5 mindful tipov na trávenie času doma

Čas, ktorý strávime doma, nikdy nemusí znamenať niečo nudné, zlé alebo nepríjemné. Je toľko skvelých príležitostí, ako využiť voľné momenty, stačí im dať len šancu. „Just me, myself and I“ momenty, ktoré sú venované od nás pre nás, dokážu posunúť našu dušu, srdce a myseľ do nepoznaných levelov a svetov. Stačí chcieť a byť otvorený všetkému, čo nám domáce prostredie ponúka. Ak potrebujete dávku inšpirácie, radi pomôžeme našimi tipmi, pri ktorých bude každé srdce spievať radosťou a spokojnosťou:

 joga cviky na doma pozicia stromu

1. Pohyb

Staré, známe, nadčasové - v zdravom tele, zdravý duch. Všetci, ktorí milujeme pohyb, potvrdíme fakt, že aj pol hodinkový strečing tela, dokáže zázraky. Doplniť nášmu telu dávku endorfínov z pohybu sa dá i doma. Nepotrebujeme štýlové oblečenie, ani miestnosť plnú vybavenia. Stačí pohodlná podložka a chuť sa hýbať alebo ponaťahovať, však?

-do pozornosti dávame i jej video venujúce sa pilatesu:    https://www.youtube.com/watch?v=wmmokIUusCA&t=267s

 •   Do našich tipov jednoznačne patrí i YouTube kanál, kde si môžete vďaka skvelým cvičebným videám zacvičiť spoločne s talentovanou Diankou Hô Chí:

      https://www.youtube.com/channel/UCTs24dZEJcdH6pLZ4gQTLbA/feed

 

 joga citanie knihy

2. Terapia čítaním

Pripneme si tu jeden krásny citát o knihách: „ Knihy sú podobné domovu, do ktorého sa vraciame i za tých najväčších búrok.“ Áno to presne knihy dokážu, byť našim domovom, nech v srdci cítime všetko dobré, krásne, ale občas i ťažké a nie veľmi príjemné. Náš deň v spoločnosti knihy dokáže byť skutočný game changer a našu náladu len a len vylepšiť. Knižným tipom sme venovali pár riadkov i v našom článku o hormonálnej joge, avšak koľko knižných tipov je dosť knižných tipov, keď nám tento svet ponúka toľko výnimočných diel, ktoré stoja za prečítanie? Preto dopĺňame náš web o ďalšie inšpiratívne diela:

 •   Eckart Tolle- Sila prítomného okamihu
 •   William Paul Young- Chatrč
 •   Dušan Kadlec- 100 spôsobov, ktorými si zbytočne komplikujeme život
 •   Antoine De Saint-Exupéry- Malý princ
 •   Osho- Kreativita
 •   Elizabeth Gilbert- Jedz, modli sa a miluj
 •   Richard Bach- Čajka Jonathan Livingston
 •   Elizabeth Gilberth- Podstata všetkých vecí
 •   Shakti Gawain- Ako vizualizovať
 •   Dalajláma- Cesta k zmysluplného životu
 •   Don Miguel Ruiz- Štyri dohody
 •   Gary Hennessey- Mindfulness pro každý den
 •   Robin Sharma- Mních, ktorý predaj svoje Ferrari
 •   Clarissa Pinkola Estés- Ženy, ktoré behali s vlkmi

 joga hudba

3. Hudba a podcasty

Meditácia a joga je v predstavách mnohých najideálnejšia za ticha a sústredenia sa na prítomné okamihy. Ticho je nádherné, častokrát veľavravné a vie liečiť...avšak, atmosféra, ktorú dokážu vytvoriť rôzne meditačné playlisty, stojí za poznanie. Nemusí ísť o situáciu spojenú s jogou, môžete sa práve venovať strečingu, čítaniu knihy, pitiu kávy alebo písaniu svojich myšlienok a motivačných citátov. Príjemná joga hudba v pozadí domácich aktivít dodá celej situácií ešte väčšie čaro a pozitívne vibrácie. Pripájame preto pár tipov:

