Ako pomáha Gravid joga - tehotenská joga v príprave na pôrod?

Budúce mamičky častokrát vyhľadávajú spôsoby, ako si aj počas tehotenstva dopriať dostatočný pohyb. Gravid yoga či joga pre tehotné dnes patrí medzi obľúbené spôsoby pohybovej aktivity, ktoré vnášajú do života tehotnej ženy omnoho viac benefitov ako len zostať fit. Prenatálna joga je častokrát označovaná za jeden z kľúčov šťastného a zdravého tehotenstva. Nemožno sa tomu čudovať, prináša do života mamičiek v očakávaní množstvo dobrého. Cieľom gravid jogy nie je len samotné cvičenie, skôr sa snaží celostne prehĺbiť vedomé prežívanie tehotenstva, obrátiť pozornosť do vnútra ženy a dovoliť sa viac ponoriť do hĺbky svojho ženstva.

Efektívna príprava na pôrod - cvičenie pre tehotné

Ak patríte medzi budúce maminky a zvažujete spôsoby, ako si dopriať relax a príjemne svoje telo rozhýbať, gravid joga je jedno z najideálnejších riešení, ktoré možno zvoliť. Fyzická kondícia, rozhýbanie svalstva, chrbtice či kĺbov, strečing, odpočinok či relaxácia...kľúčové benefity gravid jogy sú mnohým veľmi známe, čo ste však možno vôbec netušili je, že cvičenie jogy počas tehotenstva môže napomôcť príprave na pôrod a prispieť k celkovému zdraviu bábätka.

Prenatálna joga sa samozrejme od ostatných typov jogy líši. Cviky pre budúce maminky sú špeciálne prispôsobené pre obdobie tehotenstva. Tento typ jogy berie ohľad na postupne sa meniace telo tehotnej ženy, na základe ktorého sú cviky osobitne prispôsobované jednotlivým trimestrom tehotenstva.

Pomocou gravid jogy nachádzajú ženy zdravé a bezpečné alternatívy natiahnutia svalstva a posilnenia tela. Vďaka prenatálnej joge sa ženy učia ako vedome pracovať a uvoľnovať oblasti svalov panvového dna a bokov a brušného jadra, čo predstavuje veľmi dobrú prípravu na nastávajúci pôrod.

Katka Jurenková, zakladateľka Harmony-Mama sa venuje príprave budúcich mamičiek na toto nové, náročné a zároveň zázračné obdobie života. Venuje sa gravid joge, organizuje kurzy "Hypnopôrod" a pôsobí aj ako dula. Katka opisuje jej skúsenosti z praxe nasledovne: 

"Na hodinách gravidjogy sa často stretávam hlavne s tým, že ženy trápi boľavá chrbtica a slabé panvové dno. Často sú práve toto dôvody, ktoré budúcu mamičku k cvičeniu doslova prinútia. Z môjho pohľadu netreba preto cvičenie gravidjogy odkladať na neskôr ale je dobré venovať sa mu už od začiatku druhého trimestra. S cvičením je samozrejme dobre pokračovať až do samotného pôrodu."

Viac dozviete na jej stránke gravidjoga.sk.

gravid joga pre tehotné

 

Prenatálna joga buduje dôveru vo vlastné telo

Hodiny gravid jogy prinášajú budúcim mamičkám možnosť budovať si dôveru v uvoľnenie ich vlastného tela. Práve to je totiž v priebehu celého pôrodného procesu nesmierne dôležité. Ľudské telo ma v situáciách, kedy cítime strach tendenciu utiahnuť sa a „uzatvoriť sa“. 

Dochádza k cyklickej situácií, ktorú možno opísať postupnosťou „strach - napätie - bolesť“. V projekcii na pôrodnú situáciu môže tak dôjsť k sabotáži uvoľnenia sa a sústredenia sa na prítomnosť. Vďaka dychovým technikám a ich prepojeniu s vedomým prežívaním prítomného okamihu, ktoré sa učia budúce mamičky na hodinách prenatálnej jogy, možno podstatným spôsobom prispieť k uvoľnenejšiemu a menej napätému pôrodu.

Afirmácia pre dôveru:

"Žehnám tejto chvíli. Dôverujem si. Očakávam len to najlepšie" (Havajská ľudová múdrosť)

Mnoho žien si počas úvodných mesiacov tehotenstva nemôže dať stopku od bežných povinností každodenného života. V ruchu bežných momentov je občas veľmi náročné utíšit sa a hlbšie sa ponoriť len do svojho pokojného stredu. Vďaka relaxácií a utíšení sa na hodinách gravid jogy majú budúce maminky skvelú príležitosť podporiť spojenie so svojim dieťatkom a hlbšie sa naladiť na spoločné puto, ktoré ich vzájomné spája.     

