Z dôvodu dovolenky bude v dňoch 22.-26.7.2024 predajňa zatvorená.

Kurkumín – aké benefity vám dokáže priniesť?

Zlaté korenie alebo aj kurkuma, je známa najmä vďaka svojim dochucovacím vlastnostiam. Ako súčasť korenia kari sa využíva najmä v indickej kuchyni už dlhé roky. Pre východné krajiny má dokonca náboženskú hodnotu a symbolizuje čistotu, prosperitu a šťastie. Kurkuma sa však preslávila aj vďaka svojim protizápalovým a antioxidačným vlastnostiam.

KURKUMA A KURKUMÍN

Kurkuma známa ako korenie žlto-oranžovej farby obsahuje zlúčeniny s liečivými vlastnosťami. Tieto zlúčeniny sa nazývajú kurkuminoidy, z ktorých najdôležitejší je práve kurkumín. Kurkumín ako aktívna zložka disponuje liečivými vlastnosťami a je silným antioxidantom.
Samostný kurkumín tvorí asi 3 % hmotnosti kurkumy. To znamená, že dosiahnuť prospešnú dennú dávku kurkumínu len pomocou korenia by mohlo byť náročné. Preto sa oplatí pre väčšinu ľudí využívať doplnky, ktoré podporujú liečivé účinky.

PÔVOD KURKUMY

Využívanie kurkumy, známej aj ako indický šafran, sa datuje takmer 4000 rokov späť. V juhovýchodnej Ázii si našla využitie v gastronómii, aj pri náboženských obradoch. Tradičná čínska aj ajurvédska medicína si kurkumu ako liek obľúbila najmä pre jej priaznivý vplyv na organizmus človeka. Neskôr sa začala rozširovať do oblasti Číny, východnej a západnej Afriky, a postupne aj do Európy.

KURKUMA ÚČINKY

  • Protizápalový účinok: napriek tomu, že zápal dokáže organizmus potrápiť, dáva nám signál, že niečo nie je v poriadku. Telo bojuje s cudzím útočníkom a snaží sa napravovať škody. Práve pri takýchto situáciách dokáže byť kurkumín prospešný. Bioaktívne vlastnosti dokážu napomáhať pri boji so zápalom. Pre účinnosť sú potrebné vysoké dávky a aj preto je vhodnejšie radšej siahnuť po extrakte, ktorý môže byť obohatený o ďalšie prospešné látky.

  • Antoxidant a podpora imunity: Aby sa vaše telo dokázalo efektívne brániť proti vírusom, baktériám a rôznym škodným elementom, je potrebný zdravý organizmus a silný imunitný systém. Pravidelná konzumácia kurkumínu dokáže napomôcť pri budovaní imunity. Antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti oceníte najmä v chladnejších mesiacoch, avšak hodí sa aj ako prevencia počas roka.

  • Zdravé srdce: Na zdravie srdca pôsobí množstvo faktorov a preto je nemožné vybrať jeden spôsob, ako srdcovým chorobám predchádzať. Kurkumín ako bioaktívna látka dokáže priaznivo pôsobiť na faktory, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri liečbe srdcových ochorení. Vďaka protizápalovým a antioxidačným vlastnostiam podporuje zlepšenie funkcie endotelu – vnútorných výstelok krvných ciev.

  • Boj proti artritíde: Zápal kĺbov, ktorý je pre artritídu charakteristický, dokáže znepríjemňovať životy mnohým ľuďom. Protizápalové účinky kurkumínu dokážu byť v tomto prípade veľmi prospešné. Táto zdraviu prospešná zlúčenina dokáže napomáhať pri rôznych symptómoch artritídy. 

  • Prírodná pomoc pri depresiách: Náročné stavy v podobe depresií sú súčasťou životov ľudí po celom svete. Táto choroba je spojená so zníženými hladinami BDNF (mozgový neurotrofický faktor – proteín podnecujúci rast mozgových buniek) a zmenšujúcou sa oblasťou mozgu, ktorá je dôležitá pri učení a pamäti.

KRÁTKA VIDEO SÉRIA JOGA CVIKOV:

Pravidelná konzumácia kurkumínu napomáha zlepšeniu určitých procesov v tele, ktoré prispievajú k zvráteniu depresívnych stavov. Vďaka možnému zvyšovaniu serotonínu a dopamínu sa využitie kurkumínu pozdáva ako priaznivé pre telo.

PREČÍTAJTE SI VIAC K TÉME: DUŠEVNÉ ZDRAVIE A MEDITÁCIA

Ak premýšľate nad efektívnou podporou vašej imunity a celkového zdravia, zvoľte doplnky s obsahom kurkumínu. Bioaktívne zlúčeniny budú pozitívne vplývať na fungovanie organizmu, vďaka čomu môžete pocítiť fyzickú aj psychickú pohodu. 

Neviete aký ste typ? Zistite to pomocou nášho konštitučného testu: AJURVÉDSKY TEST

 

Vybrali sme produky z našej ponuky: