Zmena otváracích hodín: PONDELOK-PIATOK 10.6.- 14.6.2024 = Predajňa zatvorená. Len osobný odber vopred uhradených objednávok.

Tipy pre začiatočníkov na cvičenie doma s online videom.

Pravidelný pohyb a pestro zvolená strava predstavujú skvelý základ pre vaše zdravie. Nie každému však návšteva posilňovne vyhovuje. Niekto sa necíti komfortne, hanbí sa, prípadne nemá čas navštevovať pravidelne fitness centrum kvôli práci alebo starostlivosti o rodinu.
 
Naopak, ak preferujeme cvičenie vonku alebo v centrách, oplatí sa myslieť aj na zálohu a vytvoriť si domáce podmienky v prípade nečakaných situácií či lockdownov. Takto si vieme udržať rytmus cvičenia po celý rok. Na internete dnes našťastie nájdeme množstvo online cvičení zadarmo na Youtube alebo v platených programoch.
 

Rozmýšľate nad zmenou životného štýlu ale neviete kde začať? Prinášame vám tipy ako byť fit a aj pri cvičení doma cítiť pohodlne. Nájdite si tie správne základné cviky pre vaše telo a vykonávajte fyzickú aktivitu s radosťou. Silené cvičenie môže viesť k nekonzistentnosti a častokrát skončíte skôr, ako začnete. Fyzický tréning nemá byť trýznením, ale skôr radosťou z toho, čo vaše telo dokáže.

Prečo začať s pravidelným cvičením?

Pravidelná fyzická aktivita prináša so sebou benefity na skvalitnenie vášho celkového zdravia. Či už sa chcete cítiť lepšie alebo mať viac energie počas dňa, neváhajte venovať určitý čas práve športu. Cvičenie na doma napomáha pri znižovaní telesnej hmotnosti alebo jej udržiavaní, zlepšuje celkový zdravotný stav a pomáha predchádzať rôznym zdravotným problémom. Ak trpíte psychickou nepohodou, pravidelné tréningy vám dokážu zlepšiť kvalitu spánku, aj zlepšiť náladu.
 
Hlavná zásada pri cvičení je vytrvať. Keď prekonáte úvodné obdobie a objavia sa prvé výsledky, stane sa pre vás aj cvičenie doma obľúbeným spôsobom, ako sa vysporiadať s každodenným stresom z práce či školy. Vybrali sme pre vás niekoľko obľúbených cvičení na doma.  

Posilňovacie cviky

Silové cviky sú zamerané na zvyšovanie svalovej hmoty a sily. Vďaka budovaniu svalov podporujete redukciu podkožného tuku a spaľujete kalórie efektívnejšie.. Skvelými pomocníkmi pri vykonávaní silového tréningu doma sú nie len samotné činky, ale postačí vám aj podložka na cvičenie, fit lopta a posilňovacie gumy, ktoré majú všestranné využitie.

Zostavte si tréningový plán zameraný na precvičovanie konkrétnych partií alebo komplexné precvičenie tela s opakovaním cvikov v 4-5 sériách. Na aktiváciu svalov spodnej časti tela sú efektívne izometrické cvičenie, výpady, drepy, predkopy a zákopy alebo dvíhanie panvyVrchné partie dobre precvičíte s využitím expanderu – bicepsové zdvihy v stoji, predpažovanie alebo tlaky nad hlavu.

Youtube Video: Posilňovacie cvičenie na doma pre začiatočníkov:

Pilates cvičenie

Skvelým a efektívnym spôsobom vykonávania fyzickej činnosti je pilates. Metóda Pilates vykonáva určité cviky v správnom prevedení a správnej postupnosti pre lepšiu aktiváciu svalov. Zameriava sa na zlepšenie flexibility, sily a zvýšenie rozsahu pohybu v kĺboch. Pilates cviky ocenia aj ľudia, ktorí sa snažia o lepšie držanie tela.

Na cvičenie vám bude stačiť video tréning, podľa ktorého sa budete orientovať a praktická podložka na pilates a penový valec.

Youtube Video: Pilates cvičenie pre začiatočníkov

Kalistenika

Ak hľadáte spôsob pre nadobudnutie fyzickej sily, kde budete pracovať výhradne s vlastnou váhou, kalistenika je tá správna voľba pre vás. Pomocou súborov cvikov sa naučíte ovládať vlastné telo a komplexne rozvíjať silu a stabilitu. Tréning je vhodný pre začiatočníkov, ale progres uvidia aj pokročilí.

Na začiatok sú vhodné základné cviky ako drepy, stojky, kliky alebo plank. Zvyšovanie opakovaní vám zaručí spevnenie tela a zväčšenie výdrže. Ak sa rozhodnete pokročiť na vyššiu úroveň, neváhajte využiť gymnastické kruhy alebo hrazdu.

Youtube Video: Kalistenika cvičenie na doma pre začiatočníkov

 

Jóga cviky

Cvičenie jogy nie je zamerané na extrémnu flexibilitu, ako si mnohí ľudia myslia. Napriek tomu, že ide o aktívne zapájanie svalov a zvyšovanie stability, hlavnou pointou jogy je správne dýchanie, nájdenie vnútornej sily a vytvorenie slobody v tele pomocou jednotlivých jogových pozícii.
 
 
Začiatok svojej cesty môžete nájsť u vás doma pomocou online videí alebo v miestnom štúdiu jógy. Postačí vám joga podložka, prípadne popruhy a joga bloky. Dôležité je začínať s nadhľadom, jednoduchosťou a naučiť sa byť prítomný/á. Progres prichádza postupne a preto sa neskôr môžete posunúť na zložitejšie jogové pozície. Venujte sa jóge niekoľko dní v týždni a sledujte váš mentálny aj fyzický pokrok.
 

Youtube Video:Joga cvičenie na doma pre začiatočníkov

Začínate s jogou? Pozrite si nášho sprievodcu a mnoho užitočného obsahu.

Regenerácia po cvičení

Súčasťou tréningu by nemali byť len samotné cviky, ale aj predtréningový strečing a následné potreningové uvoľnenie svalov. Skvelými pomôckami sú masážne valcektoré pomáhajú pri regenerácii a zvyšovaní elasticity kože. Vďaka pravidelnému využívaniu masážnych rollerov uvoľnite svalové aj spojivové tkanivo a pomôže vám vyriešiť problémy so svalovými uzlami, ktoré sa vo svaloch vytvárajú.
 
Vo Flexity nájdete širokú ponuku kvalitných pomôcok na cvičenie doma.