Mindfulness a zopár tipov spojených s trénovaním všímavosti pre lepší spánok

lepsi spanok cvicenie

Mindfulness cvičenia pre lepší spánok

O technike mindfulness sme sa už niekoľkokrát zmieňovali v našich predošlých článkoch (ktoré nájdete na našom blogu). Vplyv mindfulness na celkovú kvalitu zaspávania a spánku je jedným z často skloňovaných benefitov jeho praktizovania. Mindfulness alebo uvedomovanie si súčasného okamihu kráča ruka v ruke so psychickými aspektami zdravia, čo potvrdil už nejeden výskum. Psychická pohoda, eliminácia stresu, zvládanie úzkosti...úplná pozornosť upriamená na prítomný moment nám napomáha vysporiadať sa s mnohými súčasťami nášho každodenného života, a práve spánok a zaspávanie sú jednými z nich.

Kvalita spánku priamo vplýva na kvalitu nášho života

Potreba dostatočného množstva kvalitného spánku je azda jedným z najvýznamnejších pilierov, na ktorých stojí naše fyzické i psychické zdravie. Náš spánok priamo vplýva na každodennú náladu, fyzické pocity, interakciu s okolitým svetom, energiu, či prežívanie záťažových situácií. Vytvorenie zdravého prostredia v spálni pozitívne vplýva na kvalitu nášho spánku. Dobre vyvetraná spálňa, pohodlný vankúš, či správne zvolený matrac dokážu urobiť veľkú zmenu v tom, s akým pocitom sa ráno prebudíme."

Nedostatok spánku zasahuje fyzické zdravie, pozornosť, pamäť i spomínanú náladu. Je teda žiaduce (a viac než nevyhnutné), aby sa usilujeme dbať nielen na množstvo hodín venovaných oddychu, ale mali by sme nahliadať na spánok i z jeho kvalitatívnej stránky. Cítite, že je váš každodenný spánok kvalitný alebo máte pocit, že ste si dostatočne a kvalitne odpočinuli len občas? Odpoveď na túto otázku vám možno napovie, či pokračovať v čítaní nášho článku.

Mindfulness priaznivo vplýva na náš spánok

Psychológia v praxi potvrdzuje, že všímavosť a jej pravidelné trénovanie podporuje upokojenie mozgu a vplýva na hlbší spánok. Mindfulness si možno predstaviť ako „posilňovanie mysle ako svalu“, kedy každodenným tréningom dokážeme lepšie odlíšiť negatívne myšlienky  vyvolávajúce nespavosť a prekonať ich bez vplyvu na kvalitu nášho spánku.

Precvičovaním všímavosti prostredníctvom rôznych meditačných a pohybových cvičení môžete zabezpečiť lepšie zaspávanie i celkový priebeh vášho spánku. Schopnosť vedieť sa zamerať na to „čo je tu a teraz“ poskytuje pomocnú ruku pri krotení úzkostlivých myšlienok, upokojovaní mysle i podpore dobrého spánku.

Spísali sme pre vás niekoľko praktických tipov spojených s trénovaním všímavosti spojenej s lepším spánkom:

  • Cvičenie jogy: tip, ktorý je prosto must have nášho článku. Prostredníctvom cvičenia jogy dokážete aktívne rozvíjať svoju schopnosť byť vedomý a zameraný na dianie v prítomnom okamihu. Joga priamo napomáha rozvoju mindfulness, ale aj kvalite nášho spánku ako takej. Inšpirujte sa našim článkom 8 TIPOV NA JOGA CVIKY VEČER PRE LEPŠÍ SPÁNOK PRI STENE
  • Meditácia: jedným zo zaručených tipov, ako možno podporiť mindfulness v našom každodennom živote je pravidelná meditácia. Zvoľte si časť dňa, ktorá vám najlepšie vyhovuje. Pre lepší spánok nie je nevyhnutné meditovať iba bezprostredne pred spaním.
  • Meditácia skenovania tela: technika, ktorá efektívne napomáha k rozvíjaniu všímavosti v našom živote. Skenovanie tela je účinnou meditáciou vedomia s priaznivým vplyvom na náš spánok.
  • Joga Nidra: považuje sa aj za jogový spánok, počas ktorého sme plne vedomý. Možno ju považovať za efektívny spôsob precvičovania mindfulness.
  • Aplikácie: pri precvičovaní mindfulness si pokojne pomôžte aplikáciami. Praktický prehľad týchto pomocníkov pri tréningu všímavosti sme pripravili v našom staršom článku.
  • Nočná všímavosť: tréningom všímavosti sa neustále budete zlepšovať a postupne sa stanete majstrom, ktorý dokáže nasmerovať svoju pozornosť na to, čo sa deje v súčasnosti, namiesto toho, aby ste bdeli a trápili sa tým, čo sa stane v budúcnosti. V prípade, že ležíte v posteli, ale mysľou vám behajú rôzne myšlienky či obavy, vyskúšajte vedomé sústredenie sa na svoj dych alebo napríklad na váš aktuálny fyzický pocit. Zamerajte sa napríklad nato, aké sú vaše prikrývky mäkké a príjemné. Aj pred spaním je veľmi účinná meditácia skenovania tela.
  • Večerná chvíľka vďačnosti: technika, ktorá vo vás vzbudí radostné a príjemné pocity. Namiesto toho, aby ste pred spaním úzkostlivo zameriavali svoju pozornosť na niečo nepríjemné, vyskúšajte si v mysli premietať všetko, začo ste vďačný. Okrem vďačnosti si pokojne môžete predstaviť aj niečo, z čoho sa tešíte alebo si vybaviť momenty, kedy ste pociťovali lásku či radosť.

Vybrať sa na cestu pravidelného trénovania mindfulness môže pozitívnym spôsobom ovplyvniť váš celkový deň, a to vrátane spánku. Tak, čo? Dáte šancu všímavosti aj vy? Čaká na vás pozitívnejší život a kvalitnejší spánok.

MEDITACNE_POMOCKY_SK