Ajurvéda

ajurveda shop bratislava

Ajurvéda, znamená v doslovnom preklade "náuka o živote,"  kladie veľký dôraz na prevenciu a podporuje udržanie zdravia prostredníctvom dôkladného zamerania sa na rovnováhu v živote človeka, správne myslenie, stravu, životný štýl a používanie bylín.

Znalosť Ájurvédy umožňuje človeku pochopiť, ako vytvoriť túto rovnováhu tela, mysle a vedomia podľa vlastnej telesnej konštitúcie a ako vykonať zmeny životného štýlu na dosiahnutie a udržanie tejto rovnováhy.

Vyberte si z ponuky produktov alebo obsahu k téme Ajurvéda. Osobne si môžete produkty vybrať a zakúpiť v našom obchodíku v Bratislave.

PRODUKTY - SHOP

ČLÁNKY NA TÉMU AJURVÉDA

info 

 
Neviete aký ste typ? Zistite to pomocou nášho konštitučného testu: AJURVÉDSKY TEST

 


Viac o tom čo je ajurvéda (Ayurveda)

Ajurvéda je systém alternatívnej medicíny s historickými koreňmi na indickom subkontinente. Ajurvéda sa intenzívne praktizuje v Indii a Nepále, kde ju používa približne 80 % populácie. Ajurvédske terapie zahŕňajú bylinné lieky a doplnky, špeciálne diéty, meditáciu, jogu, masáže, laxatíva, klystíry a lekárske oleje.V ajurvédskych textoch je zdôraznená rovnováha 3 dóš (Vata, Kapha, Pitta). V ájurvédskom zmysle je každý človek tvorený jednou prevládajúcou životnou silou alebo dóšou a pozostáva z jedinečnej kombinácie všetkých troch síl. Stanovenie vašej dóše je proces, ktorý skúma vašu osobnú nerovnováhu a berie do úvahy veľa vecí, ktoré vám pomôžu dosiahnuť optimálne zdravie. Poslaním praxe počas celého života je vyvážiť všetky tri dóše. 

Ajurvédska terapia

Základným princípom ajurvédskej medicíny je predchádzať chorobám a liečiť ich a nie reagovať na príznaky choroby. Ajurvéda stavia na udržiavanie rovnováhy a harmónie medzi telom, mysľou a prostredím. Deje sa tak prostredníctvom individuálne prispôsobenej kombinácie zdravej výživy, každodenného pohybu, aromaterapie a bylinných prípravkov.

Prevažná väčšina ajurvédskych liekov je na rastlinnej báze. Rastlinná diéta v ajurvéde môže pochádzať z koreňov, listov, plodov, kôry alebo semien. Podľa ajurvédy sú panchakarma techniky na odstránenie toxických prvkov z tela. Panchakarma sa vzťahuje na päť činností, ktoré sa majú vykonávať v určenom poradí s uvedeným cieľom obnoviť rovnováhu v tele prostredníctvom procesu očisty. 

História ajurvédy

Pôvod Ajurvédy siaha do védskej éry. Väčšina materiálov týkajúcich sa zdravia a chorôb je dostupná v diele Atharva veda. Historici tvrdia, že ajurvéda je súčasťou Atharva Vedy. Avšak RigVeda, ktorá je najstaršou Védou, hovorí aj o chorobách a liečivých rastlinách. V Athrava Vede sú chválospevy, ktoré spomínajú lieky ako Accorus calamus a Phylanthus Embelia.

Systematizovaná forma ajurvédy sa datuje do prehistorického obdobia konferencie Rishi, ktorá sa konala na úpätí Himalájí. Najstarší kodifikovaný dokument o ajurvéde je Charaka Samhita. Sushruta samhita je ďalším kodifikovaným dokumentom. Škole Sushruta dominujú chirurgické postupy a techniky, zatiaľ čo Charaka Samhita sa zaoberá internou medicínou.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie