Z dôvodu dovolenky bude v dňoch 22.-26.7.2024 predajňa zatvorená.

Spoznajte príbehy moderných učiteľov a majstrov jogy

Spoznajte svetoznámych učiteľov jogy

Nájsť svoje poslanie v tomto živote, šíriť lásku, dobro, pomáhať tvoriť tento svet krajším miestom...to všetko a oveľa viac túži v tomto svete zažiť nejeden láskavý človek. Podobné ciele sú hlboko zakotvené aj v srdciach učiteľov jogy, ktorí svoje životné poslanie nachádzajú práve v joge a jeho šírením usilujú o rozkvitnutie množstva dobrých vecí v životoch ľudí. Každý jeden z nich sa dotkli nášho sveta v pozitívnom smere a pomohli tisíckam ľudí k ich rozvoju na životnej ceste. Poďme si predstaviť rôznych svetoznámych učiteľov jogy.

Heinz Grill

Táto výnimočná osobnosť sveta jogy bola už od malička v úzkom prepojení s prírodou vďaka svojmu detstvu prežitému vo vidieckych podmienkach nemeckého mestečka Soyen, kde Heinz Grill vyrastal od svojho narodenia v roku 1960. Vďaka jeho láske k prírode sa v Heinzovom srdci zrodila vášeň pre horolezectvo už krátko potom, ako oslávil svoje 12.-te narodeniny. Okrem jeho blízkeho vzťahu k prírode sa v jeho živote začala prebúdzať i túžba pomáhať druhým, ktorá ho doviedla k otvoreniu si lekárskej praxe.

„Neexistuje žiadne cvičenie, žiadna technika, žiadny vonkajší pomocný prostriedok, ktorý by mohol človeka posunúť v jeho vývoji. Rozhodujúce je vlastné chcenie, vôľa nasmerovaná k vyšším ideálom a čistý vzťah k životu ako k niečomu vyššiemu.“ Heinz k liečeniu ľudí už od začiatkov pristupoval netradične, a to prostredníctvom prepojenia prírody a podnetov k vnútornému vývoju ľudí. Postupne nachádzal v joge spôsob, ktorým dokáže svoje vedomosti a poznania odovzdať ďalej a pomáhať tak k vývoju a liečeniu druhých.

Nemecký lektor jogy má s jej učením už viac než 30-ročnú prax. Heinz je okrem učiteľa jogy považovaný aj za spirituálneho učiteľa, pričom je zakladateľom nového smeru jogy v Európe zvaného Nová jogová vôľa. Základným princípom tohto jedinečného smeru sa venujeme v prvej časti nášho Flexity podcastu, kde nám Novú jogovú vôľu priblížila v rozhovore Mirka Bellušová. Ak zvedavo zavítate do knižných ponúk kníhkupectiev, zaručene natrafíte aj na knihu, ktorej autorom je práve Heinz. Publikácia vzniknutá pod Heinzovým autorstvom nesie názov Duševná dimenzia jogy, a zaručene stojí za prečítanie.

Nevine Michaan

Zakladateľka a tvorkyňa Katonah jogy usiluje svojim učením o integráciu tela, mysle a dychu. Od vesmíru dostala poslanie učiť jogu s jej fyzickými, ale i ezoterickými aspektami. Nevine sa v roku 1954 narodila v Egypte a o tri roky neskôr sa s rodinou presťahovala do New Yorku. Počas svojho vysokoškolského štúdia histórie a komparatívneho náboženstva objavila čaro meditácie. Nevine sa stotožnila s názorom, že joga a jej opakujúca prax predstavuje príležitosť žiť s inteligenciou a radosťou. V roku 1980 začala so svojou každodennou praxou a výučbou jogy. O 6 rokov neskôr sa stala zakladateľkou new-yorského Katonah joga centra.

Súčasťou Katonah jogy je využívanie metafor, ako napríklad: domáca prax jogy je ako ladenie hudobných nástrojov a lekcie jogy sú spoločnou hrou orchestru. Nevine považuje jogu za veľmi inteligentnú, pretože využíva telo, ako aj myseľ a dych.

Yogi Bhajan

Yogiho možno poznať aj podľa jeho skutočného mena Harbhajan Singh Khalsa. Keď mal Yogi osem rokov, poslali ho študovať k veľkému majstrovi Santovi Hazarovi Singhovi, pod ktorého neutíchajúcou výchovou chlapec ovládal Kundaliní jogu, keď mal 16 a pol roka. Táto významná osobnosť opustila svet jogy ako 75-ročná v roku 2004. Yogi bol nielen lektorom jogy, ale aj duchovným učiteľom a riaditeľom Nadácie 3HO zameranej na zdravie, šťastie a svätosť. Jeho obľúbeným citátom bol výrok: „Nie je dôležitý život, je to odvaha, ktorú mu prinesieš.“ Bol prvým v histórií sveta jogy, ktorý začal s verejným vyučovaním Kundalíny jogy. Jeho žiaci si ho obľúbili aj vďaka jeho nekonečnému súcitu a neutíchajúcej službe pomáhania druhým.

V roku 1969 založil Yogi v Los Angeles v Kalifornii svetoznámu nadáciu 3HO so zámerom podpory misijnej práce. Zaujímavosťou je, že pod Yogiho autorstvom bolo vydaných viac než tri desiatky knižných publikácií. Okrem iného Yogi dosiahol Ph.D. titul v psychológii komunikácie. Yogi žil veľmi aktívnym životom, neustále sa usiloval o podporu svetového mieru a svoj čas venoval početným stretnutia s náboženskými a duchovnými vodcami naprieč celou našou planétou.

Manju Patthabi Jois

IMG_7034_1

Manju-indický guru Ashtanga jogy, pochádzajúci z mesta Mysore na juhu Indie sa usiluje o lektorovanie jogy spojením ásany, pránájámy a meditačného spevu s cieľom zjednotenia ducha, tela a mysle. Svojim študentom odovzdáva prostredníctvom svojho učenia tradičné prvky jogy s výzvou pre zjednotenie sa so sebou. Poslanie v Ashtanga joge začalo v jeho živote rozkvitať už od útleho detstva, a to vďaka jeho otcovi a svetoznámej osobnosti Ashtanga jogy Sri K. Pattabhi Joisovi. Jeho syn Manju tak začal svoju lektorskú cestu vo svojich 15.-tich rokoch.

Učeniu jogy sa venuje viac ako 50 rokov. Jeho svetové výučbové turné sa doposiaľ uskutočnilo už vo viac ako 22 krajinách planéty. Jeho vzdelávacie programy sú vyučované so zameraním na starodávne tradície, ktoré Manjuovi odovzdal jeho otec.

Sri Dharma Mittra

Dharma Mittra je považovaný za majstra modernej jogy, ktorý sa všetkým kúzlam postupne priúčal od svojho guru - Svámího Kailašanandu. V súčasnosti 81-ročný Dharma vyučuje jogu už od roku 1967, pričom o 8 rokov neskôr založil v New Yorku svoje Dharma Yoga Center, ktorého riaditeľom je i dnes. Dharmov pôvod siaha do Brazílie.

Zaujímavosťou je, že pár rokov pred tým, než sa stala joga neoddeliteľnou súčasťou jeho života, bol Dharma členom brazílskeho letectva. Svoje životné poslanie však začal nachádzať až od roku 1964, kedy sa začal venovať intenzívnemu štúdiu jogy pod vedením svojho guru. Dharma Mittra - výnimočná osobnosť jogy zasvätená aj ako sannyasi sa v roku 2003 stal i autorom knihy Asanas: 608 Yoga Poses (ktorá je dostupná i v našej kníhkupectvách, avšak len v anglickej verzii).

Dylan Werner

Medzinárodný lektor jogy milujúci cestovanie po svete veľmi rád zdieľa svoju prax a lásku k joge. Svoju cestu k joge si našiel v roku 2001 prostredníctvom bojových umení, a to v počiatkoch jeho hasičskej/záchranárskej kariéry. Do výučby jogy sa zahľadel natoľko, že zmenila jeho životný štýl od úplných základov.

"Do výučby jogy som sa okamžite zamiloval," a tak sa začal postupne písať Dylanov príbeh, ktorý v súčasnosti predstavuje kapitolu výučby jogy v Los Angeles, ale i na workshopoch po celom svete. Dylan sa môže pochváliť svojou výučbou jogy vo viac ako 60 krajinách sveta a 400 workschopoch.

Adell Bridges

„Každý deň robím niečo, čo ma robí trochu šťastnejšou, zdravšou alebo odolnejšou ako som bola včera.“ Tak znie životné krédo Adell, ktorá je vynikajúcou lektorkou jogy, autorkou a blogerkou, ktorá zastáva názor, že treba byť vždy zvedavý.

Adell pochádza z amerického štátu Mississippi, následne študovala a čaro jogy objavila v anglickom štáte Wales. Precestovala Indiu, kde si urobila i svoj kurz na učenie jogy. Cestovanie sa stalo jej vášňou a prostriedkom učenia sa všetkého nového a doposiaľ nepoznaného. Šikovná lektorka jogy sa pred dvoma rokmi usadila v Londýne.

Miluje jogu, ktorej sa venuje už piaty rok, rada cvičí stojky, zaoberá sa optimálnym zdravím a veľmi rada svoje vedomosti zdieľa i s ostatnými. Cieľom jej dosahu na ľudí, je dokázať, že jediný guru, ktorého potrebujeme, sa nachádza práve TU - v našom vnútri.