Z dôvodu dovolenky bude v dňoch 22.-26.7.2024 predajňa zatvorená.

AKO VYBRAŤ DARČEK PRE JOGÍNKU

Radi by ste obdarovali blízku, čo sa venuje joge a neviete, ktorý darček by ju potešil najviac? V prvom rade si treba položiť zopár jednoduchých otázok.

1) Je začiatočníčka, alebo sa joge venuje dlhšie?

2) Je pre ňu joga len spôsob ako si posilniť telo a myseľ, alebo je vyznávačom tohto životného štýlu?

3) Chcete darček praktický, alebo len tak na potešenie duše?

V tomto článku vám dáme niekoľko tipov, akým smerom by ste sa v tejto vašej „záhade“ mali uberať. Zoradili sme ich pre vás v takom poradí, ako bude potrebovať od začiatku až po rôzne vychytávky :)

Takže poďme na to:

DARČEKY PRE JOGÍNKY:

1. Základom každej jogy je podložka 

Podložka je pre jogu úplným základom, hoci sa dá cvičiť aj bez nej :) Dnes majú špeciálne joga podložky výhodu oproti kempingovým karimatkám, ktoré sa používali od 90 tych rokov v tom, že ich vlastnosti sú lepšie prispôsobené náročnosti cvičenia. Z tohto pohľadu "jogamatka" dosahuje najvyššej kvality s ohľadom na náročnosť pohybov a pre ostatné cvičenia ako fitness a pod. má už len pridanú hodnotu. Ak sa teda rozhodnete pre kvalitnú špeciálnu jogamatku, muž ju určite ocení aj pri posilňovaní a inom cvičení doma.

Z našej skúsenosti ženy často riešia váhu podložky. Ak je potrebné nájisť niečo ľahké a mäkké, naším odporúčaním bude voľba TPE materiálu. Pre začiatočníkov je overený yoga set s podložkou a základnými pomôckami. Obsahuje podložku Lotus PRO , ktorá je dobrá voľba na začiatok. Naša rada je neorientovať sa vždy len na váhu, nakoľko kaučukové podložky patria medzi top a hoci majú vyššiu váhu, prakticky ich prenášame väčšinou len krátku chvílu a za ten komfort pri cvičení to stojí. 

Samozrejme ďalšou oblasťou je dizajn. Pri výbere dizjanu odporúčame vždy pozrieť aj na povrch materiálu a zvážiť, akému štýlu jogy sa venuje. Stačí len vedieť, že semišový povrch sa aktivuje práve potom / vlhkosťou. Vo Flexity vyberáme podložky, ktoré spĺňajú ekologické normy a zdravotné štandardy, čo sa použitie farieb týka.

Všetko o podložkách nájdete zoradené v našom poradcovi výberom podložky, kde si môžete zvoliť už konkrétnu tému.

2. O podložku sa treba aj patrične postarať 

Na to je ideálny vhodný čistič na podložky - Mat washDomácou alternatívou môže byť aj vlastnoručne pripravený čistič v kombinácii vody a esenciálenho oleja - ideálne citrusové plody.

3. Podložku už má, ale nemá ju v čom nosiť? 

Náš článok  "Ako si správne vybrať vak na podložku" vám  pomôže pri výbere vaku, prípadne môžete zvoliť len popruh. Do tašky sa zmestí zároveň aj oblečenie a drobnosti a ochráni podložku pred vonkajším poškodením pri prenose. Popruh je dobrou voľbou na rýchly prenos z miesta na miesto a navyše je nastaviteľný, takže sa hodí na každý typ podložky a zároveň si s ním môže aj rovno zacvičiť.

4. Túži po dokonalom a zároveň funkčnom oblečení na jógu

Najväčšiu radosť určite spraví svetoznáma americká značka Alo Yoga. Pri cvičení jogy každa žena chce, aby jej legíny držali počas celého cvičenia, nepresvitali a nebránili v pohybe a samozrejme boli krásne a funkčné :) Vysoký pás zabezpečuje práve správne držanie legín a zároveň chráni kríže a pomáha spevňovať stred tela. Vrch by sa mal dopĺňať zo spodkom, aby tvorili komplet. 

Oblečenie z bavlny je vhodnejšie skôr na pomalé a jemnejšie cvičenie. Spandex, elastan, lycra a pod. vlákna pomáhajú zasa odvádzať pot a vlákna sú pevnejšie a držia oblečenie na mieste. 

5. Na chlad od podlahy pri cvičení zaručene pomôžu protišmykové ponožky americkej značky ToeSox alebo Tavi Noir.

Ponožky môžu slúžiť na získanie lepšej priľnavosti na podložke, brániť chladu od podlahy v zimných mesiacoch alebo sú aj hygienickou alternatívou pre nohy pri prechode medzi miestnosťmi, na festivaly a pod. Otvorené (half toe) alebo zatvorené (full toe) strih na prstoch dodáva takmer rovnakú priľnavosť pri cvičení a rozdiel je viac menej pocitový - nakoľko človek chce sám cítiť dotyk s podlahou.

darcek protismykove podlozky

6. Rada medituje, alebo sa na to len chystá?

Potom je ideálnym darčekom je meditačný vankúš. Potrebuje zlepšiť schopnosť sa koncentrovať alebo na chvíľu stíšiť všetky myšlienky? Niekedy stačí len na pár minút sa posadiť a len pozorovať svoj dych. Žiadny zámer, žiadne chcenie, len čisté pozorovanie. Ženy sa často pýtajú na pranie poťahu, preto sme pre vás pripravili sekciu snímateľných obliečok. Svoj vankúšiť neskôr môžete využiť aj na domáce sedenie na zemi ako alternatívu ku sedačke či stoličke a pomôžete tak svojmu telu zmeniť zaužívané polohy na sedenie a viac sa uzemniť. 

 

7. Bloky, kvádre a popruhy na cvičenie patria do základnej výbavy každého jogína a určite ich v praxi využije. 

V začiatkoch môže byť pre cvičenie jogy nepríjemné a namiesto pozornosti na dych sa budete zamestnávať prekonávaním gravitácie a skrátenia. Pomôcky sú na to, aby v začiatkoch poskytli opornú barličku a pomohli v duchu "stiram sukham asana" budovať bezpečnú a udržateľnú prax. 

Bloky je možné využiť ako na podporu v pozícii, tak aj na regenráciu (cviky z yin jogy) alebo krátke sedenie v úvodnej meditácii, kedy panva ešte nepustí nižšie. 

Popruhy vo väčšine prípadov budú stačiť o štandardnej dĺžke 250 cm na pritiahnutie či uviazenie do pozície.

8. Uteráky na rôzne využitie

malé na ruky, či veľké na podložku, ktoré sa dajú využiť ako cestovná podložka. Ak nemá vlastnú podložku, alebo sa venuje forme horúcej jogy, uterák môže byť skvelou prenosnou a hygienickou voľbou. Naše klasické joga uteráky majú na spodnej vrtstve protišmykovú vrstvu, ktorá sa hodí na všetky typy podložiek. Ako alternatíva je možné uterák zobrať ja na cestovanie, ale tu by sme skorej odporučili cestovné podložky.

9. Vaša priateľka rada objavuje niečo nové?

Skúste ju potešiť Yoga Wheelom - kolesom na jogu či stoličkou FeetUp. Ak už má dobré základy, tieto hravé pomôcky jej pomôžu obohatiť prax. Feetup je skvelá pomôcka aj pre ne-jogínov, ktorí majú strach zo stojok či obrátených pozícií alebo tých čo radi trávia čas dolu hlavou :) 

10. Rada čajíčkuje, venuje sa zdravému životnému štýlu či ajurvéde?

V našom eshope nájdete čaje, nosné konvičkyfľašky aj hrnčeky s jogovou tématikou. Malé doplnky, ktoré sú užitočné aj potešia sú skvelou voľbou aj na menšie príležitosti. Ak si neviete rady, ktorá chuť či vôňa by bola tá správna - skúste si len zoradiť produkty podľa najpredávanejších a je veľká šanca, že sa dobre trafíte :) Prípadne môžete skúsiť rozšíriť knižnicu o knihy o joge, ajurvéde a filozifii.

11. Pre vytvorenie dokonalej atmosféry a pohladenie zmyslov tu máme esenciálne oleje, difuzéry, vonné tyčinky či iné doplnky.

Ak preferuje "vôňu Indie" určite sa pozrite po vonných tyčinkách alebo kuželoch (tie nechávajú popol na 1 mieste). Keby bola zameraná skôr na aromaterapiu tak rozhodne poteší vôňa čistých esenciálnych olejčekov alebo zmesí. Niektoré naše difúzery sú aj v praktických verziách do auta či do menšej kancelárie a môže ich tak mať stále so sebou. Stále ale môžete siahnuť aj po po klasických vonných sviečkach. V ponuke Biano nájdete kvalitné sviečky od obľúbených výrobcov ako Yankee Candle, Wood Wick alebo DW Home v ekologických sklenených obaloch.

joga darceky pomocky a doplnky pre meditaciu

foto: @my_time_for_yoga

12. Rada sa ozdobuje?

Tak nakuknite do sekcie doplnky, kde nájdete náramky aj náhrdelníky z prírodných korálok nazývané aj MALA, alebo malú dekoratívnu sošku pre šťastie. Japa Mala - alebo veľké korálky so 108 guličkami sú zároveň tradičnou meditačnou pomôckou pre opakovanie mantier, ktoré pomáha upoojiť tok myšlienok. Sochy s postavami z budhistickej a indickej tradície môžu byť vhodne doplnené do interiéru domácnosti alebo joga štúdia. V kombinácií s ďalšími doplnkami si môže vytvoriť priestor pre svoj work-life balance. 

 

pomocky a darceky pre jogu