AKO VYBRAŤ DARČEK PRE JOGÍNA

Radi by ste obdarovali blízkeho, čo sa venuje joge a neviete, ktorý darček by ho potešil najviac? V prvom rade si treba položiť zopár jednoduchých otázok.

1) Je začiatočník, alebo sa joge venuje dlhšie?

2) Je pre neho joga len spôsob ako si posilniť telo a myseľ, alebo je váš priateľ vyznávačom tohto životného štýlu?

3) Chcete darček praktický, alebo len tak na potešenie duše?

V tomto článku vám dáme niekoľko tipov, akým smerom by ste sa v tejto vašej „záhade“ mali uberať.

Zoradili sme ich pre vás v takom poradí, ako bude potrebovať od začiatku až po rôzne vychytávky :)

Takže poďme na to:

DARČEKY PRE JOGÍNOV: 

Hoci bola kedysi joga výsostne mužská záležitosť, dnes vidíme skôr opačný trend a hodiny sú plné žien. Muži preferujú skôr silové a aktívne štýly ako Power joga či Ashtanga. 

1. Podložka na cvičenie - hľadajte skôr dlhú XL, prípadne aj extra širokú.

Podložka je pre jogu úplným základom, hoci sa dá cvičiť aj bez nej :) Dnes majú špeciálne joga podložky výhodu oproti kempingovým karimatkám, ktoré sa používali od 90 tych rokov v tom, že ich vlastnosti sú lepšie prispôsobené náročnosti cvičenia. Z tohto pohľadu "jogamatka" dosahuje najvyššej kvality s ohľadom na náročnosť pohybov a pre ostatné cvičenia ako fitness a pod. má už len pridanú hodnotu. Ak sa teda rozhodnete pre kvalitnú špeciálnu jogamatku, muž ju určite ocení aj pri posilňovaní a inom cvičení doma.

Muži často riešia dlžku podložky - vzhľadom na svoju výšku. Stačí myslieť na to, že pri cvičení aj keď ležíme nezaberáme hlavu od vrcholu hlavy po päty, ale len po temeno - čiže pri výške 185 cm sa pohodlne zmestíme na 180 cm dlhú podložku. Rovnako v planku máme ruky pod úrovňou ramien, čiže ak by naše ramená dosahovali od zeme výšku cez 180 cm, vtedy je naozaj na mieste pozerať po 200vke :)

Muži zvyknú mať širšie ramená "V-shape" , preto je vhodná práve širšia 60+ podložka. Štandard je 60 cm, čiže čokoľvek širšie bude už len lepšie.

Ak sa plánuje venovať čisto Ashntaga joge tradičnou voľbou bude joga koberec. Pri statických formách cvičenia ako je chi kung ocení podložky z ovčej vlny.

Všetko o podložkách nájdete zoradené v našom poradcovi výberom podložky, kde si môžete zvoliť už konkrétnu tému.

joga podlozky darcek pre muzov

2. K podložke sa zíde taška alebo poruhy na nosenie. 

Náš článok  "Ako si správne vybrať vak na podložku" vám  pomôže pri výbere vaku, prípadne môžete zvoliť len popruh. Do tašky sa zmestí zároveň aj oblečenie a drobnosti a ochráni podložku pred vonkajším poškodením pri prenose. Popruh je dobrou voľbou na rýchly prenos z miesta na miesto a navyše je nastaviteľný, takže sa hodí na každý typ podložky a zároveň si s ním môže aj rovno zacvičiť.

3. Pri pravidelnej praxi treba dbať na čistenie podložky.

Základom v našej ponuke je čistič na podložky - Mat wash. Domácou alternatívou môže byť aj vlastnoručne pripravený čistič v kombinácii vody a esenciálenho oleja - ideálne citrusové plody. 

4. Bloky, kvádre a popruhy na cvičenie sú úplny základ aj pre mužov.

Joga bloky alebo popruhy ocenia najmä muži, ktorí majú skrátené svaly a šlachy. V začiatkoch môže byť pre nich cvičenie jogy nepríjemné a namiesto pozornosti na dych sa budú zamestnávať prekonávaním gravitácie a skrátenia. Pomôcky sú na to, aby v začiatkoch poskytli opornú barličku a pomohli v duchu "stiram sukham asana" budovať bezpečnú a udržateľnú prax. 

Bloky je možné využiť ako na podporu v pozícii, tak aj na regenráciu (cviky z yin jogy) alebo krátke sedenie v úvodnej meditácii, kedy panva ešte nepustí nižšie. 

Popruhy vo väčšine prípadov budú stačiť o štandardnej dĺžke 250 cm na pritiahnutie či uviazenie do pozície.

5. Joga Uterákom nič nepokazíte.

Ak nemá vlastnú podložku, alebo sa venuje forme horúcej jogy, uterák môže byť skvelou prenosnou a hygienickou voľbou. Naše klasické joga uteráky majú na spodnej vrtstve protišmykovú vrstvu, ktorá sa hodí na všetky typy podložiek. Ako alternatíva je možné uterák zobrať ja na cestovanie, ale tu by sme skorej odporučili cestovné podložky.

6. Pre cestovateľa - cestovné skladacie podložky

Cestovné skladacie podložky sú výborným spoločníkom na turistiku a cestovanie po svete. Vďaka svojej malej hrúbke 1-2 mm a odolnému materiálu ako kaučuk alebo PVC vám cestovná podložka poskytne priestor na cvičenie jogy na pláži aj vrchole sopky na Bali. Cestovné položky vážia okolo 1kg a nezaberú veľa miesta v kufri.

feetup stolicka na stojky pre muzov darcek

7. Posunul už svoju jogovú prax na vyšší level? Skúste novú pomôcku pri cvičení stoličku FeetUp.

Feetup je skvelá pomôcka aj pre ne-jogínov, ktorí majú strach zo stojok či obrátených pozícií alebo tých čo radi trávia čas dolu hlavou :) Feetup má testovanú nosnosť v laboratórnych podmienkach až 900 kg, čiže naozaj sa nemusíte obávať o nosnosť. Túto stoličku na obrátené pozície dokonca vymyslel nemec, ktorý hľadal spôsob ako bezpečne trénovať obrátené pozície.

8. Aj chlapi meditujú. Darujte mu zabuton a meditačný vankúš.

Potrebuje zlepšiť schopnosť sa koncentrovať alebo na chvíľu stíšiť všetky myšlienky? Niekedy stačí len na pár minút sa posadiť a len pozorovať svoj dych. Žiadny zámer, žiadne chcenie, len čisté pozorovanie. Chlapi zvyknú mať viac stuhnuté svaly okolo panvy a preto potrebujú skôr vyššie vankúše. Svoj vankúšiť neskôr môžete využiť aj na domáce sedenie na zemi ako alternatívu ku sedačke či stoličke a pomôžete tak svojmu telu zmeniť zaužívané polohy na sedenie a viac sa uzemniť. 

9. Hrnčeky, fľaše, termosky u nás nájdete aj v mužských dizajnoch.

Okrem hodín jogy sa vždy zídu aj na turistiku či do kancelárie. Opakované používanie vecí ako ekologické fľaše, bambusové poháre, nerezové termosky a hrnčeky prispievajú k znižovaniu množstva jednorázového odpadu alebo plastových produktov, ktoré často končia na skládkach či v moriach.

10. Meditačné misky

Soundhealing a terapia tibetskými miskami si v poslednej dobe získava na Slovensku stále väčšiu obľubu. Ak potrebujete poradiť, odporúčame náš článok ako si vybrať tibetskú misku. Naučiť sa hrať na misku zaberie krátky čas a jedna miska vydrží v domácnosti aj celé generácie :) 

pomocky a darceky pre jogu