Z dôvodu dovolenky bude v dňoch 22.-26.7.2024 predajňa zatvorená.

Skúsenosti, štúdie a účinky Neem alebo Nimbovníku

Neem, tiež známy ako Azadirachta indica, je strom, ktorý sa v tradičnej indickej medicíne používa už tisíce rokov. Každá časť stromu, vrátane listov, kôry, semien a oleja, bola použitá pre svoje liečivé vlastnosti. V tomto článku preskúmame skúsenosti a účinky neemu, vrátane jeho potenciálnych výhod a vedľajších účinkov.

Neem a jeho historické využitie v ajurvédskej medicíne 

neem

Neem (Azadirachta indica) sa používa v ajurvédskej medicíne už viac ako 4000 rokov, vďaka čomu je jednou z najstarších a najuznávanejších liečivých rastlín na svete. V ajurvédskej medicíne je neem známy ako „dedinská lekáreň“ kvôli širokému spektru liečivých vlastností a schopnosti liečiť rôzne zdravotné stavy.

Neem strom pochádza z indického subkontinentu a po stáročia sa používa v tradičnej medicíne v Indii, na Srí Lanke, v Pakistane a Bangladéši. Listy, kôra, semená a olej z neemového stromu sa používajú v ajurvédskej medicíne na liečbu rôznych ochorení, vrátane tém:

 1. Kožné ochorenia: Neem sa používa na liečbu rôznych kožných ochorení, vrátane akné, ekzému, psoriázy a kožných infekcií. Má protiplesňové, antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť upokojiť a liečiť pokožku.

 2. Tráviace problémy: Neem sa používa na liečbu tráviacich problémov, ako je nadúvanie, zápcha a hnačka. Môže pomôcť stimulovať trávenie, znižovať zápaly v tráviacom trakte a zabíjať škodlivé baktérie v čreve.

 3. Podpora imunitného systému: Neem sa používa na posilnenie imunitného systému a podporu celkového zdravia a pohody. Má antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť chrániť telo pred oxidačným stresom a zápalom.

 4. Orálne zdravie: Neem sa používa v ajurvédskej medicíne na podporu zdravia ústnej dutiny a prevenciu zubných problémov, ako je ochorenie ďasien a zubný kaz. Môže pomôcť znížiť zápal v ďasnách, zabiť škodlivé baktérie v ústach a osviežiť dych.

 5. Reprodukčné zdravie: Neem sa používa na podporu reprodukčného zdravia u mužov aj žien. Môže pomôcť regulovať menštruačné cykly, zlepšiť plodnosť a liečiť problémy so sexuálnym zdravím.

 6. Repelent proti hmyzu: Neem sa používa ako prírodný odpudzovač hmyzu vďaka svojej silnej, horkastej chuti a vôni. Môže pomôcť odpudzovať komáre, muchy a iný hmyz.

 7. Kontrola hladiny cukru v krvi: Neem môže pomôcť zlepšiť kontrolu hladiny cukru v krvi u ľudí s cukrovkou znížením inzulínovej rezistencie.

Je však dôležité poznamenať, že neem môže mať aj vedľajšie účinky, vrátane:

 • Nevoľnosť a vracanie: Neem môže u niektorých ľudí spôsobiť nevoľnosť a zvracanie, najmä ak sa užíva vo veľkých dávkach.

 • Poškodenie pečene: V zriedkavých prípadoch môže neem spôsobiť poškodenie pečene. Je dôležité porozprávať sa s lekárom predtým, ako začnete užívať neem, ak máte v minulosti problémy s pečeňou.

 • Alergické reakcie: Niektorí ľudia môžu byť alergickí na neem, čo môže spôsobiť príznaky ako žihľavka, svrbenie a ťažkosti s dýchaním.

 • Tehotenstvo a dojčenie: Neem by nemali užívať tehotné alebo dojčiace ženy, pretože môže poškodiť vyvíjajúci sa plod alebo dojčiace dieťa.

Neem v tradičných kultúrach Indie a juhovýchodnej Ázie

Neem sa tradične používa na liečbu kožných ochorení, ako je akné, ekzém, psoriáza a dokonca aj menšie rany. Jeho antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti pomáhajú čistiť pokožku, zatiaľ čo jeho protizápalové vlastnosti upokojujú podráždenie a podporujú hojenie. Produkty starostlivosti o pleť na báze neemu, ako je neemový olej, mydlá a krémy, sú obľúbené pre svoju schopnosť vyživovať pokožku, udržiavať jej zdravie a zmierňovať bežné kožné problémy.

Okrem liečebného využitia má neem aj kultúrny a duchovný význam. V indickej mytológii je strom neem považovaný za posvätný a často spájaný s bohyňou Durga. Verí sa, že má ochranné a čistiace vlastnosti a listy neemu sa používajú počas náboženských obradov a festivalov na čistenie okolia a odvrátenie negatívnych energií.

V kultúrach juhovýchodnej Ázie, najmä v krajinách ako Indonézia, Malajzia a Thajsko, má neem podobný význam. Listy a vetvičky stromu neem sa tradične používajú ako prírodné zubné kefky, známe ako „datun“ alebo „miswak“. Predpokladá sa, že žuvanie neemových vetvičiek podporuje zdravie ústnej dutiny, zabraňuje zubnému kazu a osviežuje dych. Neem je tiež súčasťou tradičných bylinných prípravkov, kozmetiky a produktov starostlivosti o vlasy v juhovýchodnej Ázii.

Okrem toho je neem cenený pre svoje environmentálne výhody. Je známe, že odpudzuje hmyz a škodcov, čo z neho robí ekologickú alternatívu k chemickým pesticídom. Neemový olej sa používa v postupoch ekologického poľnohospodárstva na ochranu plodín pred škodcami a na podporu zdravia rastlín.

Význam neemu v tradičných kultúrach Indie a juhovýchodnej Ázie presahuje jeho praktické aplikácie. Symbolizuje čistotu, zdravie a celkovú pohodu. Jeho prítomnosť v starých textoch, folklóre a tradičných postupoch dokazuje jeho trvalý význam v týchto kultúrach.

button-newsletter-blog600

Aktívne zlúčeniny Neemu

 • Nimbin a Nimbidin: Toto sú 2 hlavné triterpenoidy nachádzajúce sa v neem, známe pre svoje silné protizápalové, analgetické a antipyretické vlastnosti. Pomáhajú znižovať zápal, zmierňujú bolesť a znižujú horúčku.

 • Azadirachtin: Ide o prominentnú limonoidnú zlúčeninu v neem, ktorá je známa svojimi insekticídnymi vlastnosťami. Azadirachtin pôsobí ako prírodný pesticíd a repelent proti hmyzu, vďaka čomu sú výťažky z neemu užitočné v poľnohospodárstve a pri kontrole škodcov.

 • Gedunín a deriváty Geduninu: Tieto zlúčeniny majú antimalarické vlastnosti a tradične sa používajú na liečbu malárie. Gedunin a jeho deriváty interferujú s rastom a reprodukciou Plasmodium, parazita zodpovedného za maláriu.

 • Kvercetín: Listy neemu obsahujú kvercetín, flavonoid s antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami. Kvercetín pomáha neutralizovať voľné radikály, znižuje oxidačný stres a podporuje celkové zdravie a pohodu.

 • Nimbidol a limonoidy: Tieto zlúčeniny vykazujú antivírusovú aktivitu a boli študované z hľadiska ich potenciálu pri inhibícii replikácie vírusov, ako sú herpes simplex a HIV. Zasahujú do procesov vírusovej replikácie, čím znižujú vírusovú záťaž.

 • Azadiron a Azadirachtone: Tieto limonoidné zlúčeniny prispievajú k insekticídnym a protikŕmnym vlastnostiam neemu, vďaka čomu je účinný proti škodcom a hmyzu. Narúšajú kŕmenie a rast hmyzu, pôsobia ako prírodné insekticídy.

 • Salannín: Táto zlúčenina vykazuje antifungálnu aktivitu a pomáha bojovať proti plesňovým infekciám. Inhibuje rast a šírenie rôznych húb vrátane druhov Candida, ktoré sú zodpovedné za bežné plesňové infekcie.

Tieto aktívne zlúčeniny pôsobia synergicky a prispievajú k terapeutickým účinkom neemu. Ich kombinované účinky poskytujú neemu jeho antimikrobiálne, antivírusové, protizápalové, analgetické, antipyretické, antimalarické a insekticídne vlastnosti. Širokospektrálne účinky neemu z neho robia všestrannú rastlinu na rôzne medicínske aplikácie.

Je dôležité poznamenať, že koncentrácie a pomery týchto aktívnych zlúčenín sa môžu líšiť v rôznych častiach stromu neem a jeho prípravkoch. To je dôvod, prečo je nevyhnutné zabezpečiť kvalitnú a štandardizovanú extrakciu neemových produktov, aby sa maximalizovali ich terapeutické výhody.

Antimikrobiálne a antifungálne vlastnosti

Antimikrobiálne vlastnosti neemu sa pripisujú predovšetkým zlúčeninám ako nimbín, nimbidín a gedunín, ktoré vykazujú silnú antibakteriálnu aktivitu. Zistilo sa, že tieto zlúčeniny inhibujú rast a reprodukciu niekoľkých baktérií, vrátane Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Salmonella typhimurium a Pseudomonas aeruginosa. Neem extrakty a produkty na báze neemu sa používajú lokálne na liečbu rôznych kožných infekcií spôsobených baktériami, ako je akné, vriedky a rany.

Neem má tiež silné protiplesňové vlastnosti, vďaka čomu je účinný proti plesňovým infekciám. Plesňové stavy, ako je lišaj, atletická noha a mykóza nechtov, možno liečiť neemovým olejom alebo krémami na báze neemu. Antifungálna aktivita neemu sa pripisuje zlúčeninám ako gedunin a nimbidol, ktoré inhibujú rast húb a narúšajú ich bunkové membrány.

Ďalej sa zistilo, že neem má antivírusové vlastnosti. Štúdie ukázali, že extrakty z neemu môžu inhibovať replikáciu určitých vírusov, vrátane vírusu herpes simplex a vírusu ľudskej imunodeficiencie (HIV). Na úplné pochopenie antivírusových mechanizmov neemu a jeho potenciálnych aplikácií pri vírusových infekciách je však stále potrebný ďalší výskum.

Jedným z dôvodov účinnosti neemu proti mikróbom a hubám je jeho schopnosť narúšať ich životné cykly. Neemové zlúčeniny zasahujú do procesov bunkového delenia a rastu mikroorganizmov, zabraňujú ich množeniu a v konečnom dôsledku vedú k ich eliminácii. Okrem toho má neem imunomodulačné účinky, čím zvyšuje schopnosť imunitného systému bojovať proti infekciám.

Je dôležité poznamenať, že hoci neem ponúka sľubné antimikrobiálne a antifungálne vlastnosti, mal by sa používať primerane a v správnych koncentráciách. Neemový olej a výťažky by mali byť pred aplikáciou riadne zriedené, aby sa predišlo podráždeniu pokožky alebo iným nežiaducim reakciám. 

Protizápalové a analgetické účinky

Neem je známy aj pre svoje protizápalové a analgetické účinky, vďaka čomu je obľúbenou voľbou v tradičnej medicíne na liečbu rôznych zápalových stavov a zmiernenie bolesti. Rastlina obsahuje niekoľko účinných látok, ktoré prispievajú k týmto prospešným vlastnostiam.

Protizápalové a analgetické účinky neemu sú prospešné pri rôznych stavoch, vrátane artritídy, reumatizmu a muskuloskeletálnych bolestí. Aktívne zlúčeniny v neem spolupracujú na inhibícii zápalu, redukcii signálov bolesti a podpore pocitu úľavy.

Neem sa môže používať lokálne ako olej alebo vo forme krémov a mastí na lokalizovanú úľavu od bolesti, alebo sa môže konzumovať perorálne ako súčasť holistického liečebného plánu.

Antioxidačné a imunitu posilňujúce vlastnosti

Neem je známy aj svojimi antioxidačnými a imunitnými vlastnosťami, vďaka čomu je cennou rastlinou v systémoch tradičnej medicíny. Množstvo aktívnych látok prítomných v neeme prispieva k jeho schopnosti podporovať imunitný systém a bojovať proti oxidačnému stresu.

 • Neem obsahuje množstvo antioxidantov, vrátane flavonoidov, fenolových zlúčenín a karotenoidov. Tieto antioxidanty pomáhajú neutralizovať škodlivé voľné radikály v tele, znižujú oxidačný stres a zabraňujú poškodeniu buniek. Tým, že neem chráni bunky pred oxidačným poškodením, podporuje celkové zdravie a posilňuje imunitný systém.

 • Prítomnosť vitamínu C v neeme zvyšuje jeho imunitu posilňujúce vlastnosti. Vitamín C je silný antioxidant, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri posilňovaní imunitného systému. Pomáha stimulovať produkciu bielych krviniek, ktoré sú nevyhnutné na boj proti infekciám a cudzím útočníkom.

 • Neem obsahuje zlúčeniny stimulujúce imunitu, ako sú polysacharidy a glykoproteíny. Tieto bioaktívne molekuly interagujú s imunitnými bunkami, aktivujú ich reakciu a zvyšujú ich schopnosť bojovať proti patogénom. Posilnením imunitného systému pomáha neem pri obrane tela pred rôznymi infekciami a chorobami.

 • Účinná látka azadirachtín nachádzajúca sa v neeme má imunomodulačné účinky. Pomáha regulovať imunitnú odpoveď, zabezpečuje vyváženú a optimálnu imunitnú funkciu. Azadirachtin podporuje obranné mechanizmy organizmu tým, že podporuje tvorbu protilátok a zvyšuje aktivitu imunitných buniek.

Antioxidačné a imunitu posilňujúce vlastnosti neemu ho robia užitočným pri podpore celkovej pohody a prevencii chorôb. Pravidelná konzumácia alebo lokálna aplikácia produktov na báze neemu môže pomôcť podporiť prirodzené obranné mechanizmy tela, znížiť oxidačný stres a posilniť imunitné funkcie.

Starostlivosť o pleť a vlasy

Neem ponúka aj širokú škálu výhod pre starostlivosť o pleť a vlasy. 

 • Liečba akné: Neem je známy svojimi silnými antibakteriálnymi vlastnosťami, vďaka čomu je účinný v boji proti baktériám spôsobujúcim akné. Pomáha čistiť pleť, redukovať zápaly a predchádzať tvorbe akné. Neem tiež pomáha regulovať produkciu kožného mazu, udržuje pokožku vyváženú a menej náchylnú na vyrážky.

 • Kožné infekcie: Antimikrobiálne vlastnosti Neemu presahujú rámec liečby akné. Je prospešný pri liečbe rôznych kožných infekcií, ako sú plesňové infekcie, ekzémy a psoriáza. Prírodné zlúčeniny neemu pomáhajú zmierniť svrbenie, začervenanie a zápal, čím podporujú rýchlejšie hojenie pokožky.

 • Omladenie pleti: Neem obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom, ktoré môžu spôsobiť predčasné starnutie pokožky. Pravidelné používanie produktov na báze neemu môže pomôcť znížiť výskyt jemných liniek, vrások a stareckých škvŕn, vďaka čomu bude pleť vyzerať mladistvo a žiarivo.

 • Hydratácia: Neemový olej je bohatý na esenciálne mastné kyseliny, ktoré pomáhajú vyživovať a zvlhčovať pokožku. Poskytuje hĺbkovú hydratáciu, vďaka čomu je vhodný pre suché a dehydrované typy pleti. Neemový olej tiež pomáha obnoviť prirodzenú ochrannú bariéru pokožky, zabraňuje strate vlhkosti a podporuje jemnú a pružnú pokožku.

 • Zdravie pokožky hlavy: Neem je vysoko prospešný pre udržanie zdravej pokožky hlavy a podporu rastu vlasov. Pomáha kontrolovať lupiny a suchosť vďaka svojim protiplesňovým a hydratačným vlastnostiam. Neemový olej možno použiť ako ošetrenie pokožky hlavy na upokojenie svrbenia, zníženie zápalu a zlepšenie celkového zdravia pokožky hlavy.

 • Posilnenie vlasov: Pravidelná aplikácia neemového oleja môže posilniť vlasové folikuly, znížiť vypadávanie vlasov a podporiť zdravý rast vlasov. Neemova vysoká koncentrácia antioxidantov pomáha chrániť vlasy pred poškodením spôsobeným environmentálnymi faktormi a voľnými radikálmi, výsledkom čoho sú silnejšie a odolnejšie vlasy.

 • Proti lupinám: Antifungálne vlastnosti neemu z neho robia účinný prírodný liek na lupiny. Pomáha odstraňovať plesne zodpovedné za lupiny a zároveň upokojuje pokožku hlavy a znižuje svrbenie. Šampóny alebo vlasové masky na báze neemu môžu pomôcť kontrolovať lupiny a udržiavať zdravú pokožku hlavy.

Pri používaní neemu na starostlivosť o pokožku a vlasy je dôležité správne nariediť neemový olej alebo použiť produkty obsahujúce neem vo vhodných koncentráciách, aby sa predišlo akémukoľvek možnému podráždeniu pokožky. Ako pri každom novom produkte starostlivosti o pleť alebo vlasy, odporúča sa pred aplikáciou na väčšie plochy vykonať test.

Pesticídy a insekticídy na báze neem: Organický boj proti škodcom

Neem, všestranný strom pochádzajúci z indického subkontinentu, ponúka nielen zdravotné benefity, ale aj prírodné riešenia na kontrolu škodcov. Pesticídy a insekticídy na báze neemu si získali popularitu ako organické alternatívy k syntetickým chemikáliám.

Neemove vlastnosti odpudzujúce škodcov:

 • Pesticídy na báze neemu preukázali účinnosť proti širokému spektru škodcov, vrátane hmyzu, roztočov, háďatiek a húb.
 • Narušenie životných cyklov: Neem zlúčeniny narúšajú rast a vývoj škodcov, bránia im dosiahnuť zrelosť alebo sa rozmnožovať, čím sa znižuje ich populácia.

Šetrnosť k životnému prostrediu:

 • Biologická odbúrateľnosť: Pesticídy na báze neemu pochádzajú z prírodných zdrojov, vďaka čomu sú biologicky odbúrateľné a predstavujú minimálne riziko pre životné prostredie.
 • Netoxický pre užitočný hmyz: Na rozdiel od syntetických chemikálií majú produkty na báze neem nízku toxicitu pre užitočný hmyz, ako sú včely, lienky a dážďovky, čo im umožňuje prosperovať a udržiavať ekologickú rovnováhu.
 • Znížené množstvo chemických rezíduí: Pesticídy na báze neemu zanechávajú minimálne rezíduá na plodinách, čím sa minimalizujú zdravotné riziká pre spotrebiteľov a podporujú bezpečnosť potravín.

Spôsoby pôsobenia:

 • Repelentný účinok: Produkty na báze neemu odpudzujú škodcov tým, že narúšajú ich schopnosť lokalizovať a živiť sa rastlinami, čím sa znižujú škody spôsobené škodcami.
 • Vlastnosti proti kŕmeniu: Neemové zlúčeniny pôsobia ako odstrašujúce prostriedky pri kŕmení, čo spôsobuje, že škodcovia strácajú záujem o ošetrené rastliny a znižujú ich poškodenie kŕmením.
 • Regulácia rastu: Neem zlúčeniny narúšajú hormonálne systémy škodcov, čím bránia ich rastu, línaniu a rozmnožovaniu.

Spôsoby aplikácie: 

 • Spreje: Pesticídy na báze neemu sa môžu aplikovať ako spreje na listy na pokrytie povrchov rastlín a odradenie škodcov.
 • Zamokrenie pôdy: Zalievaním rastlín neemovým roztokom možno zasiahnuť škodcov v pôde.
 • Ošetrenie semien: Ošetrenie semien prípravkami na báze neemu môže pomôcť chrániť mladé rastliny pred škodcami počas klíčenia a počiatočných štádií rastu.

Začlenenie pesticídov na báze neemov ako súčasť prístupu integrovanej ochrany proti škodcom, ktorý kombinuje rôzne techniky na dlhodobú kontrolu škodcov.

Bezpečnostné opatrenia a potenciálne vedľajšie účinky

Zatiaľ čo neem je všeobecne považovaný za bezpečný na lokálne použitie a má množstvo prospešných vlastností, je nevyhnutné si uvedomiť niektoré preventívne opatrenia a potenciálne vedľajšie účinky spojené s jeho používaním. 

 • Alergické reakcie:

  • Hoci je to zriedkavé, niektorí jedinci môžu byť alergickí na neem. Ak máte známu alergiu na neem alebo príbuzné rastliny, ako je mahagón alebo chinovník, je najlepšie vyhnúť sa používaniu produktov na báze neemu. Pred použitím neem produktov vykonajte test , aby ste skontrolovali akékoľvek nežiaduce reakcie.
 • Citlivosť a podráždenosť:

  • Neem vo svojej koncentrovanej forme môže byť silný a môže u niektorých ľudí spôsobiť citlivosť alebo podráždenie pokožky. Ak máte citlivú pokožku, zrieďte neemový olej alebo si vyberte produkty s nižšou koncentráciou neemu. Ak pociťujete začervenanie, svrbenie alebo podráždenie, prestaňte ho používať a v prípade potreby sa poraďte s dermatológom.
 • Tehotenstvo a dojčenie:

  • K dispozícii je obmedzený výskum účinkov neemu počas tehotenstva a dojčenia. Odporúča sa, aby sa tehotné alebo dojčiace ženy pred použitím produktov na báze neem poradili s lekárom.
 • Orálna konzumácia:

  • Neemový olej alebo výťažky z neemu by sa nemali konzumovať, pokiaľ nie sú pod vedením kvalifikovaného lekára. Neemový olej môže byť toxický pri požití veľkého množstva a môže spôsobiť tráviace problémy, poškodenie pečene alebo iné nepriaznivé účinky.
 • Liekové interakcie:

  • Neem môže interagovať s určitými liekmi, vrátane antidiabetík, imunosupresív a antikoagulancií. Ak užívate nejaké lieky, je dôležité, aby ste sa pred použitím produktov na báze neemu poradili so svojím lekárom, aby ste predišli potenciálnym interakciám alebo nežiaducim účinkom.
 • Očný kontakt:

  • Vyhnite sa priamemu kontaktu s neem produktmi v očiach, pretože môžu spôsobiť podráždenie. V prípade náhodného kontaktu dôkladne opláchnite vodou a ak príznaky pretrvávajú, vyhľadajte lekársku pomoc.
 • Kvalita a zdroj:

  • Uistite sa, že kupujete neem produkty od renomovaných značiek alebo dodávateľov, ktorí dodržiavajú štandardy kvality. Nekvalitné alebo falšované neem produkty môžu mať zníženú účinnosť alebo môžu obsahovať kontaminanty, ktoré môžu spôsobiť nežiaduce reakcie.

Odporúčané dávkovanie a pokyny na použitie

Neem, všestranná bylina s mnohými zdravotnými výhodami, sa môže používať v rôznych formách, ako sú listy neemu, neemový olej, neemový prášok alebo produkty na báze neemu. Na zaistenie bezpečného a účinného používania neemu je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a pokyny na použitie. 

 • Neemové listy:

  • Nálev: Varte 5-6 neemových listov v šálke vody asi 10 minút. Nálev preceďte a konzumujte raz až dvakrát denne. To môže pomôcť podporiť trávenie, posilniť imunitu a podporiť celkovú pohodu.
  • Žuvanie: Žuvanie niekoľkých čerstvých neemových listov denne môže pomôcť udržať zdravie ústnej dutiny a podporiť zdravie ďasien.
 • Neemový olej:

  • Miestna aplikácia: Neemový olej sa môže aplikovať na pokožku a pokožku hlavy na riešenie rôznych problémov s pokožkou. Zmiešajte niekoľko kvapiek neemového oleja s nosným olejom, ako je kokosový olej alebo mandľový olej, a naneste ho na postihnuté miesto. Pred použitím neemového oleja na väčšie plochy pokožky je dôležité vykonať test.
  • Starostlivosť o vlasy: Pridajte niekoľko kvapiek neemového oleja do svojho bežného šampónu alebo kondicionéru, aby ste podporili zdravú pokožku hlavy a vyriešili lupiny alebo iné problémy s pokožkou hlavy. Pred dôkladným opláchnutím ho nechajte niekoľko minút pôsobiť.
 • Neemový prášok:

  • Starostlivosť o pleť: Vytvorte pastu zmiešaním neemového prášku s vodou alebo ružovou vodou. Aplikujte ho na tvár ako prírodnú pleťovú masku, ktorá pomôže vyčistiť pleť, zredukovať akné a celkovo zlepšiť pleť. Nechajte pastu pôsobiť 10-15 minút a opláchnite vodou.
  • Orálne zdravie: Použite neemový prášok ako zubný prášok nasypaním malého množstva na zubnú kefku. Čistite si zuby a ďasná jemne, aby ste dosiahli účinnú ústnu hygienu a podporili zdravie ďasien.
 • Produkty na báze neem:

  • Pri mydlách, šampónoch, krémoch alebo pleťových vodách na báze neemu postupujte podľa pokynov uvedených na štítku produktu. 

Je dôležité poznamenať, že vhodné dávkovanie a použitie neemu sa môže líšiť v závislosti od faktorov, ako je vek, celkový zdravotný stav a špecifické zdravotné podmienky. Ak máte nejaké už existujúce zdravotné ťažkosti alebo užívate lieky, odporúča sa poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom pred začlenením neemu do vašej rutiny.

 

Štúdie o Neeme:

1) Zameranie na kozmetiku

002

Záver:  Viac ako 1000 výskumných článkov publikovaných na Neem odhalilo viac ako 300 štrukturálne odlišných zložiek, z ktorých jednu tretinu tvoria limonoidy vrátane nimbolidu, azadarachtínu a gedunínu. Tieto činidlá prejavujú svoje účinky moduláciou viacerých bunkových signálnych dráh.

Neem sa považuje za „skladisko“ niekoľkých fytochemikálií. Doteraz bolo z neemu izolovaných viac ako 300 fytochemikálií (Akhila a Rani, 1999, Biswas a kol., 2002, Siddiqui, 1942, Subapriya a Nagini, 2005). Tieto fytochemikálie sú chemicky rôznorodé a štrukturálne zložité (obr. 1). Je známe, že listy neemu obsahujú 0,13% esenciálneho oleja, ktorý dodáva listom vôňu (Puri, 1999). Boli izolované dve hlavné triedy fytochemikálií (i) izoprenoidy a (ii) neizoprenoidy

2) Zameranie na imunitu

ECAM2016-7382506.001

Štúdie založené na zvieracom modeli preukázali, že neem a jeho hlavné zložky hrajú kľúčovú úlohu v protirakovinovom manažmente prostredníctvom modulácie rôznych molekulárnych dráh vrátane p53, pTEN, NF-KB, PI3K/Akt, Bcl-2 a VEGF. Považuje sa za bezpečnú liečivú rastlinu a moduluje početné biologické procesy bez akýchkoľvek nepriaznivých účinkov. 

Rastlinný produkt alebo prírodné produkty majú dôležitú úlohu v prevencii a liečbe chorôb prostredníctvom zvýšenia antioxidačnej aktivity, inhibície rastu baktérií a modulácie genetických dráh. Terapeutická úloha mnohých rastlín pri zvládaní chorôb sa stále s nadšením skúma kvôli ich menším vedľajším účinkom a cenovo dostupným vlastnostiam. Bolo akceptované, že lieky založené na alopatii sú drahé a tiež vykazujú toxické účinky na normálne tkanivá a na rôzne biologické aktivity.

Rôzne náboženské dokumenty, ako napríklad Biblia a Korán, tiež podporovali úlohu bylín v zdravotnej starostlivosti a prevencii. Islamský pohľad tiež potvrdzuje úlohu bylín pri zvládaní chorôb a prorok Mohamed odporúčal rôzne rastliny/ovocie pri liečbe chorôb.

ECAM2016-7382506.002

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28899496/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0024320504006873

http://www.eurekaselect.com/article/35558

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4791507/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6540922/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1658365513000423