Hodina Jogy - čo si obliecť, aby ste sa cítili dobre, aby sa vám pohodlne cvičilo.

Začínate s jogou a máte dilemu v čom cvičiť?  

Hoci sa to možno nezdá, ale výber na našom trhu vás môže celkom zmiasť. Rozhodujete sa medzi krásnym, štýlovým a farebným oblečením, alebo radšej funkčným a kvalitným? Ak do výberu investujete trochu času môžete mať oboje.

Joga nie je iba pokojné dýchanie v pozícii lotosového kvetu, ale je to šport, ako každý iný a aj pri nej sa dokážete pekne zapotiť. Aj preto musí byť oblečenie na jogu nielen pohodlné, farebné, ale aj funkčné.

Veľa žien uprednostňuje legíny a fázy cvičenia veľmi nerieši. Dá sa povedať, že aj medzi jogínkami existujú také, čo nedajú dopustiť na široké pohodlné nohavice hlavne na začiatku pri roztiahnutí a zahriatí svalov, ale prevažná väčšina siaha po pevných, ale pohodlných legínach, v ktorých budú nie len dobre vyzerať, ale sa aj vedieť poriadne hýbať a to na všetky smery .

Tie by mali byť maximálne pohodlné a dovoliť „dotiahnuť“ každý cvik. Ak cvičíme v štúdiu, je dobré ak sú legíny nepriehľadné ale nie príliš hrubé.

Má vplyv to, čo nosíme aj na náš výkon?

Ak sa pri cvičení necítime komfortne, tak určite áno. Nemá zmysel cvičiť ak pri cvičení musíte stále rozmýšľať, či susedka nevidí váš zadok, prípadne sa vám neodkrýva dekolt :). Mali by ste si byť istá, že všetko drží pekne na svojom mieste a naplno sa oddávať cvičeniu bez vedľajších nepohodlných myšlienok.

Aktívny životný štýl nám umožňuje objaviť našu vnútornú silu a krásu. Telo pravidelne podrobované fyzickej aktivite mimoriadne prospieva mysli. Fyzická a mentálna výkonnosť sú veľmi úzko spojené, a preto platí, že čím športovo zdatnejšie telo máte, tým lepšie dokážete reagovať na podnety, tým sebavedomejšie sa budete cítiť a tak aj vystupovať. Nezáleží na tom, ako pevne vyzeráte, ale ako sa vy cítite. Vaša myseľ sa aj vďaka pravidelnej aktivite stáva odolnejšou a silnejšou.

Je vôbec možné si vybrať nesprávne oblečenie na cvičenie?

Pre lepší krvný obeh, ktorý je pri joge veľmi dôležitý musíte mať pocit komfortu a vybrať si takú veľkosť a typ podprsenky, aby ste sa v nej cítili dobre a hlavne mohli ľahko a bez problémov dýchať. Podprsenky či topy s výstužou sú ideálne pre ženy s väčšími prsiami, tie menšie zvládnu aj pohodlné bez výstuže. V tielkach či tričkách sa medze nekladú, ideálnejšie sú však užšie, ktoré vám v obrátených polohách nebudú zavadzať. Tie voľnejšie sú zasa lepšie na cvičenie vo fitness.

Prečítajte si aj: AKO SA ROZHODNÚŤ PRE SPRÁVNE DÁMSKE LEGÍNY NA CVIČENIE

Cvičíte radšej naboso alebo v ponožkách?

toesox

Je to na vás. Niekto sa rád „istí“ protišmykovými ponožkami, iný zasa miluje kontakt so zemou. Typov je veľa, treba sa v nich cíti dobre a hlavné je, aby ak už ich nosíte plnili svoj účel dokonale.

Našťastie si dnes môžeme vyberať z mnohých vzorov a farieb. Športové oblečenie pre ženy je kvalitné, funkčné, zároveň zábavné, farebné, štýlové a aj sexi. Ako si však vybrať to správne? Treba si položiť otázku, v akom type sa cítite najlepšie, prípadne v akej farbe, všetko záleží od vášho dobrého pocitu.

Farby oblečenia môžu mať pozitívne, ale aj negatívne účinky.

Počuli ste už o psychológii farieb? Každá farba má svoju moc a svoj vplyv na človeka a jeho myseľ. Niektoré farby upokojujú, niektoré v nás vyvolávajú pocit radosti, tepla či dokonca zimy.

  • Červená je optimistická farba, vitálna farba aktívnosti, horúčavy, boja, vášnivého života. Má mocné účinky na naše telo, predovšetkým v súvislosti s telesnou aktivitou a pohodou. Zväčšuje svalovú hmotu, zrýchľuje pulz, zvyšuje tlak krvi a zrýchľuje krvný obeh a vylučovanie adrenalínu. Tiež prehlbuje dýchanie. No pozor niekto sa v červenej farbe nemusí dobre cítiť.
  • Zelenej sa hovorí aj farba zdravia. Má upokojujúci vplyv na celkový organizmus. Je to farba pokoja, umiernenosti, odpočinku, rozmýšľania. Jej symbolika má vplyv na náladu človeka, upokojuje a uvoľňuje. Je znakom vyrovnanosti. Má opačné účinky ako červená.
  • Modrá farba upokojuje a umocňuje ponorenie sa do vlastného vnútra, podporuje koncentráciu.
  • Oranžová je vyjadrením tepla, srdečnosti, je pozitívna a vyvoláva úsmev na tvári. Povzbudzuje aj chuť do jedla a mala by napomôcť pri rannom vstávaní.
  • Žltá je farbou slnka, života, úsmevu a optimizmu.

Čo sa športového oblečenia týka kombinujte farby, ktoré čo najlepšie reprezentujú vašu povahu, aby ste sa cítili pohodlne a zároveň krásne.

PORADNA-oblecenie

Je dôležitý strih?

Dnes je výber oblečenia pomerne veľký čo sa týka nie len farieb ale aj strihov. Dokážete byť v kvalitnom, pohodlnom oblečení a pritom sa cítiť aj sexi pokiaľ vám na tom záleží. Nie je nutné odhaliť veľa, ale krátke topy do pása tzv. cropp-topy, či tielkové podprsenky vyzerajú skvelo a sú praktické. Čo sa legín týka obľúbené sú High Rise (High Waist), čo znamená „vysoký pás“, zakryjú vaše bruško, spevnia boky a hlavne ochránia vaše kríže.

Pri výbere môžeme myslieť aj na ochranu našej planéty

S rastúcou globálnou konzumáciou narastá aj množstvo odpadu s ktorým sa budú musieť vysporiadať naše deti. Keďže by nám malo záležať na tom, čo tu po nás ostane, je práve na našej generácii vymyslieť nové spôsoby spracúvania nepotrebných materiálov, ich tzv. recyklácia. Dnes už sú k dispozícii naštastie technológie umožňujúce opätovné využívanie a spracovávanie týchto materiálov.

Na čo všetko sa treba výbere sústrediť?

  • Predovšetkým na výrobcu (značku). Dnes už nie je vôbec raritou výrobca, ktorý dbá na ekologickú stránku výroby odevov. Oblečenie je vyrobené z certifikovaných materiálov, ktoré spĺňajú štandard Oeko-Tex. Štandard OEKO-TEX je celosvetovo uznávaný model testovania a certifikácie pre surové, polo-dokončené a dokončené textilné produkty vo všetkých štádiách spracovania a rovnako sa týka aj použitých doplnkov. Jedným z mnohých kritérií je zákaz používania toxických látok a zmäkčovadiel v akejkoľvek časti produktu. Príkladom idú značky Manduka, Bodhi, Onzie, či ALO.
  • Ďalej na materiál. Tie, ktoré sú priateľské voči životnému prostrediu sú napríklad organická bavlna, konope, Modal alebo Tencel, ale aj mnohé ďalšie.

 alo blog

Zdroj foto: ALO Yoga

Na záver môžeme len dodať, že nezabúdajme, že všetko v prírode je prepojené. Ak sa o ňu budeme patrične starať, bude sa ona starať o nás. Výberom oblečenia, ktoré chráni životné prostredie sa stanete zodpovedným človekom, ktorý prispieva k zlepšeniu životného prostredia. Táto zodpovednosť vás naplní pozitívnou energiou, ktorá sa určite prejaví na kvalite vášho výkonu. Je to jeden veľký cyklus.

Tak ako nakoniec všetko v prírode. Preto si vyberajte kvalitu, aby ste sa cítili dobre na tele aj na duši. :)

OBJEDNAT-OBLECENIE