Zmena otváracích hodín: PONDELOK-PIATOK 10.6.- 14.6.2024 = Predajňa zatvorená. Len osobný odber vopred uhradených objednávok.

Medzinárodný deň jogy - história a význam

História udalosti Medzinárodný deň jogy

medzinarodny den jogy slovensko

foto: význam oficiálneho loga

Oslava príchodu leta známa aj ako letný slnovrat bude tento rok sprevádzaná ešte jednou veľmi výnimočnou udalosťou. Prvý letný deň, ktorým je 21.jún sa totiž už niekoľko rokov celosvetovo oslavuje aj ako Medzinárodný deň jogy. Viete, ktorý rok v poradí sa toto leto bude prejavovať úcta joge prostredníctvom osláv v jej deň? Pripravte sa na siedme výročie tohto výnimočného medzinárodného dňa a zaručene si v tento čarovný dátum naplánujte program spojený s jogou, meditáciou a relaxom.

Návrh na vytvorenie Medzinárodného dňa jogy priniesol indický predseda vlády

Myšlienka vytvoriť pre milovanú jogu a jej posolstvo medzinárodný deň, ktorý by naprieč celou planétou ešte viac utužil vzťah ľudí k jej cvičeniu a všetkému kúzlu, ktoré joga prináša, vznikla v roku 2014. Nápad vytvoriť rok, čo rok sa opakujúcu oslavu pre jogu navštívil indického predsedu vlády Narendra Modiho. V septembri roku 2014 vystúpil na Valnom zhromaždení OSN s prejavom zameraným práve na jogu, pričom označil jogu za neoceniteľný dar starodávnej indickej tradície. Vo svojej reči Narendra spomenul, že joga stelesňuje jednotu mysle a tela; myslenie a konanie; zdržanlivosť a naplnenie; harmóniu medzi človekom a prírodou; holistický prístup k zdraviu a dobrým bytím. Členom Valného zhromaždenia priblížil i fakt, že jogu nemožno považovať len za fyzické cvičenie, ale za objavenie pocitu jednoty so sebou, svetom a prírodou.

„Zmenou nášho životného štýlu a vytváraním vedomia nám môže joga pomôcť vyrovnať sa so zmenou podnebia. Pracujme na prijatí Medzinárodného dňa jogy, “ týmito slovami predseda vlády Indie ukončil svoj prejav, ktorý významne prispel k prijatiu Medzinárodného dňa jogy. Návrh bol prijatý v prvej polovici decembra roku 2014, pričom ho podporilo 193 členov OSN. Medzinárodný deň jogy bol stanovený predsedom Valného zhromaždenia OSN Samom Kutesom na 21.jún. Cieľom Medzinárodného dňa jogy je po celom svete zvýšiť povedomie o mnohých výhodách cvičenia jogy. Joga tak získala od Organizácie spojených národov oficiálnu podporu v oblasti globálneho zdravia, harmónie a mieru.

A tak sa v lete roku 2015 začala písať prvá kapitola každoročnej oslavy jogy. Fakt, že nápad vytvoriť tento výnimočný medzinárodný deň podporilo viac než 170 členských štátov OSN, vypovedá o tom, že naprieč celým svetom narastá v krajinách vedomosť o pozitívnych dopadoch jogy na ľudské životy, spoločnosť i prístup k ochrane životného prostredia. Zaujímavosťou je, že roku 2015 pri príležitosti Medzinárodného dňa jogy indická Reserve Bank of India vydala pamätnú mincu 10 rupií.

Prvá oslava jogy má na konte dva zápisy do Guinessovej knihy rekordov

India sa k oslave prvého Medzinárodného dňa jogy v roku 2015 postavila skutočne so všetkým nadšením, úctou a láskou. V Rajpath - centrálnej časti Naí Dillí, ktoré je hlavným mestom Indie, sa 21.júna pred šiestimi rokmi zhromaždilo s cieľom oslavy jogy takmer 36 000 ľudí. Po dobu 35 minút tu bolo uskutočnených 21 jogových pozícií. Táto slávnosť sa zaslúžila aj o vytvorenie dvoch Guinessových svetových rekordov, a to v najväčšom počte zúčastnených národností (bolo ich až 84) a v počte ľudí, ktorý súčasne spolu cvičili jogu (najväčšiu „joga class“ tvorilo v ten deň až 35 985 ľudí). Fascinujúcim faktom je, že každoročne počet účastníkov týchto osláv narastá a rok za rokom rekord z prvej oslavy nadšenci jogy prekračujú. V roku 2018 sa tejto udalosti zúčastnilo až 55 000 ľudí. Indický spravodajský časopis The Week uviedol, že účelom indickej vlády pri organizovaní Medzinárodných dní jogy bolo dosiahnuť uznanie jogy na celom svete ako aj „kultúrneho majetku Indie“.

Každý ročník Medzinárodného dňa jogy má svoju tému

joga doma

Medzinárodný deň jogy má každoročne stanovenú aj svoju tematiku. Medzi doposiaľ vyhlásené témy patrili napríklad: joga pre harmóniu a mier, joga pre zdravie, joga pre srdce. V roku 2016 sa stalo stredobodom osláv Medzinárodného dňa jogy podujatie s názvom „Konverzácia s majstrami jogy - joga pre dosahovanie cieľov trvalo udržateľného rozvoja“. Krátko pred oslavami tohto dňa v roku 2017 bola v Japonsku vytvorená parlamentná liga na podporu jogy.

Zaujímavou témou Medzinárodného dňa jogy bola najmä tá minuloročná, keď celý svet ovládla nečakaná situácia spôsobená pandémiou Covid a veľkolepé oslavy Medzinárodného dňa jogy museli byť komornejšie v priestoroch našich domácností či záhrad. Téma roku 2020 znela: joga doma – joga s rodinou. Stála misia Indie pri OSN však oslavy jogy počas pandémie vzala do svojich rúk a pre všetkých vytvorila možnosť pripojiť sa virtuálne na online event. Svet tak opäť dokázal, že kde je vôľa a láska k joge, tam sa vždy nájde spôsob ako sa spojiť a spoločne osláviť jedinečnosť jogy i naprieč diaľke, ktorá dokázala spájať.Spoznajte s nami jogu. V našom ebooku pre začiatočníkov nájdete všetko čo bude potrebovať vedieť a pomôže aj neskôr ako prehľadná príručka a pomocník :)

 

joga ebook zaciatocnici