Masážna akupresúrna podložka pomáha na bolesť chrbtice aj nôh

AKUPRESÚRA, AKUPUNKTÚRA A ÚČINKY PODLOŽKY

akupresurna podlozka chrbat

Počuli ste už o akupresúrnej masáži? Akupresúrna technika masáže, ktorá pochádza z tradičnej čínskej medicíny je veľmi obľúbenou a rozšírenou technikou uvoľňovania energetických tokov a následného uvoľňovania rôznych bolestí. Aj vďaka nej je možné účinne riešiť mnohé zdravotné problémy.

U podložiek sú mnohí zvyknutí na úplne iný dizajn, ako je tomu v prípade tých akupresúrnych. I keď možno na prvý pohľad nevzbudzujú dojem pohodlnej podložky (môže pôsobiť tak trochu strašidelne, bolestivo, nekomfortne), jej účinky ocení každý, kto sa trápi s rozličnými bolesťami.

Akupresúrna podložka je tvorená množstvom malých plastových hrotov, ktoré pracujú na princípe vyvíjania tlaku na akupresúrne body na chodidlách a po celom tele. Pomocou podložky dochádza k uvoľneniu blokovaného toku energie do celého tela. Na prvý pohľad trochu desivé výčnelky podložky dokážu v skutočnosti zapôsobiť na niekoľko akupunktúrnych bodov (meridiánov) ľudského tela súčasne. Týmto spôsobom dochádza po odstránení energetických blokád tokov k postupnej úľave od nepríjemnej bolesti a k príjemnej relaxácií.

TÉMA: PORADCA VÝBEROM MASÁŽNYCH POMÔCOK

Vznik akupresúrnych podložiek bol inšpirovaný predovšetkým princípom čínskej akupunktúry. Tá sa však bližšie zameriava na konkrétne body, zatiaľ čo akupresúra venuje pozornosť pôsobeniu na väčšie množstvo akupresúrnych bodov súčasne. Akupunktúrna podložka na chrbát v porovnaní s čínskou akupunktúrou predstavujú však upravenú, menej intenzívnu verziu, ktorú je možné bežne praktizovať aj doma. Podložky sú vhodným riešením pri:

button-newsletter-blog600

MASÁŽNA PODLOŽKA, JEŽKO, IHLIČKOVÁ PODLOŽKA, SHAKTI ALEBO IPLIKÁTOR

Zaujala vás domáca akupresúrna možnosť masáže? Pod týmito názvami dnes nájdeme obľúbenú pomôcku, ktorú si pamätajú aj staršie generácie. Mnohí si spájajú túto masážnu pomôcku len ako podložku určenú na chodidlá. Veľkou výhodou však je, že táto zdravotná pomôcka je dostupná v rôznych verziách, či už ako spomínaná akupunkturna pichľavá podložka určená na nohy (reflexná masáž), pre celé telo (dá sa na ňu ľahnúť), ako vankúš pod hlavu alebo vo forme celých akupresúrnych setov.

Je už úplne na každom z nás, ktorú alternatívu zvolíme, všetky poskytujú pre naše telo pozitívne benefity. Základom je, aby pre nás bolo používanie akupresúrnej podložky pre nás komfortné.

VIDEO: INSPRIÁCIA NA CVIČENIE S AKUPRESÚRNOU PODLOŽKOU

Možno sa pýtate, aká je ideálna dĺžka času používania podložky, ktorý reálne preukáže priaznivý vplyv na naše telo. Odporúčaný čas strávený na podložke sa pohybuje okolo desiatich až dvadsiatich minút. Ak ste v používaní tejto akupresúrnej pomôcky úplny nováčik, pokojne možno začať na kratších časov a postupne čas navyšovať.

Dôležité je vytvoriť si postupný zvyk, pretože práve v úplných začiatkoch používanie podložky nemusí byť hneď komfortné. Hroty podložky môžu zo začiatku pôsobiť síce nepríjemne, po niekoľkých minútach však začnete pociťovať rozdiel a z vlastných skúseností postupnú úľavu od rôznych bolestí.

Počas používania podložky je potrebné dbať na pravidelné dýchanie. Pri jej používaní máte skvelú príležitosť na tréning vedomej relaxácie, ktorá nás navyše zbaví i nepríjemných bolestí a rôznych problémov. Ten, kto si trúfa, môže pokojne minúty strávené na akupresúrnej podložke spojiť aj s niekoľkominútovou meditáciou.

 

 

AKO VZNIKLA AKUPRESÚRNA PODLOŽKA?

Akupresúrne podložky majú bohatú históriu siahajúcu až do staroveku. Prax vyvíjania tlaku na konkrétne body na tele, známe ako akupunktúrne body alebo marma body, možno vysledovať späť do tradičnej čínskej medicíny a ajurvédy.

V tradičnej čínskej medicíne je prax akupresúry známa ako shiatsu, čo v preklade znamená „tlak prstov“. Vychádza z presvedčenia, že energia alebo Qi prúdi telom po dráhach nazývaných meridiány. Keď je tok Qi narušený alebo zablokovaný, môže to viesť k bolesti a chorobe. Akupresúra sa používa na uvoľnenie zablokovanej Qi a obnovenie rovnováhy tela.

Podobne v ajurvéde je akupresúra známa ako marma terapia. Marma body sú podobné akupunktúrnym bodom a predpokladá sa, že sú spojené s vitálnou energiou tela. Aplikovaním tlaku na tieto body sa marma terapia zameriava na vyrovnanie energie tela a podporu liečenia.

Zatiaľ čo akupresúra sa používa po stáročia v tradičnej čínskej a ajurvédskej medicíne, až v 70. rokoch minulého storočia vynašiel prvú akupresúrnu podložku nemecký akupunkturista. Táto podložka obsahovala plastové hroty určené na stimuláciu ostrých bodov na tele. Dnes sa akupresúrne rohože vyrábajú z materiálov, ako je pena, prírodný kaučuk a PU povrch, dodávajú sa v rôznych prevedeniach, ako sú rohože, vankúše a stoličky, a sú široko používané na zmiernenie bolesti spojenej so stavmi, ako sú bolesti chrbta, fibromyalgia a bolesti hlavy.