 •   Náš YouTube tip patrí kanálu nesúcemu názov Soothing Relaxation, ktorý získava naše odporúčanie všetkými desiatimi! V zozname pridaných videí možno vyberať z množstva relaxačnej hudby, ktorá v nás zbudí len samé pozitívne pocity:

https://www.youtube.com/channel/UCjzHeG1KWoonmf9d5KBvSiw/videos

 •   YouTube nie je však jediným zdrojom skvelých hudobných zoznamov. Pre všetkých fanúšikov hudobnej platformy Spotify dávame do popredia nasledovné playlisty patriace do kategórie „wellness“:

 •   A do tretice všetko dobre, preto prinášame audio tip tak trošku iný, avšak nemenej skvelý! Ak Vám ešte neučarovalo počúvanie podcastov, dajte na naše slová a vyskúšajte si dať s nimi rande. Podcasty prinášajú niečo úplne nové, čo nám opäť dokáže dať mnoho. Tu sú naše tipy na skvelé podcasty, ktoré nájdete na platformách Spotify, ale aj na iTunes:

- Jóga z gauče: https://open.spotify.com/show/48OsGzCUROyhhzBGqMplzS#_=_

- Úvodný diel podcastu Girls to girls venujúci sa jóge: https://open.spotify.com/episode/3AjKwUeL3IBcLueosZlik3

- Epizóda podcastu The Healthy Tapes, ktorá predstavuje hodinový rozhovor s inštruktorkou jogy Sárou Tichou: https://open.spotify.com/episode/0VpRbqgdDXy1yKNVYsB4zO

 

4. Napíšte to

Pre niekoho je terapiou čítanie, prechádzka na čerstvo vzduchu a niekto miluje hudbu. Keď trávime čas doma, venujeme si chvíľky len pre seba a práve tieto momenty sú častokrát pre nás zdrojom mnohých myšlienok a nápadov. Písať si denník, diár alebo otvoriť čistý dokument vo Worde nemusí byť v mnohých situáciách tak zlý nápad, hm? Kopla Vás múza? Máte v sebe zážitok, ktorý si chcete uchovať v pamäti? Napíšte to! Sú vo Vás pocity, s ktorými sa chcete vysporiadať, chcete si ich pamätať alebo naopak, chcete ich nechať ísť? Vypíšte sa zo svojich pocitov a emócií. Dajte ich na papier.

Nie je nič ľahšie ako nájsť pár čistých stránok papiera a pero...Máte obľúbené citáty? Nájdite si pár momentov a na internete pohľadajte pár výrokov, s ktorými sa Vaše srdce stotožňuje. Napíšte si ich a darujte im každý deň pozornosť. A čo Vaše sny? Vypíšte ich a každý deň venujte pár minút ich prečítaniu si. Pritiahnite ich do svojho života. Obavy o tom, že písanie môže byť náročné, nechajte schované niekde, kde na ne Vaša myseľ nemá dosah. Ak Vaše vnútro v sebe ukrýva niečo, čo stojí za pozornosť, písanie bude ľahké ako pierko, prirodzené, oslobodzujúce. A verte, že o pár týždňov nájsť rôzne zápisky, prináša nostalgický pocit energie, nálady, pocitov, spomienok...skrátka všetkého, čo ste v momente písania mali vo svojom srdci.

 zen-meditacia-mindfulness

5. Vedená meditácia

Dni doma a voľný čas predstavujú skvelú príležitosť pre trénovanie si mindfulness, ktorému sa bližšie venujeme v našom staršom článku. Aké sú jeho výhody? Skvelé účinky meditácie, ale i tipy na mindfulness aplikácie objavíte, keď spravíte klik na nasledujúci link: http://bit.ly/mindfulness_článok

 

meditacne sedaky a podusky