Z dôvodu dovolenky bude v dňoch 22.-26.7.2024 predajňa zatvorená.

Ajurvéda

ajurveda shop bratislava

Ajurvéda, znamená v doslovnom preklade "náuka o živote," kladie veľký dôraz na prevenciu a podporuje udržanie zdravia prostredníctvom dôkladného zamerania sa na rovnováhu v živote človeka, správne myslenie, stravu, životný štýl a používanie bylín.

Znalosť Ájurvédy umožňuje človeku pochopiť, ako vytvoriť túto rovnováhu tela, mysle a vedomia podľa vlastnej telesnej konštitúcie a ako vykonať zmeny životného štýlu na dosiahnutie a udržanie tejto rovnováhy.

Vyberte si z ponuky produktov alebo obsahu k téme Ajurvéda. Osobne si môžete produkty vybrať a zakúpiť v našom obchodíku v Bratislave.

PRODUKTY - AJURVÉDA SHOP

ČLÁNKY NA TÉMU AJURVÉDA

Neviete aký ste typ? Zistite to pomocou nášho konštitučného testu: AJURVÉDSKY TEST

 

PODCASTY

 


Viac o tom čo je ajurvéda (Ayurveda)

Ajurvéda je systém alternatívnej medicíny s historickými koreňmi na indickom subkontinente. Ajurvéda sa intenzívne praktizuje v Indii a Nepále, kde ju používa približne 80 % populácie. Ajurvédske terapie zahŕňajú bylinné lieky a doplnky, špeciálne diéty, meditáciu, jogu, masáže, laxatíva, klystíry a lekárske oleje.V ajurvédskych textoch je zdôraznená rovnováha 3 dóš (Vata, Kapha, Pitta). V ájurvédskom zmysle je každý človek tvorený jednou prevládajúcou životnou silou alebo dóšou a pozostáva z jedinečnej kombinácie všetkých troch síl. Stanovenie vašej dóše je proces, ktorý skúma vašu osobnú nerovnováhu a berie do úvahy veľa vecí, ktoré vám pomôžu dosiahnuť optimálne zdravie. Poslaním praxe počas celého života je vyvážiť všetky tri dóše. 

Ajurvédska terapia

Základným princípom ajurvédskej medicíny je predchádzať chorobám a liečiť ich a nie reagovať na príznaky choroby. Ajurvéda stavia na udržiavanie rovnováhy a harmónie medzi telom, mysľou a prostredím. Deje sa tak prostredníctvom individuálne prispôsobenej kombinácie zdravej výživy, každodenného pohybu, aromaterapie a bylinných prípravkov.

Prevažná väčšina ajurvédskych liekov je na rastlinnej báze. Rastlinná diéta v ajurvéde môže pochádzať z koreňov, listov, plodov, kôry alebo semien. Podľa ajurvédy sú panchakarma techniky na odstránenie toxických prvkov z tela. Panchakarma sa vzťahuje na päť činností, ktoré sa majú vykonávať v určenom poradí s uvedeným cieľom obnoviť rovnováhu v tele prostredníctvom procesu očisty. 

História ajurvédy

Pôvod Ajurvédy siaha do védskej éry. Väčšina materiálov týkajúcich sa zdravia a chorôb je dostupná v diele Atharva veda. Historici tvrdia, že ajurvéda je súčasťou Atharva Vedy. Avšak RigVeda, ktorá je najstaršou Védou, hovorí aj o chorobách a liečivých rastlinách. V Athrava Vede sú chválospevy, ktoré spomínajú lieky ako Accorus calamus a Phylanthus Embelia.

Systematizovaná forma ajurvédy sa datuje do prehistorického obdobia konferencie Rishi, ktorá sa konala na úpätí Himalájí. Najstarší kodifikovaný dokument o ajurvéde je Charaka Samhita. Sushruta samhita je ďalším kodifikovaným dokumentom. Škole Sushruta dominujú chirurgické postupy a techniky, zatiaľ čo Charaka Samhita sa zaoberá internou medicínou.

 

Šatavari, Ašvagandu a Triphalu je možné užívať aj súčasne, pri dodržaní  odporúčaného dávkovania, teda 2 x denne 1 - 2 kapsuly.    Ak by ste chceli predsalen rozdeliť užívanie, môže Šatavari a Ašvagandu užívať naraz a Triphalu s hodinovým odstupom, nie to však nutné.