4 dôvody pre ktoré vymeníš spoločnú joga podložku za vlastnú

4-dovody-preco-si-kupit-yoga-podlozku

autor: Tomáš Sokol 

čiara_zelena

VAŠE POSVÄTNÉ MIESTO

Prečo si kupovať vlastnú jogamatku? V jogacentrách predsa nájdeme podložky na cvičenie zdarma. Áno ak som začiatočník, nemusím to síliť a hneď bežať do obchodu (e-shopu) po novú jogamatku. Najskôr si určite treba vyskúšať niekoľko lekcií, nájsť si vhodného inštruktora a potom sa pustiť do pátrania po najlepšej jogamatke. S týmto hľadaním veľmi radi pomôžeme v našom článku o výbere podložiek. Ak váhaš či si kúpiť svoju vlastnú jogamatku ponúkame ti tu niekoľko argumentov:

1. HYGIENA 

Tak ako ty, aj ostatní cvičia na rovnakej jogamatke pred tebou a ako vieš počas cvičenia sa vieš riadne zapotiť. Nosenie vlastnej jogamatky tomuto jednoducho zabráni. Ak som pravidelný návštevník joga centra, nechám „erárne“ jogamatky pre začiatočníkov alebo pre tých, čo si tú svoju zabudli doma. Ak ostaneme pri hygiene, určite sa aj o tú vlastnú dobre staraj. Môže ti pomôcť napríklad aj náš Manduka Mat Wash Spray.

2. ENERGIA

Počas cvičenia sa koncentruješ a venuješ svoju energiu cvičeniu. Spojením so zemou je práve tvoja jogamatka. Dávaš do nej tvoju vlastnú energiu, ktorá v nej ostáva aj naďalej. Podobne ako v tradícii bojových umení boli opasky alebo meče považované za miesto duše bojovníka môže byť jogamatka považovaná za osobné posvätné miesto. Napríklad každý samuraj mal veľmi osobné puto so svojim mečom. Doteraz je napríklad v bojových umeniach tradícia, že sa nesmie dotýkať cudzieho pásu, ktorý symbolizuje skúsenosti a učenie získané tvrdou praxou.

Old-belt 2

3. ZDRAVIE

Ak trpíš alergiou na určité látky, plasty, je pre teba vhodné si nájisť jogamatku vyrobenú čisto z ekologických materiálov, prípadne bez chemických zmäkčovadiel a prímesí – ako sú naše od Manduky, Bodhi, Liforme a iných značiek. Budeš pomerne často v priamom kontakte so svojou podložkou, vrátane ležania na tvári, preto ak nechceš riskovať nemilú reakciu svojho tela daj si záležať na správnom výbere.

4. VLASTNÉ CVIČENIE

Keď už máte vlastnú jogamatku doma nič vám nebráni si ju rozrolovať v izbe a zacvičiť si pozdrav slnku každé ráno, či zobrať si ju so sebou na výlet cez víkend alebo na joga ústranie na Bali. Vlastná podložka ti pomôže budovať si hlbší vzťah s cvičením. Predstavuje základný priestor, kde sa všetko odohráva. Opakovaným cvičením človek familiarizuje so svojou podložkou a pozná detailne každé jej zákutie. 

  

Prečítajte si tiež: 7 tipov ako si vybrať správnu jogamatku