Poznáte SUP yogu? Ako sa cvičí joga na paddleboarde.

sup joga

Príjemné počasie nás čoraz častejšie láka tráviť svoj voľný čas vonku. Nie ste fanúšikom nečinného ležania na deke, ale preferujete radšej aktívny oddych? Skvelým riešením pre vás môže byť práve SUP joga. Preto ak sa najbližšie vyberiete k vode, zbaľte si aj paddleboard.

Čo je to SUP joga?

SUP – doslovne znamená „stand-up paddleboard“. V podstate ide o kombináciu paddleboardingu a jogy. Je vhodná najmä pre nadšencov jogy a pobytu vo vode. Hlavnou pointou je precvičovanie sily, rovnováhy a koncentrácie. Zjednodušene povedané ide o cvičenie jogy na akejkoľvek vodnej ploche za pomoci paddleboardu.

Odkiaľ SUP joga pochádza?

Korene samotného stand-up paddleboardingu siahajú do 18. storočia na Havaj. Vtedajší domorodí obyvatelia využívali veľmi jednoduché „paddleboardy“ na presun z ostrova na ostrov.

Do popredia sa tento šport dostal až okolo roku 2000. Spočiatku bol paddleboarding populárny v Kalifornii a neskôr sa rozšíril po celej krajine. Postupom času stačilo k tejto aktivite už len pripojiť jogu a nová forma fyzického tréningu bola na svete.

Výhody SUP jogy

Hlavné benefity SUP jogy:

Pravidelná realizácia klasickej jogy prináša so sebou mnoho benefitov. Pridať k tomu paddleboard má ďalšie výhody, ktoré ocenia mnohí nadšenci fyzickej aktivity.

  • Posilňuje svaly: Vďaka tomu, že paddleboard je umiestnený na vode, ktorá je nestabilná, pri snahe udržať rovnováhu, zapája vaše telo viacero svalov naraz. Ak preto chcete posilniť stabilitu vášho tela a zvýšiť silu v rukách nohách, SUP joga je skvelá voľba tréningu.

  • Zmierňuje stres: Akákoľvek fyzická aktivita má pozitívny vplyv na váš mentálny stav. Naše telo produkuje počas cvičenia serotonin, ktorý je známy aj ako hormón šťastia. Keď do tohto základu pripojíte vodu, čerstvý vzduch, prírodu a priateľov, vaša nálada sa určite zlepší.

  • Zvýšenie flexibility a rovnováhy: SUP joga možno pôsobí jednoducho. Je však náročnejšia ako bežná joga. Vyžaduje si maximálne intenzívne sústredenie a rovnováhu, aby ste udržali stabilitu pri jednotlivých pózach. S postupom času sa vaša flexibilita zlepší a budete schopní realizovať aj náročnejšie joga pozície.

Ako začať so SUP jogou?

  • Vyskúšajte prípravu mimo dosky: Joga nie je len naťahovanie a rýchle prevedenie všetkých póz. Podstata je uvedomenie si prítomného okamihu, vlastného vnútra a zároveň precítenie energie prechádzajúcej telom. Ak chcete začať so SUP jogou, odporúčame začať na podložke. Rozvíjajte svoju stabilitu a rovnováhu. Pri presune na paddleboard zostaňte opatrní a radšej postupujte menšími krokmi, ako riskovať zranenie.

  • Nájdite si vhodné miesto bez množstva ľudí: Vyberte si miesto, ktoré bude tiché a pokojné, pokiaľ možno bez väčšieho vplyvu vetra. Ten môže vytvárať menšie vlny, ktoré vám budú realizáciu póz sťažovať, prípadne úplne znemožňovať. Zároveň ak nie ste radi stredobodom pozornosti, odľahlejšie jazero bude vhodné pre vás.

  • Progres prichádza pomaly: Ako sme už vyššie spomínali, nie je potrebné sa nikam náhliť. Dôkladne precvičujte jednotlivé ásany, kým si nebudete dostatočne istí. Venujte sa správnemu dýchaniu a zapojeniu svalov, pre čo najlepšie udržanie stability.

  • Nebojte sa pádu: Tak ako v živote, ani na paddleboarde nemusíte mať vždy všetko pod kontrolou. Častokrát môžete stratiť rovnováhu vplyvom vetra alebo nečakanej vlny a môžete spadnúť. Pád síce nie je vždy príjemný, ak už ale nastane, prijmite to a skúste prevedenie pózy znova.

Joga na paddleboarde je určená každému, kto chce zábavnou formou zlepšiť balančné schopnosti a precvičiť si svaly tela. Zároveň poskytuje možnosť upokojenia mysle po náročnom týždni v práci alebo v škole. Zoberte priateľov a prežite príjemný deň pri vode s jogou a paddleboardom.

VIDEO: 10 JOGA CVIKOV PRE ZAČIATOČNÍKOV, KTORÉ MÔŽETE SKÚSIŤ NA PADDLEBOARDE: