7 joga pomôcok na cvičenie pre zdravý chrbát

Zdravý chrbát je v posledných rokoch čoraz viac vyhľadávaná téma. Našťastie máme na Slovensku dostatok špecialistov a certifikovaných inštruktorov, ktorí ponúkajú hodiny zamerané špeciálne na zdravú chrbticu. 

Pre správne držanie tela je chrbtica jedným zo základných pilierov, preto by sme sa mali starať o jej stav a venovať pozornosť jej pravidelnému posilňovaniu a uvoľnovaniu, aby sme predišli bolestiam. Ideálnym doplnením vedených hodín je domáca prax a cvičenie. Je veľmi dôležité osvojiť si správne postupy a návyky od lektorov, ktoré je potom možné si precvičovať aj doma. 

Joga pôsobí na všetkých  úrovniach – od telesnej, cez duševnú, emocionálnu, sociálnu až po duchovnú. Všetky sú vzájomne prepojené a rovnako pre nás dôležité. Nie je dôležité, či chodíte do prestížneho jogového štúdia, alebo cvičíte doma. Dôležité je cvičiť pravidelne, dlhodobo a v neposlednom rade aj správne. Ideálne s pomôckami, ktoré vám pomôžu k tomu, aby ste si pomaličky svoje Asany zdokonalili. Nič nejde rýchlo, na všetko treba čas a trpezlivosť. Investícia do vlastných pomôcok sa vám vyplatí a to nielen z hygienických dôvodov. To, že budete mať svoje jogové náradie stále na očiach vám opätovne pripomenie, že je čas cvičiť aj joga cviky na chrbticu.

Niektoré pozície sú pomerne jednoduché na naučenie a poskytujú skvelé výsledky. Odporúčame preto po čase si zaobstarať niektoré pomôcky aj na domov, pretože sa vám táto investícia násobne vráti. 

Joga na chrbticu - v tomto článku si predstavíme najpoužívanejšie jogové pomôcky pre cviky na zdravý chrbát.

1) Joga blok na chrbticu

joga blok chrbtica

Prvou a vcelku dôležitou pomôckou je joga blok alebo kváder. Nájdete ich asi na každej hodine jogy. Blok poskytuje pevnú oporu a pomocou zvýšenia jednej časti tela pomáha predlžovať a uvoľňovať chrbticu. Vďaka prirodzenému pôsobeniu gravitácie sa pomocou bloku môžeme zamerať na jednotlivé časti chrbtice ako aj otváraniu hrudníka a ramien.

Najvyhľadávanejším materiálom je prírodný korok, avšak rovnako a veľmi populárnym pre svoju ľahkú váhu je kváder z  EVA peny. Menej často nájdete kváder na jogu vyrobený z dreva. Ideálne je vlastniť 2 kusy, ale pre podloženie viacerých častí tela využijete aj 6 ks alebo kombináciu s joga bolstrom.

2) Joga bolster 


joga bolster chrbat

Joga bolster alebo valec je stále viac a viac obľúbená pomôcka medzi jogínmi aj nejogínmi. Bolster poskytuje veľmi dobrú oporu pre celú dĺžku aj šírku chrbtice. Vďaka tomu môžete pracovať na uvoľňovaní napätia v oblasti chrbtice či hrudníku vo väčšom rozmere. 

Oproti bloku je možné na bolstroch vydržať dlhšiu dobu a dovoliť si predĺžiť účinky pozície. Vďaka väčšej ploche sa váha tela viac rozloží a je možné upraviť intenzitu cvičenia. Štandardne nájdete dve náplne bolstrov - špalda a kapok, ktoré sa líšia predovšetkým váhou a formou akou sa prispôsobia tvaru tela. Bolster je veľmi obľúbenou pomôckou v restoratívnej či gravid joge. 

via GIPHY

3) Joga koleso  

koleso-wheel-chrbat

Jedným z najnovších prírastkov v rodine joga pomôcok je koleso na jogu, v angličtine Yoga Wheel. Je to kruh opatrený po obvode mäkkou TPE penou alebo korkom pre väčší komfort pri používaní. Zvládne udržať váhu min. 150 kg, takže sa nemusíte obávať nehody. Yoga Wheel vám pomôže pri mnohých pozíciách a vynikajúco vám premasíruje chrbticu a otvorí hrudník. Čoraz väčšej obľube sa v posledných rokoch teší štýl nazývaný Wheel yoga, kde ponaťahujete a zároveň aj kvalitne spevníte celé telo.

4) Joga popruh

joga popruh

Tradičnou pomôckou je opasok, alebo joga popruh. Klasická dĺžka popruhu je 250 cm až 300 cm. Vďaka spone môžete využívať rôzne dĺžky pre jednotlivé cvičenia a ľahko tak dočiahnete každú pozíciu. Popruh využijete na fixovanie, stabilizáciu a priťahovanie pri cvičení na chrbticu. Využitie popruhu veľmi dobre skombinujete s bolstrom aj blokmi, kedy sa potrebujete položiť do určitej pozície a zotrvať dlhšie, aby ste sa mohli venovať len svojmu dychu a uvoľňovaniu.


5) Roller

masazny roller valec

Roller alebo aj masážny valec je vynikajúcou regeneračnou pomôckou pri cvičení fasciálnej jogy, ale aj na doma po športe, či namáhavom fyzickom výkone. Fascia je tenké tkanivo, ktoré nám spája svaly. Fascie držia naše telo pokope, sú zodpovedné za tvar vnútorných orgánov, ich postavenie, prepojenie či funkciu a navyše ich aj chránia a bránia šíreniu infekcií.

Ak sa naruší, stuhne a zlepí sa. Roller je preto veľmi efektívny spôsob ako premasírovať stuhnuté fascie, svalstvo a zmierniť tak aj následky po cvičení alebo úraze. Toto “valcovanie” tela uvoľňuje bolestivé uzlíky, stimuluje krvný tok a pomáha obnoviť porušené svalové tkanivo. 


6) Akupresúrna podložka na chrbát

akupresurna podlozka chrbat

Akupresúrna podložka je ideálnym domácim pomocníkom na regeneráciu, zmiernenie následkov stresu a celkové hĺbkové uvoľnenie tela. Veľké množstvo bodov súčasne stimuluje akupresúrne body na tele, vďaka čomu dochádza k prekrveniu pokožky, lepšej cirkulácii krvi, obehového systému a tým aj prílevu novej energie. 

Masážna podložka, známa aj ako iplikátor (ruský pôvod) pôsobí na celkové zdravie. Okrem ležania na chrbáte ju môžete používať aj pri sedení, prechádzať sa bosými nohami, stimulovať meridiány na dlaniach či iných častiach tela. Ležanie na podložke pred spaním je ideálnym večerným rituálom pre zlepšenie kvality spánku, ktorý si rýchlo obľúbite v celej domácnosti.

7) FeetUp

feetup-zdrava chrbtica

Podporná stolička od FeetUp je patentovaný, nemecký vynález vyrobený z kvalitných materiálov a vynikajúcej povrchovej úpravy. FeetUp stolička vám pomôže precvičiť záklony ako aj inverzie s ľahkosťou a oporou.

Vďaka svojej stabilite je FeetUp obľúbenou pomôckou pri náročnejších pozíciach v záklonoch, ktoré si vyžadujú pevný core tela a motoriku. Rovnako je veľmi nápomocný aj pre začiatočníkov, ktorí potrebujú istotu a stabilitu. S FeetUpom si môžete dopriať čas pri učení sa pozícií ako mostík, škorpión či stoj na hlave. Vďaka svojej výške s FeetUpom kvalitne precvičíte všetky pozície či už v sede, na chrbte ako aj v predklone.

Všetky jogové pomôcky pre jogu na chrbticu nájdete v yoga shope flexity.sk

cviky na zdravy chrbat