Duševné zdravie a meditácia

Druhý jesenný mesiac sme sa rozhodli zahájiť s myšlienkou venovať október duševnému zdraviu. Telo je chrámom našej duše - tak, ako sa príkladne staráme o jeho zovňajšok, musíme s láskou a porozumením venovať pozornosť aj jeho vnútru. 

Flexity neustále usiluje poukazovať na dôležitosť tém týkajúcich sa mentálnej stránky nášho zdravia. Októbrový Svetový deň duševného zdravia (10.10.) nás inšpiroval k vyhláseniu celého októbra za #mesiacduševnéhozdravia

Chceme vás vyzvať a podporiť k starostlivosti o svoje vnútro. Kľúčovým krokom je uvedomiť, ako veľmi je mentálna pohoda a rovnováha pre celkové bytie významná a priam nevyhnutná. 

Vyberte si z našich produktov a obsahu k téme duševné zdravie:

PRODUKTY - SHOP

ČLÁNKY NA TÉMU MEDITÁCIA A DUŠEVNÉ ZDRAVIE

NAHRÁVKY

PODCAST

VIDEÁ

 

NAŠE INŠPIRÁCIE:

MEDITÁCIA

meditácia

Základnou metódou Zen alebo zen-budhizmu je meditácia v podobe tichého sedenia s otvorenými očami. Nezáleží už na tom, či sedíme na zabutone a meditačnej podložke s vankúšom alebo na stoličke. Princípy zenu môžeme uplatňovať v bežnom živote pri každodenných činnostiach.

Zen nie je náboženstvo a nesúvisí s dosahovaním nejakých nami stanovených cieľov. Najlepšie je získať priamu skúsenosť, aby sme pochopili o čo ide a to priamo v meditačnom centre alebo na meditačnom ústraní. 

Téma: Duševné zdravie a meditácia

 

JOGA

BLOGPOPIS1080x430nasirku2 (11)

Joga patrí medzi najstaršie systémy na svete zjednocujúce telo, dušu a myseľ. Ak sa vychýlime z rovnováhy, môžeme pre to, aby sa to opäť zmenilo, niečo urobiť. Joga ponúka konkrétne nástroje, ktorými nie sú len telesné cvičenia alebo pozície, dýchacie techniky, koncentračné, meditačné, relaxačné cvičenia, ale napr. aj očistné postupy na detoxikáciu tela a mysle, takisto výživa a životospráva, ďalej zásady a odporúčania ako sa správať k sebe a k ostatným.

TÉMA: SPRIEVODCA AKO ZAČAŤ S JÓGOU

PODCAST: Čo je duševná dimenzia jogy

 

MUZIKOTERAPIA

BLOGPOPIS1080x430nasirku2 (7)

Vedeli ste, že tibetské spievajúce misky, pôvodne hudobné nástroje himalájskych mudrcov, môžu nám pomôcť pri učení a sústredení? Tóny tibetských misiek nám totiž pomáhajú dostať myseľ do prítomného okamihu a sústrediť sa na zvuk, vďaka čomu sa zlepšuje koncentrácia.

PORADCA: VŠETKO O MUZIKOTERAPIE

 

 

ČAJOVÝ RITUÁL

ČAJE

Prax čajového rituálu môže byť vstupnou bránou ku komunikácii so sebou samým a v správnom prostredí vám vytvára priestor na dosiahnutie vyššej úrovne sebareflexie a všímavosti.

Pri vytváraní čajového rituálu vyberte si svoj obľúbený hrnček alebo súpravu na varenie čaju, najlepšie taký, ktorý má pre vás hlboký význam. Potom si vyberte čaj. Uchovávajte ho na mieste, ktoré je aj vizuálne príťažlivé a pomáha vám pristúpiť ku čajovému rituálu ako k niečomu posvätnému. Je tiež dôležité, aby ste pochopili, ako variť vybranú čajovú zmes, aby ste dosiahli optimálnu chuť. Nakoniec vyhraďte si nejaký čas len pre sprítomnenie a užite si vašu zaslúženú šálku čaju.

 

 

OBMDZENIE MODRÉHO SVETLA VO VEČERNÝCH HODINÁCH

 relaxácia

Až do príchodu umelého osvetlenia bolo hlavným zdrojom svetla slnko a ľudia trávili večery v relatívnej tme. Bolo dokázané, že umelé osvetlenie vo večerných a nočných hodinách negatívne ovplyvňuje náš cirkadiánny rytmus, čo v prvom rade zhoršuje kvalitu spánku, ale z dlhodobého hľadiska jeho efekt na naše celkové zdravie je omnoho nebezpečnejší. Svetlo akéhokoľvek druhu môže potlačiť vylučovanie melatonínu, avšak modré svetlo to robí oveľa silnejšie.

Podporte kvalitu svojho zaspávania a spánku! Za vyskúšanie zaručene stoja i relaxačné masky na  oči Dreamlight, ktoré 100 % blokujú svetlo.

BLOG: 8 tipov na joga cviky večer pre lepší spánok pri stene

 

AROMATERAPIA

aromaterapia

Aromaterapia je postavená na využití účinkov esenciálnych olejov (niekedy označované ako éterické oleje) na naše zmysly, emócie, náladu či zdravotné ťažkosti.

Účinky aromaterapie sú založené na stimulácií nervových zakončení. Impulzy vysielané do mozgu tak ovplyvňujú časti mozgu, ktoré riadia pamäť a emócie. Účinky esenciálnych olejov reagujú spolu s našimi telesnými hormónmi a enzýmami, čo má za následok pozitívne zmeny v podobe zmeny krvného tlaku, pulzu či ďalších funkcií tela.

PODCAST: O aromaterapii a správnom používaní esenciálnych olejov