Prečo je dôležité cítiť sa dobre pri joge?

autor: Lenka Staníková | zdroj: GraphicStock

Nebojte sa, joga je super, aj keď nemáte zrovna svoj deň... Práve cvičenie jogy vám ho môže kompletne vylepšiť :)

No poďme sa ale pozrieť čo môže prekaziť náš zámer kvalitného jogového cvičenia, ktoré zahŕňa viacero úrovní práce, a to nielen so svojim telom, ale aj dychom či vedomím. Kvalitnú jogovú prax možno vykonávať, keď ste plne koncentrovaní, pokojní a máte ešte pre cvičením stanovený jasný zámer. Tento zámer sa vám však niekedy nemusí podariť naplniť. Poznáte ten pocit, keď vás niečo svrbí, omíňa či len tak okolo vás poletuje otravná mucha a vy ste z nej na nervy? Vtedy sa neviete sústrediť na to čo práve robíte a máte sto chutí muchu prizabiť. Takouto muchou však nemusí byť reálne lietajúca čierna bodka, ale pokojne aj nepohodlné, nekvalitné oblečenie, ktoré vás ťahá, nesedí na tele či zle odvádza pot. Mňa osobne naposledy dobrý týždeň omíňal jeden druh oblečenia a je to natoľko nepríjemné, že som sa nemohla sústrediť na úlohy vo svojej práci. Preto, ak chceme skutočne prehĺbiť svoju koncentráciu, plne sa sústrediť na prítomný okamih a samotné cvičenie, je dôležité cítiť sa pri cvičení komfortne.

V dnešnej dobe je veľmi veľa kúskov oblečenia vyrobených prevažne zo syntetických materiálov do ktorých sú pridávané rôzne chemikálie, aby textília nestratila farbu, nekrčila sa či mala dlhšiu životnosť. Jedným opratím oblečenia, ktoré sme si práve kúpili totižto rôzne ťažké kovy či azofarbivá neodstránime. Práve naopak, tieto nebezpečné látky vedia zotrvať v oblečení po celý čas. Do tela sa nám dostávajú potnými žľazami. Ich prítomnosť sa vie prejavovať rôznymi alergickými reakciami na pokožke, atopickým ekzémom či svrbením. Ideálne prostredie pre alergiu sú práve tesné textílie priliehajúce na pokožku v spojení s potom, ktorý syntetická látka neodvádza dostatočne.

Dávame veľký dôraz na to, aby sme v oblečení vyzerali super, ale čo takto sa v ňom super aj cítiť? Cítiť, že naša pokožka dýcha, nič nás neťahá, látka sa absolútne prispôsobí aj tým najnáročnejším asanám a nepripadáme si ako horúci spotený ohrievač z ktorého sa teplo nedostáva von? Ako by sa vám páčila cesta ku komfortnému oblečeniu, ktoré je pohodlné, vyzerá štýlovo, neškodí zdraviu a dokonca jeho výroba šetrí aj naše životné prostredie?

Ekológia, kvalita, štýl

Tieto kritériá jednoznačne spĺňa značka Saprema, ktorá stavila na výrobu bio bavlny nazývanej tiež organickou bavlnou. Oblečenie z bio bavlny pomáha potlačiť alergické reakcie a úspešne bojuje s kožnými problémami, svrbením či atopickým ekzémom.

Filozofiu dobrého pocitu pri cvičení nielen zo samotnej jogy, ale aj z oblečenia v ktorom cvičíme s nami zdieľa aj jogínka Anna Asplund, ktorá je tvorkyňou švédskeho značkového oblečenia Saprema vyrábaného prevažne z organickej bavlny. Pri  výrobe organickej bavlny, ktorá je geneticky nemodifikovanou neboli používané žiadne pesticídy či herbicídy. Jej legíny či tričká sú opatrené eko certifikáciami ako sú: 

  • GOTS (Global Organic Textile Standard), ktorý oceňuje oblečenie, ktorého výroba je ekologická
  • či certifikát OEKO-TEX® Standard 100, ktorý je nezávislým testovacím systémom textilného priemyslu zameraný na ekologicky šetrnú produkciu a zákaz používania chemických látok v samotnom oblečení.

 

Čo ste nevedeli o ekologickom joga oblečení Saprema

 

joga-oblecenie_flexity

Zdroj: Manduka

Ak vám nie je ľahostajné vaše zdravie či dobrý pocit pri cvičení jogy, ktorý vám pomáha sa lepšie koncentrovať a naplniť váš stanovený zámer cvičenia, určite venujte chvíľku pozornosti zloženiu oblečenia v ktorom cvičíte. Ak zistíte, že vám toto zloženie nevyhovuje, zvážte joga oblečenie vyrobené z bio bavlny z ktorého vám žiadna alergická reakcia či neodvádzanie potu nehrozí :)

 

10 joga cvikov pre začiatočníkov, ktoré budete cvičiť v každom joga štúdiu