Aktivity, ktoré nám pomáhajú uvoľniť hormóny štastia môžeme vedome vyhľadávať a prinášať do svojej predpôrodnej prípravy:

 • vedomé, pokojné dýchanie
 • pozitívne predstavy
 • meditácia
 • fyzické uvoľnenie, gravid joga
 • autohypnóza
 • láskavá starostlivosť o svoje telo
 • voľný tanec
 • smiech
 • hľadanie radosti v maličkostiach
 • očakávanie toho najlepšieho
 • čítanie povzbudivej literatúry na tému pôrod
 • pestovanie pozitívneho postoju k pôrodu

Môžeme upriamiť pozornost nie na oslobodenie sa od bolesti, ale oslobodenie sa od strachu.

UKÁŽKOVÁ HODINA GRAVID JOGY - OD HARMONY-MAMA.SK (GRAVIDJOGA.SK)

Pomoc pri nevoľnostiach i nespavosti

Vďaka strečingu a tonizovaniu tela počas gravid jogy možno pocítiť úľavu od mnohých ťažkostí, ktoré tehotenstvo sprevádzajú. Pravidelné cvičenie jogy počas tehotenstva napomáha pri problémoch s bolesťou krížov, nevoľnosťami, bolesťami hlavy, nespavosťou či napríklad so syndrómom karpálneho tunela. Tehotenská joga zdravým a efektívnym spôsobom umožňuje prekrvenie celého tela.

Veľkou výhodou pre budúce mamičky je aktivácia svalov panvového dna (poznáte aj z Kegelových cvikov). Potrebujete sa naučiť ako otvárať panvu, mať ju v zdravej kondícii a vedieť aké svaly kedy zapojiť. Oceníte to nielen počas pôrodu no aj po pôrode kedy opäť svaly oslabnú. Jednotlivé polohy z gravid jogy sú aj skvelá pomôcka ako zmierniť bolesti/tlak/vlny počas prvej doby pôrodnej.

Vedeli ste, že štúdia University of Michigan z roku 2012 ukázala, že joga všímavosti, ktorá kombinuje fyzické pózy s meditačnými praktikami, môže priniesť merateľnú úľavu pri depresii, ktorá môže sprevádzať emocionálnu cestu tehotenstva?

Iná preukázateľná štúdia priniesla výsledky potvrdzujúce, že ženy ktoré pravidelne cvičili jogu počas tehotenstva, mali menšiu pravdepodobnosť, že budú rodiť predčasný pôrod alebo porodia dieťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

Ďalšia skvelá výhoda prenatálnej jogy? Vznik nových priateľstiev s ďalšími budúcimi mamičkami. Nie je nad pocit, ak môžete svoje tehotenstvo zdieľať s ďalšími ženami, ktoré sú v rovnakom radostnom očakávaní, trápia ich rovnaké problémy a sú ochotné si navzájom poradiť a byť tu jedna pre druhú. Gravid jogu v závere možno pre budúce maminky zhodnotiť ako jedno veľké „ÁNO“.

 

UPOZORNENIE

*Pred cvičením vždy odporúčame sa poradiť so svojím lekárom aj inštruktorkou gravid jogy. V niektorých zdravotných prípadoch ako zmena uloženia placenty, bolesti v podbrušku či vysoký krvný tlak treba rešpektovať odporúčania svojho lekára a nájsť jemnejšiu alternatívu k cvičeniam. Gravid joga ponúka okrem samotného fyzického cvičenia aj emocionálnu a mentálnu prípravu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou celej cesty.

Odporúčame vyhľadať certifikovanú trénerku gravid jogy a necvičiť len doma podľa videí nakoľko niektoré cvičenia majú vplyv aj na polohu bábätka či otváranie panvy.

POMÔCKY A DOPLNKY KU GRAVID JOGE - TEHOTENSKÁ JOGA

Medzi vhodné pomôcky k cvičeniu gravid jogy patria - podložka na cvičenie, meditačný vankúš, bolster, deka, fitlopta, joga popruhy či esenciálne oleje (oleje rovnako odporúčame konzultovať)

Ako si vybrať správny olejček podľa témy: 

 • STRACH: vanilka, levanduľa, pomaranč
 • STRES: bergamot, kadidlo, levanduľa
 • SPÁNOK: levanduľa, kadidlo
 • ENERGIA: citrón
 • PO TERMÍNE NA POMOC S "VYVOLANÍM": jasmín, ruža
 • VHODNÉ K PÔRODU: mandarínka, bergamto, citrón, limetka, levanduľa, pomaranč

tehotenska joga

Viac na tému Diastáza po pôrode 
Zaujíma vás téma ženskej hormonálnej rovnováhy

 

Pomohol vám tento článok? Ak áno, môžete aj vy pomôcť niekomu ďalšiemu tým, že budete túto stránku zdieľať. Môžet zdieľať aj svoje skúsenosti v komentároch pod článkom a pomôžete tým ostatným.