🎄Objednávky vytvorené do 18.12. doručujeme do Vianoc. Platí pre objednávky uhradené vopred, alebo na dobierku🎄 Len na tovar skladom

Prečo sa oplatí dať na očistné jogové techniky ŠAT KARMY či KRIJE

"Čistotou sa zlepšuje schopnosť poznávania - jednobodovosť mysle, kontrola nad zmyslami a schopnosť vnímať svoju podstatu."   Jogasútra II.41

jogove krije očistné techniky

Očistné techniky predstavovali kedysi neodeliteľnú súčasť jogy a praktizovali sa ešte pred samotnými cvičeniami asán. Ich účelom bolo prečistiť fyzické telo i mentálny aparát a odstrániť z nich nečistoty (t.j. toxíny a nečisté myšlienky), ktoré by stáli v ceste cvičenca za jeho konečním cieľom - samádhí. Kedysi boli očistné techniky považované za tajné a posúvali sa z učiteľa iba na najlepších cvičencov osobným zasvietením. Krije i teraz slúžia na očistu tela a mysle a prípravu cvičenca na vyššie formy techník (koncentrácia, meditácia). Mali by mať v joge nemenej dôležitý význam ako ásany (jogové pozície) a pranajáma (dychové cvičenia). (Zdroj: jogaprezdravie.sk)

V klasických jogových textoch sa popisuje 6 očistných techník asprianta jogy, ktoré majú za cieľ telesnú ako aj duševnú očistu. Očistné techniky poznáme aj pod pojmom krije alebo aj šatkarmy. Čo si pod nimi teda môžeme predstaviť? Pojem “šat ” znamená šesť a “karma ” znamená aktivita/čin, takže ide o šesť základných tradičných postupov, ktoré sa delia podľa typu očisty. Krija býva uvádzaná vo význame pohybu. Voľne preložené ide o 6 pohybov alebo činov, ktoré sú popísané aj v tradičnom diele Hatha Yoga Pradipika. Jednotlivé si rozoberieme nižšie.

Prečo praktizovať šat karmy?

Šat znamená šest a slovo karma čin. Krija má podobný význam, teda pohyb. Ak sa žiak rozhodol praktizovať jogu, jeho učiteľ mu najskôr odovzdal zasvätenie do očistných techník a potom mohol praktizovať ďalšie z 8 stupňov jogy (Aštanga). Aby mohol žiak postupovať na ceste, musel sa najskôr venovať očiste tela (zbavenia toxínov) a mysle (zbavenie nečistých myšlienok). V jednom z tradičných jogových diel Shatkarma Samgrahah sa uvádza až 46 krijí, ale tieto predstavujú skôr varianty.

Väčšina z nás sa k cvičeniu jogy dostane až v neskoršom ako detskom veku. Dovtedy sa v nás usadí množstvo mentálnych aj telesných vzorcov, ktoré sme za ten čas absorbovali. Pomocou očistných techník sa vraciame k tomu čo nosíme so sebou a usilujeme sa to očistiť a transfomovať. Očista znamená vyčistenie od starých nánosov, zbavenie sa nepotrebného, tak aby sa nám vytvoril priestor pre nové bunky, myšlienky, vzorce a správanie. 

Každý z nás pociťuje z času na čas potrebu očisty. Ak sme si už nejakými očistami prešli dobre poznáme pozitívne účinky, ktoré nastavú po tomto niekedy spočiatku nepríjemnom procese. 

Prečítajte si tiež: Ako si vybrať joga štúdio?

 Aké existujú Typy očistných techník

Očistné techniky posilňujú imunitný aj nervový systém, čo napomáha liečbe a prevencii chorôb. Praktizovanie očistných techník sa preto často využíva aj v jogovej terapii. V princípe si ich môžeme rozdeliť nasledovne: 

  1. Očista fyzického tela – radíme sem očistu nosnej sliznice (néti - ďalej delíme na džala néti so slanou vodou a sútra néti s kusom látky), očistu tráviaceho traktu, jazyka (dhauti), prečistenie čriev (basti ako aj šankhaprakšalána) a masáž brušných orgánov (nauli)
  2. Mentálna a emocinálna očista – radíme sem očista lebky (kapalabháti - pránajáma) a trátak (očista sústredeným pohľadom)

Jednotlivé šat karmy nám môžu pomôcť pri týchto zdravotných ťažkostiach:

  • Néti – alergie, senná nádcha, astma
  • Dhauti a basti – migrény, astma, depresie, problémy s pokožkou, akné, očista žaludku, obezita, zácpa, podporuje dobré trávanie, mierni vysokú aciditu v žaludku, problémy s kĺbami
  • Naulí – podpora správnej funkcie brušných orgánov, proti zácpe, redukuje tuk v oblasti brucha
  • Kapalabháti – astma, alergie, stimuluje mozog a zvyšuje schopnosť koncentrácie, podporuje masáž vnútorných orgánov, podporuje metabolismus a apetit
  • Trátak – alergie, senná nádcha, problémy s očami, harmonizuje nervový systém a uvolňuje nervové napätie, úzkost, depresie, podporuje pamäť

Okrem týchto základných šiestich techník existuje aj mnoho ďalších, ktorých úlohou je prečistiť ďalšie orgány a otvory v tele, ktorými sa nečistoty dostávajú do nášho tela. Patria sem napríklad očista jazyka, očí, uší, zubov a močových orgánov. Nakoniec môžeme spomenúť aj techniky očisty energií (tzv. pránická očista), ktoré sú potrebné pre vyššie stupne praxe jogy.

Dnes medzi najpoužívanejšie praktiky môžeme zaradiť očistu nosnej sliznice vodou - džala néti, očistu jazyka - dživa múla, očistu tráviaceho traktu - šankprakšalána, masáž brucha - nauli a očistu lebky - kapalabháti, ktorá sa často praktikuje aj počas hodín hatha jógy.

Očistné techniky majú aj svoje kontraindikácie. Ak sa chcete pustiť do niektorých z vyššie popísaných techník, radšej sa dopredu poraďte so skúseným lektorom jógovej terapie alebo ajurvédickým lekárom a cvičte ich pod dohľadom.

Pozrime sa detailne na dve spomenuté - dhautí jazyka a džala néti:

Dhauti jazyka: Očista podla hatha jogy

Jazyk príjma pránu z potravy

Dhauti v preklade znamená umytie.Okrem očisty žalúdku, čriev, uší a očí obsahuje aj očistu jazyka. Práve podľa hatha jógy je jazyk úzko spojený s činnosťou mozgu a pomáha z potravy príjmať pránu ešte v jemnohmotnej forme, aby sa mohla následne zúžitkovať. Jazyk je senzor pomocou ktorého dokáže vnímať viac ako len chuť jedla, ak ho máme dostatočne vyčistený a pracujeme s rozvíjaním svoje vnímavosti. Ak máme príliž zanesené bunky na jazyku nedokážeme ani naplno vnímať chuť jedla. Navyše povlak, ktorý sa tvorí v ústach po spracovaní potravy ostáva taktiež na jazyku a opäť tvorí akúsi bariéru pred priamym kontaktom s chuťou a energiou potravy.

Škrabka na jazyk

V ayurvéde je čistenie jazyka škrabkou v dopoludňajších hodinách súčasťou dennej ústnej hygieny. Tradične sa v jóge používala drevená škrabka, ktorá vychádzala z čistenia jazyka vetičkou z manga či iného stromu, ktorý bol k dispozícii :) Dnes nájdeme škraby vyrobené z rôznych materiálov. Škrabka z medi vám pomáha jemne odstrániť zvyšky z jazyka.

Môžete túto prax robiť 1 -2 krát denne. Uchopíte škrabku a ťahom zotriete povlak z jazyku, kým neostane rúžový. Trvá to len niekoľko sekúnd, ale odstraňuje zvyšky, baktérie a toxíny, ktoré sa nahromadili na jazyku cez noc. Okrem toho čistenie s škrabkou na jazyku zabraňuje zlému dychu a zápalu hrdla Škrabka jazyka je vyrobená zo 100% medi. Kvôli ich antibakteriálnemu a antimikrobiálnemu účinku sú škrabky na jazyku vyrobené z medi oveľa hygienické ako škrabky na jazyky vyrobené z plastu. Meď nezhrdzavie. Môže sa však trochu odfarbiť alebo vyvinúť patinu pri používaní. Tieto môžu byť odstránené ocotom a soľou.skrabka na jazyk _yoga_ayurveda_

Produkt:

BODHI AJURVÉDSKA ŠKRABKA NA JAZYK Z MEDI

na stránke produktu nájdete aj video ako podobnú škrabku používať.

Prečítajte si tiež: Ako efektívne cvičiť (nie len) jogu.

Džala néti: očista dýchacích ciest - nosná sprcha

Voľné dýchanie

Presne v tomto období jesene je ideálne začať praktizovať výplach nosu či výplach dutín a ochrniť sa tak pred zápalmi dýchacích ciest, usadeninám v nosnej sliznici, alergiám či nachladnutiu. Džala néti je tradičná indická praktika pochádzajúca z ajurvédy, ktoré jogínom pomáha nadobudnúť kvalitnejšiu prax pranajámy a cvičenia asán. 

Základom je spojenie liečivej sily vody a rozpustenej soli. Existujú aj iné varianty tekutín, avšak tu odorúčame sa už poradiť s ajurvédickým lekárom. Vyčistením akéhokoľvek priestoru vždy dôjde k uvoľneniu priestoru pre viac energie. Rovnako ako s týmto zákaldným princípom pracuje feng shui, tak môžeme vniesť viac energie aj do vlastného príbytku. Viac priestoru v nosnej dutine nám umožní nabrať viac prány pomocou energetických kanálikov (nádi), ktoré sú v nose veľmi silno zahustené. Čistota slizníc je veľmi dôležitá pre ďalšiu distribúciu prány do tela. Ďalej je dôležitá aj rovnováha medzi oboma nosnými dierkami, kde každá náleží jednej hemisfére v mozgu. Čistota a priestor nám umožňujú opäť nadobudnúť stav rovnováhy v tele ako fyzickom tak aj energetickom. Už starodávny text Hathajoga Pradipika hovoril o dôležitosti kontroly svojho dychu. Pevnosť dychu nadväzuje na pevnosť myslenia.

Čistenie 

Proces prípravy je celkom jednoduchý a zvládne ho každý. Približne do pol litra teplej vody (neskôr môže mať aj nižšiu teplotu) rozpusťte čajovú lyžičku morskej soli (typ soli tiež odporúčame skonzultovať). Ide o to získať roztok podobný obsahu soli v krvi. Kanvičku naplnte do plna. Odporúčame praktizovať napr. v kúpelni a zobrať si so sebou aj zopár servítok na vyčistenie nosa potom. Mierne sa nadklonte nad umývadlo a vložte hrdlo konvičky do jednej nosnej dierky, nastavte sa tak, aby stekajúca voda mohla pdať do umývadla. Hlavu nakloňte do takého uhla aby voda mohla volne tiecť. Niekedy je treba skúšať viackrát nájisť správny uhol a naklonenie nosa, malo by však stačiť, že druhá dierka je nižšie. Dýchanie ostáva prirodzene na ústach.

Netreba zo začiatku panikáriť, lepšie je sa uvoľniť a nechať tento proces, aby sa dial sám od seba. Opakujte rovnako na druhú nosnú dierku. Potom sa vydýchajte, vysmrkajte a môžete si dať ešte jednu či dve techniky z pranajámy. Osobne by som odporučil aj techniky dychu z metódy Wim Hofa + studený kúpeľ. Menší tlak v ušiach je prirodzený a odznie sám. Vyplachovanie je možné robiť počas celého dňa, skúšajte ako na vás jednotlivé časti dňa pôsobia počas praxe.yoga neti pot nosna sprcha

Produkt: BODHI NETI MANDALA KANVIČKA NA VÝPLACH NOSA

Literatúra 

Očistné jogínské techniky, Donald Simon, Ian Makowski, Fontána

Jóga, omládněte s jógou za 2x7 dní, André van Lysebeth, Argo

André van Lysebeth: Učím se jógu

Pre všetkých záujemcov o štúdium tradičnej jogy ponúka Ayisi Yoga Center aj akreditované kurzy s profesionálnym certifikátom inštruktor yogy pod záštitou Európskej jogovej akadémie. Kurzy prebiehajú počas celého roka.

 Ďalšie informácie k téme nájdete aj na stránke jogaprezdravie.sk