ľahké ovládanie zručností, silná túžba po úspechu, silné a prirodzené vodcovské schopnosť, rýchly metabolizmus, dobrý obeh, zdravá pokožka a vlasy.
 • Medzi slabé stránky možno zaradiť netrpezlivosť, náchylnosť na konflikty, neustály hlad podmieňujúci náladovosť, náchylnosť na akné a zápaly, citlivosť na vysoké teploty.
 • Osoba s prevládajúcou pittou by mala podľa ajuvérdskej medicíny (pre svoje optimálne fyzické, duševné a emocionálne zdravie) dbať na vytvorenie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom, vyhýbanie sa extrémnym teplám (počasiu, ale i koreneným ostrým jedlám).

Ajuvérdska medicína si zakladá na názoroch, že nevyváženosť dóše spôsobuje nevyváženosť v našom zdraví. Ajuvérda podporuje tvrdenia, že výber a praktikovanie správnych stravovacích návykov, fyzických aktivít a celkového životného štýlu na základe dominantnej dóše má priamy vplyv na rovnováhu fyzického, psychického a emocionálneho zdravia. I keď existuje len nepatrné množstvo dôkazov podporujúcich tieto tvrdenia, množstvo zástancov Ajuvérdy si stojí za tým, že dobré zdravie je založené práve na dóše človeka. Vyskúšať Ajurvédu a načerpať nové sily môžete aj na Ajurvédskom pobyte.

info 

 
Neviete aký ste typ? Zistite to pomocou nášho konštitučného testu: AJURVÉDSKY TEST

 

ajurveda-typy-sk_1Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie