Aké účinky má pitie vody z medeného pohára?

Už od pradávna ľudia uctievali meď ako zázračný prvok, verili v jej liečivé účinky a skladovali vodu práve v medených nádobách. Podľa starovekej indickej medicíny, Ajurvédy, má voda uložená v medených nádobách schopnosť regulovať energiu v našom tele.

Voda z medených nádob, je nový trend, ktorý propaguje uchovávanie pitnej vody v medených dźbánoch alebo medených fľašiach. Táto prax, zakotvená v indickom systéme holistickej medicíny Ajurvédy, má starobylé korene a teraz zažíva rastúcu popularitu.

Účinky a benefity medenej vody

Čím vlastne je voda z medených nádob? Túto špeciálnu vodu musíte vyrobiť sami tým, že ju budete skladovať v medenej nádobe. Meď je stopový prvok, čo znamená, že telo potrebuje iba minimálne množstvo tohto prvku. Hrá kľúčovú úlohu v niekoľkých základných funkciách nášho tela, napríklad v produkcii energie, tvorbe spojivových tkanív a v chemickom systéme mozgu. Meď sa bežne nachádza v potravinách ako sú morské plody, orechy, semená, zemiaky, celozrnné výrobky, tmavá čokoláda a mäso z orgánov.

Zástancovia tejto praxe tvrdia, že skladovanie vody v medených nádobách umožňuje, aby sa meď prirodzene uvoľňovala do vody. Hoci nedostatok aj prebytok medi môže byť škodlivý pre zdravie, nedostatok medi je pomerne vzácny. Napríklad priemerná americká strava spĺňa alebo dokonca prekračuje dennú odporúčanú hodnotu medi, ktorá je stanovená na 0,9 mg.

 • Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča maximálne 0,47 mg medi na šálku (2 mg na liter) vody. To zaisťuje, že nebude prekročená prípustná horná dávka 10 mg denne.
 • Pokiaľ ide o vodu skladovanú v medených nádobách, dokonca aj po dobu až 16 hodín, štúdie ukazujú, že množstvo vylúhovanej medi je hlboko pod bezpečnostnými limitmi WHO.

Voda uložená v medených nádobách má prirodzený dezinfekčný účinok.

 • Odstátie vody v medenej nádobe môže zničiť všetky mikroorganizmy, plesne, huby, riasy a baktérie, ktoré sa v nej môžu vyskytovať a môžu byť škodlivé pre naše telo. Preto je táto voda ideálna na pitie. Okrem toho, voda uložená v medenej nádobe po dobu cez noc alebo aspoň 4 hodiny získava od medi určitej kvality.
 • Meď je kľúčový stopový minerál, ktorý je nevyhnutný pre zdravie človeka. Má antimikrobiálne, antioxidačné, antikarcinogénne a protizápalové vlastnosti a navyše pomáha neutralizovať toxíny. Meď tiež stimuluje mozog, zlepšuje jeho funkciu a pomáha predchádzať záchvatom.
 • Domácnosti, ktoré nemajú vodovodné potrubie, sú často nútené uspokojovať potreby vody skladovaním v domácnosti, čím je voda náchylná na kontamináciu vírusmi. Skladovanie v medených nádobách môže potenciálne zabrániť tomuto typu kontaminácie.

Podľa Ajurvédy je vypitie vody odstátej v medenej nádobe ráno na lačný žalúdok prospešné na vyrovnanie všetkých troch dóš (vátu, pittu a kaphu). Toto  zaistí správne fungovanie orgánov a metabolických procesov. Ak máte záujem o detoxikáciu žalúdka, skúste ráno na lačný žalúdok vypiť veľký pohár odstátej vody.

button-newsletter-blog600

Zoznam možných účinkov:

 1. Antibakteriálny efekt: Rôzne výskumy potvrdzujú, že medená voda má schopnosť zničiť mikroorganizmy, vrátane bakterií, čím môže slúžiť ako účinný prostriedok na dezinfekciu a čistenie pitnej vody.

 2. Podpora detoxikácie: Odstátá voda v medených nádobách sa považuje za prospešnú pri detoxikácii organizmu, pretože meď má schopnosť neutralizovať toxíny a podporovať elimináciu škodlivých látok z tela.

 3. Zlepšuje trávenie: Ajurvédska medicína tvrdí, že pitie vody z medených nádob môže pomôcť regulovať tráviaci systém a podporiť správne fungovanie orgánov.

 4. Antioxidačné vlastnosti: Meď obsahuje antioxidačné prvky, ktoré môžu pomôcť chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.

 5. Posilnenie imunitného systému: Niekteré štúdie naznačujú, že pravidelné užívanie medenej vody môže podporiť imunitný systém a pomôcť organizmu bojovať proti infekciám.

 6. Zlepšuje stav pokožky: Medená voda môže mať prospešný účinok na pokožku, pomáhajúc pri zmiernení akné a zlepšovaní textúry pokožky.

 7. Regulácia hormonálnej rovnováhy: Meď hraje dôležitú úlohu v produkcií hormónov a ich regulácii, čo môže pomôcť udržiavať hormonálnu rovnováhu v tele.

 8. Podpora zdravého srdca: Niektoré výskumy naznačujú, že pitie vody z medených nádob môže pomôcť udržiavať zdravie srdca a krvných ciev.

 9. Zlepšuje kognitívne funkcie: Medená voda môže stimulovať mozog a podporiť jeho rýchlejšie a efektívnejšie fungovanie.

Tieto účinky vychádzajú najmä z úlohy akú meď zohráva v našom organizme.

pH medenej vody

ph voda

Podľa niektorých štúdií môže skladovanie vody v medených nádobách viesť k zvýšeniu úrovne pH vody, čím sa voda stáva zásaditejšou.

Keď voda sedí v medenej nádobe dlhší čas, ióny medi sa vylúhujú do vody, čo vedie k chemickej reakcii. Táto reakcia môže zvýšiť koncentráciu hydroxidových iónov (OH-) vo vode, čo následne zvyšuje hladinu pH, čím sa voda stáva zásaditejšou.

Zvýšenie pH zo 7 na 8 po približne 12 hodinách je v rozsahu, ktorý pozorovali niektoré štúdie. Je však dôležité vziať do úvahy, že zmena pH sa môže líšiť v závislosti od faktorov, ako je typ medenej nádoby, počiatočné pH vody a špecifické podmienky skladovania.

Benefity vody z medených nádob sú zatiaľ podložené len málo vedeckými štúdiami. Jediným významne preukázaným účinkom medi je jej antibakteriálny účinok. Štúdie naznačujú, že skladovanie vody v medených nádobách môže zabíjať baktérie, ktoré môžu spôsobiť hnačku. To môže byť obzvlášť užitočné pre jednu miliardu ľudí na svete, ktorí nemajú prístup k bezpečnej pitnej vode. Kontaminovaná voda totiž môže obsahovať veľké množstvo baktérií (Vibrio cholerae, Shigella flexneri, Escherichia coli a Salmonella typhimurium), ktoré spôsobujú hnačku - jednu z hlavných príčin úmrtí v rozvojových krajinách.

Prečo používať iba studenú vodu?

Studená a vlažná voda je lepšia voľba pri používaní medených pohárov z viacerých dôvodov:

 • Teplotná citlivosť: Meď je vysoko vodivý materiál, a keď nalejete horúci nápoj do medeného pohára, ten sa môže zahriať, čo spôsobuje nepohodlie a riziko popálenia.
 • Zmena chuti a kvality: Medený kov môže reagovať s kyselinami v nápojoch a spôsobiť zmenu chuti a kvality nápoja.
 • Nadmerný príjem medi môže viesť k toxicite, čo má za následok nevoľnosť.
 • Používanie medených pohárov na krátkodobú alebo príležitostnej báze nemusí spôsobiť problémy, ale dlhodobé alebo časté vystavenie horúcim nápojom v medených pohároch zvyšuje riziko toxicity medi.
 • Pri konzumácii teplých alebo horúcich nápojov je lepšie siahnuť po šálkach vyrobených z materiálov určených na vysoké teploty, ako je keramika alebo žiaruvzdorné sklo.

Upozornenie:

Meď je stopový prvok, čo znamená, že jej potrebujete len minimálne množstvo. Pamätajte, že dlhodobé vystavenie vysokým dávkam medi môže spôsobiť otravu meďou, čo sa prejavuje nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami brucha a hnačkou. Môže to dokonca viesť k poškodeniu pečene a ochoreniu obličiek. Pokiaľ chcete vodu z medených nádob vypiť, odporúča sa obmedziť jej denné množstvo na cca 3 poháre (710 ml).

Krátky návod ako sa starať o medený pohár doma:

 • Nepoužívajte chemický saponát alebo drátenú húbku, aby ste zachovali ich vzhľad.
 • Miesto toho, vyžmýkajte polovicu citróna do nádoby a nechajte šťavu pôsobiť.
 • Potom opláchnite čistou vodou.

 

Zdroje: