Tipy na mindfulness v pracovnom prostredí ako súčasť firemnej kultúry

K efektívnemu dosahovaniu pracovných výsledkov prispieva celá rada vnútorných, ale i externých faktorov, ktoré majú podstatný vplyv na výkonnosť v práci. Pracovný čas strávený na pracovisku patrí častokrát medzi najviac náročné a stresujúce časti dňa.

Existuje však pestrá paleta rôznych spôsobov, vďaka ktorým možno prispieť k pocitu duševnej pohody a zdraviu pracovného prostredia ako i celkovej firemnej kultúry. Už dávno neplatí, že technické a interiérové vybavenie pracoviska predstavuje najdôležitejší aspekt vplývajúci na pracovné výkony.

Zamestnanci potrebujú na pracovisku cítim vnútornú pohodu a vyrovnanie, až následne prichádza na radu fakt, aký majú k dispozícií technické vybavenie pre prácu, či ako je zariadený interiér pracoviska. 

S prácou sa čoraz viac spájajú pocity stresu a nerovnováhy

Nie nedarmo sa hovorí, že spokojný zamestnanec je ten najviac efektívny. Pocity duševnej pohody členov nášho pracoviska dokážeme vzájomne ovplyvňovať a napomáhať k ich zlepšeniu. Základom však je, že dokážeme na pracovisku predovšetkým ovplyvňovať svoju vlastnú rovnováhu, pohodu a energiu do práce ako i priestor byť kreatívny.

Každý z nás zažil v práci momenty, ktoré nás dostali do nekomfortných pocitov. Stres, náhlenie sa, pocit, že sme niečo pokazili... – to všetko a omnoho viac sa častokrát počas pracovného dňa hromadí v našom vnútri a negatívnym spôsobom vplýva nato, ako sa bude ďalej náš deň ako i pracovné výsledky uberať. Stále viac a viac zamestnancov (ako vyplýva i z výskumov) pociťuje narastajúci stres pri práci, a to najmä z dôvodov pocitu veľkého pracovného zaťaženia a nedosiahnutej rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom. 

Dobrá správa však je, že tráviť čas v práci nemusí automaticky znamenať, že sme predurčení utápať sa v celodennom strese, tlaku, časovej tiesni a s pocitom nedostatočne vykonanej práce, ktoré v konečnom dôsledku vedú k demotivácií, frustrácií, nepohode a chuti odísť domov a všetko nechať tak. Každá situácia má aj iné riešenie a my vám napovieme, aké. Skúste zaradiť do svojho pracovného dňa napríklad mindfulness.

Prečo sa oplatí trénovať mindfulness aj pri práci?

Mindfulness dokáže transformovať našu prácu úplne novými a efektívnymi spôsobmi, ktoré sú predovšetkým prínosné pre naše vnútorné prežívanie počas dní strávených v pracovnom prostredí. Trénovaním toho, aby sme každý moment venovali plne pozornosť tomu, kde sa práve nachádzame a čo robíme, nám všímavosť prítomnosti pomáha vedome si zvoliť, ako sa budeme správať, reagovať (a či vôbec reagovať) či odpovedať, pričom nás zároveň dokáže vytiahnuť z režimu autopilota, v ktorom častokrát mechanicky pracujeme.

Aké benefity teda spomínané mindfulness prináša pri našej práci?

 • napomáha k udržiavaniu otvorenej, nápaditej a zvedavej mysle,
 • učí schopnosti rozvážnejšie odpovedať namiesto náhlej reakcie,
 • dáva nám priestor k uvedomeniu si, že naše myšlienky nepredstavujú fakty,
 • prispieva k pocitu duševnej pohody, ukotveniu sa vo svojom strede a pocíteniu rovnováhy,
 • dáva nám priestor byť sústredenejší a naplno odovzdanejší pracovnej úlohe,
 • pomáha lepšie zvládať záťažové a stresové situácie,
 • buduje v nás nové zdravé návyky, ktoré kultivujú náš tvorivý potenciál.

Všímavosť pri práci prispeje pri riešení mnohých výziev a podporí firemnú kultúru

Vedomá všímavosť prítomnosti môže efektívne prispieť k zlepšeniu mnohých pracovných výziev, s ktorými sa bežne i výnimočne v práci stretávame. Je jednoduché byť pokojnými a rozvážnymi v momentoch, keď sa nedeje nič záťažové...sú však momenty, keď sa v práci situácia rôznymi spôsobmi sťažuje, a tu prichádza na javisko trénovanie všímavosti v praxi.

Vďaka skúmaniu toho, čo sa v skutočnosti práve deje, môžete podstatne zmeniť niekoľko základných prístupov a typov správania v situáciách:

 • zmierňujete emočné vzplanutia, náhle reakcie a neadekvátne odpovede na stretnutiach,
 • v prípade rozptýlenia je možné prehĺbiť sústredenie sa,
 • v prípade vzniknutých problémov namiesto obviňovania sa, je vďaka mindfulness možné sústrediť sa na hľadanie riešení,
 • prerušujete tendenciu k unáhlených výbuchom,
 • podporíte príchod kreativity a nových nápadov.

Venovať počas pracovnej doby čas cvičeniu mindfulness sa môže zdať ako luxus, ktorý si nemôže vo víre povinností dovoliť každý, avšak v skutočnosti venovať niekoľko minút pauze pre účinné trénovanie všímavosti dokáže spôsobiť, že váš pracovný deň a jeho kvalita sa zmení úplne od základov.

Príklady ako vniesť techniky mindfulness do pracovného režimu:

 • základom cvičení všímavosti by mali byť predovšetkým rôzne meditácie,
 • vedená meditácia (aj za pomoci aplikácie v mobile, Youtube a pod.) na úvod pracovného dňa alebo pred obednou prestávkou,
 • krátka obedňajšia pauza v podobe 10 minútovej meditácie za počúvania relaxačnej hudby,
 • dychové cvičenia, ktoré pomôžu zamerať pozornosť na dych a ukľudniť nervový systém,
 • krátka jogová zostava ako napríklad 5x pozdrav slnku.

Inšpirujte svojich kolegov k podporeniu mindfulness na pracovisku

Dvom sa vždy kráča lepšie. A keď sa pripojí na cestu za trénovaním mindfulness celý váš pracovný tím, tak spoločne môžete vybudovať zdravšie pracovné prostredie a firemnú kultúru, ktorej súčasťou budú spokojnejší a vyrovnanejší zamestnanci ako aj úspešná firma. Iniciatívnosť však musí prameniť z každého jednotlivca. Prejavte záujem, hľadajte spôsoby a inšpirujte svojich kolegov k tomu, aby priložili ruku k dielu spoločne s vami.

V prípade, že sa nachádzate vo vedúcej pozícií, kde máte na zodpovednosť tím kolegov, dajte im najavo, že mindfulness cvičenia otvorene podporujete. Vaši zamestnanci musia byť ubezpečení o fakte, že venovať svoj čas rozvíjaniu duševnej pohody je na pracovisku vítané, chápané a podporované.

Po určitom časovom horizonte si spoločne urobte reflexiu toho, ako jednotlivým zamestnancom pomohlo mindfulness pri práci, zdieľajte vzájomne nové tipy na cvičenia a svoje pocity. Vybudujte si za pomoci všímavosti príjemnejšie miesto pre prácu vás i vašich spolupracovníkov.

Techniky a cvičenia zamerané na mindfulness alebo vedomé vnímanie prítomnosti dokážu byť účinné nielen v prípade, že sa dostanete do neželanej situácie sprevádzanej nepríjemnými pocitmi, ale účinne a efektívne dokážu vzniknutiu obdobných situácií do budúcna predísť ako aj znížiť množstvo ich výskytov.

A keby predsa len nastali, ste pripravení ich zvládnuť úplne novým spôsobom. Pretože veľmi dobre všetci vieme, že situácia je vždy taká, ako k nej pristupujeme. A vďaka mindfulness sa na ňu budete pozerať z úplne iného uhla pohľadu, ktorý vás bude držať v rovnováhe a súlade.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie