Z dôvodu štátneho sviatku na Slovensku dňa 29.3.2024 a 1.4.2024 budeme vybavovať objednávky nasledovný pracovný deň. Ďakujeme.

Skúsenosti a účinky Shatavari

Aby ste mohli spraviť čo najlepšie informované rozhodnutia o používaní Shatavari pripravili sme pre vás obsiahly článok o skúsenostiach a účinkoch Shatavari spolu s dostupnými štúdiami.

Shatavari je silná bylina s mnohými zdravotnými výhodami, najmä pre ženy. Názov Shatavari – Šatavari sa dá preložiť ako „stonásobná mladistvá ženskosť“ a zlepšuje celkový chod ženského organizmu. Jeho adaptogénne vlastnosti pomáhajú podporovať celkové zdravie a pohodu, zatiaľ čo jeho účinky na reprodukčný systém môžu pomôcť podporiť zdravú plodnosť a sexuálne funkcie. Jeho protizápalové a antioxidačné vlastnosti môžu pomôcť chrániť pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a zápalom, zatiaľ čo jeho upokojujúce účinky môžu podporiť pocit vnútorného pokoja a mieru. Ak uvažujete o užívaní Shatavari, je dôležité spolupracovať s odborníkom, aby ste určili vhodnú dávku a dĺžku užívania.

Obsah článku

Shatavari a jeho historické využitie v ajurvédskej medicíne

Shatavari, tiež známy ako Asparagus racemosus, je bylina bežne používaná v ajurvédskej medicíne. Je známa svojimi mnohými zdravotnými výhodami, najmä pre ženy. Shatavari je údajne adaptogénna bylina, čo znamená, že pomáha telu adaptovať sa na stresové faktory a podporuje celkovú pohodu. 

Shatavari je členom rodiny špargle a pochádza z Indie. V ajurvédskej medicíne sa používa po stáročia ako omladzujúca bylina, najmä pre ženy. V sanskrte znamená Shatavari „tá, ktorá má sto manželov“, pričom odkazuje na svoju povesť podporujúcu plodnosť a vitalitu. Dnes sa Shatavari stále používa v ajurvédskej medicíne na podporu reprodukčného zdravia žien, ako aj celkového zdravia a pohody.

Jedným z hlavných benefitov užívania Shatavari je pocit zvýšenej energie a vitality. Hovorí sa, že pomáha vyrovnávať hormonálny systém, najmä u žien, a podporuje zdravé trávenie, imunitu a zvládanie stresu. Predpokladá sa tiež, že Shatavari pomáha podporovať laktáciu u dojčiacich matiek.

Ďalšou skúsenosťou s užívaním Shatavari je potenciálne zvýšenie libida a sexuálnej funkcie. Shatavari sa tradične používa ako afrodiziakum a verí sa, že pomáha podporovať zdravé sexuálne funkcie u mužov aj žien.

Tiež sa predpokladá, že Shatavari má protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť chrániť pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a zápalom. Hovorí sa, že podporuje zdravú pokožku, najmä u žien, a môže sa použiť lokálne na podporu zdravej, žiariacej pokožky.

Okrem toho sa verí, že Shatavari má upokojujúci účinok na myseľ a telo. Hovorí sa, že podporuje pocit vnútorného pokoja a mieru, pomáha znižovať stres a podporuje pokojný spánok.

 

BLOGPOPIS1080x430nasirku (17)

Aktívne zlúčeniny a ich prínos k terapeutickým účinkom Shatavari

Jedným z dôvodov, prečo je Shatavari v ajurvéde vysoko cenený, je pestrá škála účinných látok. Tu sú niektoré z aktívnych zlúčenín v Shatavari a ako prispievajú k jeho terapeutickým účinkom:

  • Saponíny: Shatavari je bohaté na saponíny, skupinu chemických zlúčenín známych pre svoje protizápalové a imunitu posilňujúce vlastnosti. Saponíny tiež pomáhajú pri vstrebávaní živín, a preto sa často používajú ako prísada do doplnkov.
  • Shatavaríny: Ide o skupinu steroidných glykozidov, ktoré sú jedinečné pre Shatavari. Zistilo sa, že majú antioxidačné a protizápalové účinky a môžu tiež pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi.
  • Flavonoidy: Shatavari obsahuje rôzne flavonoidy, ktoré sú skupinou rastlinných zlúčenín známych pre svoje antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Zistilo sa, že majú pozitívny vplyv na kardiovaskulárne zdravie a môžu tiež pomôcť chrániť pred určitými typmi rakoviny.
  • Asparagamín A: Toto je alkaloid nachádzajúci sa v Shatavari, o ktorom sa zistilo, že má protinádorové vlastnosti. Môže tiež pomôcť znížiť zápal a chrániť pred oxidačným stresom.
  • Sliz: Shatavari obsahuje sliz, druh rozpustnej vlákniny, ktorá pomáha upokojiť tráviaci systém a znížiť zápal v čreve.

Aké rôzne formy Shatavari poznáme - prášok, kapsuly alebo čaj

Každá forma má svoje výhody a nevýhody a výber, ktorý z nich použiť, do značnej miery závisí od osobných preferencií.

Prášková Shatavari je najbežnejšou formou byliny. Vyrába sa mletím sušených koreňov rastliny na jemný prášok. Jednou z výhod použitia práškového Shatavari je, že sa dá ľahko pridať do nápojov, smoothies alebo jedla. Môže sa užívať aj priamo zmiešaním s vodou alebo džúsom. Niekomu je však chuť prášku nepríjemná.

Kapsuly sú ďalšou populárnou formou Shatavari. Ľahko sa berú, pohodlne sa nosia a majú dlhšiu trvanlivosť ako práškové Shatavari. Kapsuly sú tiež chutnejšie ako prášok, pretože sa môžu užívať bez ochutenia horkosti bylinky. Kapsuly však môžu byť drahšie ako práškové Shatavari.

Čaj je tradičný spôsob konzumácie Shatavari a je známe, že má na telo upokojujúci účinok. Na prípravu čaju Shatavari sa bylinka na niekoľko minút namočí do horúcej vody. Pitie čaju Shatavari je skvelý spôsob, ako sa uvoľniť po dlhom dni alebo podporiť relaxáciu. Príprava čaju Shatavari si však vyžaduje určitý čas a úsilie a niektorým ľuďom nemusí sedieť chutiť bylinky.

 

Potenciálne terapeutické účinky Shatavari na základe výskumných štúdií a neoficiálnych dôkazov

Existuje niekoľko štúdií o účinkoch Shatavari, najmä o jeho účinkoch na reprodukčné zdravie žien. Tu je niekoľko štúdií a zdrojov o účinkoch Shatavari:

  1. Kaurav BP, Wanjari MM, Chandekar A, Somani RS. Účinok Shatavari (Asparagus racemosus) na estradiolom indukované poruchy v endometriálnej histoarchitektúre potkanov. Indian J Pharmacol. 2010;42(6):394-397. doi:10.4103/0253-7613.71921
    Táto štúdia zistila, že Shatavari bol účinný pri zvrátení zmien endometriálnej výstelky potkanov vyvolaných estradiolom, čo naznačuje jeho potenciálne použitie pri liečbe porúch súvisiacich s estrogénom.
  2. Ahmad MK, Mahdi AA, Shukla KK a kol. Vplyv extraktu Asparagus racemosus (Shatavari) na fyzikálno-chemické a funkčné vlastnosti mlieka a jeho interakciu s mliečnymi bielkovinami. J Dairy Res. 2012;79(4):371-377. doi:10.1017/S0022029912000320.
    Táto štúdia skúmala účinky extraktu Shatavari na fyzikálno-chemické a funkčné vlastnosti mlieka. Vedci zistili, že pridanie extraktu Shatavari zlepšilo emulgačné a penivé vlastnosti mlieka, čo naznačuje jeho potenciálne využitie v potravinárskom priemysle.
  3. Bhatnagar M, Sisodia SS, Bhatnagar R. Protivredová a antioxidačná aktivita Asparagus racemosus Willd a Withania somnifera Dunal u potkanov. Ann N Y Acad Sci. 2005;1056:261-278. doi:10.1196/annals.1352.038.
    Táto štúdia skúmala protivredové a antioxidačné vlastnosti Shatavari a Withania somnifera (Ashwagandha) u potkanov. Vedci zistili, že obe bylinky boli účinné pri znižovaní výskytu a závažnosti žalúdočných vredov, čo naznačuje ich potenciálne využitie pri liečbe vredov.
  4. Raut AA, Rege NN, Tadvi FM a kol. Prieskumná štúdia na vyhodnotenie znášanlivosti, bezpečnosti a aktivity Ashwagandha (Withania somnifera) u zdravých dobrovoľníkov. J Ayurveda Integr Med. 2012; 3 (3): 111-114. doi:10.4103/0975-9476.100168.
    Táto štúdia skúmala bezpečnosť a znášanlivosť Ashwagandhy u zdravých dobrovoľníkov. Výskumníci zistili, že Ashwagandha bola dobre tolerovaná a nemala žiadne nepriaznivé účinky na účastníkov, čo naznačuje jej potenciálne použitie ako bezpečného a účinného bylinného doplnku.
  5. Dhingra D, Parle M, Kulkarni SK. Pamäť zvyšujúca aktivita Asparagus racemosus u myší. J Ethnopharmacol. 2004;92(2-3):349-355. doi:10.1016/j.jep.2004.03.009.
    Táto štúdia skúmala vlastnosti Shatavari zlepšujúce pamäť u myší. Výskumníci zistili, že Shatavari bol účinný pri zlepšovaní zadržiavania pamäti u myší, čo naznačuje jeho potenciálne použitie pri liečbe porúch súvisiacich s pamäťou.

Tieto štúdie a zdroje naznačujú, že Shatavari môže mať celý rad potenciálnych zdravotných výhod, vrátane zlepšenia reprodukčného zdravia žien, liečby vredov a zlepšenia pamäti. Pred použitím Shatavari alebo akéhokoľvek iného bylinného doplnku je však dôležité poradiť sa s lekárom.

Účinky podľa telesného systému alebo zdravotného stavu

Shatavari je známy svojimi priaznivými účinkami na rôzne telesné systémy a zdravotné stavy. 

  • Reprodukčné zdravie: Shatavari sa často používa na podporu reprodukčného zdravia žien. Verí sa, že vyrovnáva ženské hormóny, zlepšuje plodnosť a podporuje laktáciu. Môže tiež zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS) a menopauzy.
  • Zdravé trávenie: Shatavari je známe, že upokojuje a vyživuje tráviaci systém. Môže pomôcť zmierniť tráviace problémy, ako je kyslosť, vredy a zápcha. Tiež sa predpokladá, že má priaznivý vplyv na pečeň.
  • Imunitná funkcia: Shatavari je známy tým, že podporuje imunitný systém a zvyšuje odolnosť voči infekciám. Môže tiež pomôcť znížiť zápal v tele.
  • Zdravie dýchacích ciest: Predpokladá sa, že Shatavari má priaznivý vplyv na dýchací systém, najmä pri stavoch, ako je astma, bronchitída a kašeľ.
  • Všeobecné zdravie a pohoda: Predpokladá sa, že Shatavari má omladzujúci účinok na telo a myseľ. Často sa používa na podporu celkového zdravia a pohody, zníženie stresu a úzkosti a podporu zdravého starnutia.

button-newsletter-blog600

Potenciálne vedľajšie účinky alebo riziká spojené s užívaním Shatavari

Zatiaľ čo Shatavari sa vo všeobecnosti považuje za bezpečný doplnok, keď sa používa v odporúčaných dávkach, existujú niektoré potenciálne vedľajšie účinky a riziká spojené s jeho používaním:

  • Alergické reakcie: U niektorých ľudí sa môžu vyskytnúť alergické reakcie na Shatavari. Príznaky alergickej reakcie môžu zahŕňať vyrážku, svrbenie, opuch alebo ťažkosti s dýchaním.
  • Hormonálne účinky: Shatavari má estrogénovú aktivitu a môže ovplyvniť hladiny hormónov v tele. Ľudia s ochoreniami citlivými na hormóny, ako je rakovina prsníka, maternicové myómy alebo endometrióza, by mali Shatavari používať opatrne alebo sa mu úplne vyhnúť.
  • Diuretický účinok: Shatavari má diuretický účinok, čo znamená, že môže zvýšiť vylučovanie moču. Ľudia s problémami s obličkami alebo ktorí užívajú diuretiká by mali Shatavari používať opatrne.
  • Gastrointestinálne účinky: Niektorí ľudia môžu mať pri užívaní Shatavari gastrointestinálne vedľajšie účinky, ako je hnačka, nevoľnosť alebo žalúdočná nevoľnosť.
  • Interakcie s liekmi: Shatavari môže interagovať s určitými liekmi, ako sú hormonálne lieky alebo lieky, ktoré sa spracovávajú v pečeni. Ak užívate nejaké lieky, pred užitím Shatavari je dôležité porozprávať sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
  • Tehotenstvo a dojčenie: Aj keď sa Shatavari tradične používa na podporu reprodukčného zdravia, počas tehotenstva a dojčenia by sa mal používať opatrne. Tehotné ženy by sa mali pred použitím Shatavari poradiť so svojím gynekológom.

Odporúčané dávkovanie, spôsoby prípravy a potenciálne interakcie s inými liekmi

Odporúčané dávkovanie Shatavari sa môže líšiť v závislosti od formy, v ktorej sa konzumuje, ako aj od veku, pohlavia a celkového zdravotného stavu jedinca. Vo všeobecnosti sa prášok z koreňa Shatavari konzumuje v dávkach 1-6 gramov denne, rozdelených do dvoch alebo troch dávok. Kapsuly alebo tablety Shatavari sa môžu tiež konzumovať v dávkach 500-1000 mg až trikrát denne.

Spôsoby prípravy Shatavari sa tiež môžu líšiť v závislosti od formy, v ktorej sa konzumuje. Prášok z koreňa Shatavari sa môže pridať do teplej vody alebo mlieka a konzumovať ako čaj alebo odvar. Môže sa tiež pridať do smoothies alebo iných nápojov. Kapsuly alebo tablety Shatavari sa majú zapiť pohárom vody.

Existujú určité potenciálne interakcie medzi Shatavari a inými liekmi, ako sú lieky na zníženie hladiny cukru v krvi a hormonálne lieky. Jednotlivci, ktorí užívajú akékoľvek lieky na predpis, by sa mali pred použitím Shatavari poradiť so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby sa zabezpečilo, že neexistujú žiadne potenciálne interakcie alebo kontraindikácie.

Vedecké štúdie o Shatavari

Stres je v spoločnosti hlboko zakorenený v spoločnosti a ženy sú často vystavené psychickým, fyzickým a fyziologickým stresorom. Psychický stres narúša reprodukčné zdravie indukciou tvorby reaktívnych foriem kyslíka (ROS) a tým aj oxidačného stresu (OS). Zvýšené OS môže ovplyvniť fyziológiu vaječníkov, kvalitu oocytov a spôsobiť poruchy reprodukčného zdravia žien.

Na prekonanie stresom podmienených porúch reprodukčného zdravia u žien sa v ajurvédskom systéme medicíny často odporúča shatavari (Asparagus racemosus). Hoci je shatavari jedným z hlavných zdravotných tonikov a najobľúbenejších liekov rasayana na liečbu reprodukčných chorôb žien, základný mechanizmus účinku shatavari na úrovni vaječníkov zostáva nedostatočne pochopený.

Na základe existujúcich štúdií sa predpokladá, že shatavari môže zlepšiť ženské reprodukčné zdravotné komplikácie vrátane hormonálnej nerovnováhy, syndrómu polycystických ovárií (PCOS), rastu a vývoja folikulov, kvality oocytov a neplodnosti, možno znížením hladiny OS a zvýšením hladiny antioxidantov v tele. Na objasnenie mechanizmu účinku shatavari na úrovni vaječníkov a oocytov sú potrebné ďalšie štúdie, ktoré priamo ovplyvňujú reprodukčné zdravie žien.

Shatavari obsahuje fytoestrogénne zlúčeniny, ktoré sa viažu na estradiolový receptor. Postmenopauzálny nedostatok estradiolu prispieva k sarkopénii a osteoporóze. V randomizovanej dvojito zaslepenej štúdii 20 žien po menopauze (68,5 ± 6 rokov) užívalo buď placebo (N = 10) alebo shatavari (N = 10; 1 000 mg/d, čo zodpovedá 26 500 mg/d čerstvej hmotnosti shatavari) počas 6 týždňov. Sila držadla a extenzora kolena sa merala na začiatku a po 6 týždňoch.

Výsledkom štúdie je, že Shatavari môže zlepšiť funkciu svalov a kontraktilitu prostredníctvom konformačnej zmeny myozínu a ďalšie skúmanie jeho užitočnosti pri zachovaní a posilnení muskuloskeletálna funkcia vo väčších a rôznorodejších kohortách je zaručená.

nutrients-13-04282-g005

Pomohol vám tento článok? Ak áno, môžete aj vy pomôcť niekomu ďalšiemu tým, že budete túto stránku zdieľať. Môžete zdieľať aj svoje skúsenosti v komentároch pod článkom a pomôžete tým ostatným.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29635127/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34959836/