Základné joga cviky na zlepšenie koncentrácie

ROZTRŽITOSŤ A ĽAHKO STRATENÁ KONCENTRÁCIA?

Určite to poznáte….Nekonečný s úlohami čo musíte ešte dokončiť a nikto iný ich namiesto vás….ukončíte jednu úlohu a ďalšie 3 pribudnú? Dnešná rýchla doba, nikdy nekončiace podnety zo všetkých strán a požiadavky na zvládanie niekoľkých úloh naraz tzv. multitasking o ktorom by vedeli rozprávať najmä maminy s deťmi.

Neustále skákanie našej pozornosti z jednej témy do druhej, aby sme stihli toho čo najviac je pre náš mozog naozaj vyčerpávajúce, keďže vždy potrebuje určitý čas na adaptáciu. Ak ho dostáva príliš málo dlhšiu dobu, môže sa nám stať, že sme zrazu viac roztržití, nekoncentrovaní a nevieme poriadne dokončiť jednu vec.

Preto neutíchajúce atakovanie našej mysle novými podnetmi z okolia spôsobuje, že plné sústredenie je zrazu veľmi ťažké dosiahnuť. Určite však netreba zúfať, keďže aj schopnosť koncentrácie sa dá natrénovať a v tom vám môže veľmi dobre pomôcť práve joga. 

Zameranie našej pozornosti na súčasný moment prostredníctvom nášho dychu, sústredenia sa na pohyb a pozíciu v ktorej sa práve nachádzame (ktorá pre nás nie je práve najjednoduchšia) pomáha našej schopnosti sústrediť sa.

Všímavý stav mysle a pozorovanie (tzv. mindfulness) je kľúčom k prítomnému okamihu a prítomný okamih je nevyhnutná esencia sústredenosti.

MÔŽE POMÔCŤ CVIČENIE JOGY?

Chceli by ste mať lepšiu schopnosť koncentrácie pri ktorej dosahujete lepšie výsledky a zrazu aj dokončenie akejkoľvek úlohy ide ľahšie? Kto by nechcel…Nepôjde to zrejme lusknutím prstov, ale práve praktizovanie jogy vám môže byť veľmi efektívnym pomocníkom na tejto ceste…

V poslednej dobe sa slovko joga (hlavne v zmysle fyzického cvičenia tzv. ásan) skloňuje v spojení so všemožnými benefitmi akoby bola všeliek, pričom by to bolo zrejme priveľké zjednodušenie… V súvislosti s cvičením jogy je však jedno isté. Samotná prax jogy je o koncentrácii a sústredení sa na to, čo je tu a teraz. Joga je totižto o spojení dychu s pohybom a bytí plne prítomným vo svojej mysli a tele v prítomnom okamihu.

V rámci nespočetného množstva jogových pozícií sú na zlepšenie koncentrácie veľmi ideálne balančné pozície. Balansovanie častokrát na jednej nohe či ruke nám doslova nedáva inú možnosť než sústrediť sa na súčasný okamih a úlohu, aby sme z pozície nespadli a udržali rovnováhu.

SILA USTÁLENIA ZRAKU NA JEDEN BOD (DRISHTI)

Zameraním svojho zraku na jedno miesto počas praxe jogy môžete znovu objaviť svoju „stratenú“ rovnováhu. Drishti patrí k jedným z najdôležitejších faktorov rovnováhy.

Kam vedú vaše oči, tam je smerovaná aj vaša pozornosť. To môže byť doslovné miesto, kam sa pozeráte, ale aj metaforické miesto, ktoré drží vašu pozornosť (napríklad stanovenie si zámeru vašej jogovej praxe na začiatku hodiny). Ak váš pohľad začne blúdiť, je veľmi pravdepodobné, že blúdia aj vaše myšlienky.

Pri praktizovaní balančných pozícií je veľmi dôležité nájsť drishti a držať ho po celú dobu držania tela v pozícii. Nájdite si preto jeden nehybný bod, kam sústredíte svoj pohľad bez toho, aby ste ho menili. Sústredíte sa tak na jednu vec, čo vám pomáha nájsť v pozícii rovnováhu, aby ste sa v nej priveľmi nekolísali a rovnako to posilňuje schopnosť koncentrácie.

1) Vrksasana – pozícia stromu

joga pozicia strom

 • Začnite z pozície hora (Tadasana). Vaše chodidlá sa buď dotýkajú alebo sú na šírku bokov.
 • Nájdite si svoje drishti tým, že sústredíte svoj pohľad na jeden bod pred vami, dole na podlahe alebo niečo nehybné v priestore.
 • Keď sa nadýchnete, zdvihnite pravú nohu zo zeme. Ruky dajte buď vbok alebo spojte dlane pred srdcom alebo ich zdvihnite nad hlavu, variáciám sa medze nekladú.
 • Pri výdychu skúste pravý bok viac otvárať tým, že vaše koleno a prsty na nohách smerujú von.
 • Pravým chodidlom zatláčajte do vnútorného stehna, no nezabudnite sa vyhnúť kolenu.
 • Vydržte v pozícii aspoň päť hlbokých nádychov a výdychov a potom to isté vyskúšajte s ľavou nohou.

 

joga cvik strom

 

2) Garudasana – pozícia orla

joga asana orol

 • Začnite z pozície hora (Tadasana). Vaše chodidlá sa buď dotýkajú alebo sú na šírku bokov.
 • Ruky vbok.
 • Zdvihnite pravú nohu a veďte ju popred ľavú nohu, ak sa dá tak ju oviňte s priehlavkom až za ľavé lýtko.
 • Boky skúste z ich jemnej počiatočnej rotácie do strany (ktorá vznikla prekladaním nohy cez nohu) napraviť na stred a skúste ísť trochu hlbšie do pozície, akoby ste si chceli sadnúť do kresla.
 • Otvorte ruky doširoka a pravú ruku si dajte popod ľavú, ruky držte prekrížené a spojte dlane, pričom ramená potiahnite ďalej od uší.
 • Päť hlbokých nádychov a výdychov a to isté na opačnú stranu.

 

joga cvik orol

 

3) Bojovník III (Virabhadrasana III)

asana bojovnik i

 • Začnite z pozície hora (Tadasana). Vaše chodidlá sa buď dotýkajú alebo sú na šírku bokov.
 • Nájdite si svoje drishti tým, že sústredíte svoj pohľad na jeden bod dole na podlahe.
 • Buď si dajte ruky vbok alebo spojte dlane v strede hrude pred vaším srdiečkom.
 • Zdvihnite pravú nohu, spevnite sa, zapojte svoj stred a začnite vykopávať pravú nohu dozadu, pričom trup pôjde dole a snažte sa, aby nakoniec celé vaše telo so zdvihnutou nohou bolo paralelne s podložkou.
 • Môžete zostať s rukami rozpaženými do strán alebo si predpažením vpredu spojte dlane, prepleťte prsty a vystrite ukazováky.
 • Päť hlbokých nádychov a výdychov a to isté na opačnú stranu. 

4) Bočný plank (Vasisthasana)

cvik bocny plank

 • Začnite v pozícii plank, pričom vaše chodidlá sa dotýkajú a vedome premiestnite váhu tela do svoje pravej ruky.
 • Nájdite si svoje počiatočné drishti tým, že sústredíte svoj pohľad na jeden bod na podložke.
 • Odtlačte sa pomocou ľavej ruky od podložky, pretočte svoje telo na pravú stranu tak, že balansujete na vašej malíčkovej hrane pravého chodila, ktoré sa dotýka podložky a ľavé chodidlo je položené zvrchu na pravom chodidle.
 • Zdvihnite boky a presuňte svoju ľavú ruku hore. Boky zdvihnite do tej miery, aby telo (hlava, trup, boky) bolo v jednej rovine.
 • Ak cítite, že máte základnú stabilitu v pozícii zvládnutú, váš pohľad drishti smerujte hore na ľavú ruku.
 • Päť hlbokých nádychov a výdychov a to isté na opačnú stranu.

 

5) Utthita Hasta Padangusthasana

joga cviky koncentracia

 • Začnite z pozície hora (Tadasana). Vaše chodidlá sa buď dotýkajú alebo sú na šírku bokov.
 • Dajte si ruky vbok.
 • Zdvihnite pravú nohu na úroveň boku a chyťte si pravý palec na nohe pomocou palca, ukazováka a prostredníka pravej ruky.
 • Začnite vyrovnávať pravú nohu dopredu od tela, udržujte si rovný chrbát a spevnený stred tela, radšej majte mierne pokrčené pravé koleno ako ohnutý chrbát.
 • Ak cítite, že máte základnú stabilitu v pozícii zvládnutú, váš pohľad drishti smerujte pred seba na jeden bod v priestore.
 • Päť hlbokých nádychov a výdychov a to isté na opačnú stranu.

Dúfam, že ste si týmito ásanami vytvorili aspoň o trochu viac koncentrácie a rovnováhy vo svojej mysli a tele.

Namaste priatelia!

Lenka

Flexity prehlásenie

Cvičenie jogy poskytuje veľké výhody, avšak je potrebné si uvedomiť, že iba vy poznáte svoje vlastné telo a jeho limity. Pred začatím cvičenia sa poraďte so svojím lekárom, najmä tehotné a dojčiace ženy. Rovnako sa s ním poraďte pri akýchkoľvek otázkach alebo obavách ohľadne vášho zdravotného stavu. Odporúčania, cvičenia, myšlienky a ďalšie názory uvedené na tejto stránke odrážajú naše vlastné skúsenosti a nie sú určené, aby nahradili odbornú lekársku pomoc.

Nie všetky cvičenia a pozície v tomto videu a ďalších našich videách sú vhodné pre všetky osoby. Pri akomkoľvek cvičení alebo účasti na akomkoľvek cvičebnom programe existuje možnosť fyzického zranenia. Tvorcovia tohto videa nezodpovedajú za žiadne zranenia, nehody alebo poškodenie zdravia osobám, ktoré využívajú techniky uvedené v tomto a ďalších našich videách či článkoch. Používaním Flexity webových stránok súhlasíte, že takéto techniky využívate na vlastnú zodpovednosť. Zároveň tvorcovia tohto videa neposkytujú žiadne vyhlásenia ani záruky týkajúce sa úplnosti informácií v našich článkoch a videách alebo informácií uvedených na Flexity a iných prepojených webových stránkach.

Celý obsah stránky podlieha autorskému právu. Používaním Flexity webových stránok beriete na vedomie a súhlasíte s tým, že Flexity a osoby prepojené s Flexity nenesú žiadnu zodpovednosť za akúkoľvek prípadnú škodu alebo stratu vzniknutú v súvislosti s akýmkoľvek zverejneným obsahom.

 

Zdroj: Leah Sugerman: https://www.yogiapproved.com/yoga/improve-concentration/