Základy ako hrať na tibetské zvukové misy: techniky pre začiatočníkov
Tibetské spievajúce misky nesú už stáročia prívlastok liečivých hudobných nástrojov. Rozhodnutie zadovážiť si svoju vlastnú misku môže podstatným spôsobom zmeniť nielen celkový proces meditácie, ale i ponoriť sa do riešenia rôznych problémov. Jedinečný zvuk tibetskej misky napomáha na ceste za uvoľnením, relaxáciou, liečením bolestí. Aby sme rozospievali tibetskú zvukovú misku, musíme používať paličku. Spojenie drevenej paličky a misky vytvára zvuky a vibrácie, ktoré majú veľký prínos a silu.
Liečivé misky tvoria zliatiny niekoľkých kovov, ktoré sa spájajú s energiami (čakrami) nášho tela, a zároveň vesmírnymi telesami. Spoločne ich je sedem a nadväzujú na sedem mantrových slabík. Krásnym uvedomením je fakt, že každý spomedzi siedmych kovov znie iným zvukom a spoločne sa spájajú do jedinečnej harmónie.
Byť nováčikom v praktikovaní hrania na spievajúcu misku sa z počiatku môže zdať náročné, pretože dostupných informácií o miskách je veru všade neúrekom. Netreba sa však vôbec obávať. Práve začiatky so spievajúcimi miskami si vyžadujú našu plnú informovanosť. V momente, keď pocítite, že ste pripravení misky spoznať bližšie ako len prostredníctvom rôznych článkov a návodov, príde chvíľka, kedy si môžete vybrať tú pravú misku pre vás.
Vibrácie zvukov spievajúcej misky sa šíria prostredníctvom jedinečných zvukov, ktoré možno pociťovať v našich telách a energetických poliach. Pri zmene tlaku alebo rýchlosti udierania paličkou o misku máme moc meniť aj jej zvuk a vibráciu. Udržiavanie rovnakého tlaku a rýchlosti vedie k rezonancii, čo je nota, ktorú môžeme počuť aj potom, čo hráč prestane na misku hrať.
Ak sa rozhodneme pre používanie spievajúcej misky, základom je jej výber. O výbere sa dočítate v našom článku ako si vybrať tibetskú spievajúcu misu. Ideálne je hrať na menších miskách menšími paličkami a naopak v prípade väčších misiek používať väčšie paličky. Ak je vaša nová miska už členom domácnosti, bola by veľká škoda, keby zdobila iba policu a nebola používaná (i keď jej dizajn je skutočne kúzelný a dokonale sa hodí aj ako bytový doplnok). Pred tým, ako sa necháme uniesť do sveta jedinečných vibrácií tibetskej misky, uistite sa, že ste si našli pokojné miesto, kde sa budete cítiť príjemne a uvoľnene.
2 ZÁKLADNÉ TECHNIKY AKO HRAŤ NA TIBETSKÉ ZVUKOVÉ MISY
Pred hrou na spievajúcu misku zaujmite príjemnú polohu podobnú meditácii v sede. Dbajte na to, aby ste sa cítili uvoľnene, mali rovnú chrbticu a zachovali si prirodzený dych.
Metód a techník hrania na tibetských miskách je niekoľko a každá z nich má liečivú silu. V prípade, že sú pre vás spievajúce misky niečím novým a doposiaľ nepoznaným, zvoľte niektorú zo základných techník odporúčaných pre začiatočníkov:
- Prvý spôsob, ako môže začiatočník rozospievať vibrácie svojej misky je udieraním paličkou do boku misky. V prípade, že je vaša palička z jednej strany s výplňou možno jej strany pri udieraní striedať. Dochádza tak k obmene vysokého a jemnejšieho zvuku. Pozor, aby údery neboli príliš silné. Miska by mohla prasknúť alebo spadnúť. Práve z tohto dôvodu sa pod misku využíva vankúš alebo podložka na spevnenie misky. Pri jej stabilizácii možno využiť svoju nedominantnú ruku, treba však dať pozor na prstienky, či náramky a hodinky na rukách. Ideálne je, ak ich pri držaní misky odložíme z ruky dole. Miska by mala byť v ruke položená na vystretej dlani.
Držte paličku a zľahka ňou udierajte do misky hrubšou (vyplnenou) stranou paličky o strednú vonkajšiu stenu misky. Udrite do misky a pred nasledujúcim úderom nechajte zvuk a vibrácie úplne doznieť.
- Druhý spôsob hrania na tibetskú misku, ktorý je osvedčený pre začiatočníkov, je lemovanie. Táto technika sa môže zdať o niečo náročnejšia, je však hravo zvládnuteľná. Paličku držíme zvisle smerom dole. Pri zvislom držaní je dôležité nájsť si spôsob držania, ktorý je pre vás najviac komfortný. Tipom na uchopenie paličky je držať ju v uhle, akoby ste písali perom, zatiaľ čo pre iných je komfortné paličku uchopiť všetkými piatimi prstami, akoby niečo miešali v hrnci. Na úvod tejto techniky začnite ľahkým úderom do misky na jej strednú vonkajšiu stenu, čím zahrejete misku predtým, ako sa jej vibrácie začnú rozptyľovať.
VIDEO: Najčastejšie chyby pri hraní na misy
Buďte trpezliví. Pri prvých pohyboch okamžite miska nemusí začať šíriť zvuky a vibrácie. Keď sa vytvorí podtón, môžete postupne spomaliť a vytvoriť pevnejší kontakt medzi paličkou a okrajom. Postupne rovnomerným pohybmi vyvíjajte tlak a posúvajte paličku v smere hodinových ručičiek okolo okraju misky. Zadajte si tempo a príliš sa neponáhľajte. Dajte zvuku priestor, aby sa vytvoril časom, a nie naraz. Čoskoro sa všade navôkol i vo vašom vnútri rozospieva krásny a pokojný zvuk. Ako budete pokračovať, zvuk bude znieť jasne. Je dôležité naďalej vyvíjať tlak, pretože trenie medzi paličkou a miskou vytvára vibrácie, ktoré vedú k spevu.
Nebuďte na seba príliš prísny. Všetko si vyžaduje svoj čas a rovnako je to i v prípade hry na spievajúcu misku. Prvé hrania možno nebudú úplne podľa vašich predstáv. Postupne sa však dostanete so svojou tibetskou miskou do jedinečného súladu, ktorý svojimi tónmi a vibráciami rozospieva vaše vnútro.
Preskúmajte nášho: Poradcu k výberu zvukovej terapie |
Vypočujte si zvuk tibetskej misy Bodhi tibetská spievajúca miska M 15 cm