Z dôvodu dovolenky bude v dňoch 22.-26.7.2024 predajňa zatvorená.

Pilates cvičenie na chrbát online aj pre začiatočníkov

BLOGPOPIS1080x430nasirku (6)

Bolesť chrbta, vyžarujúca do horných alebo dolných končatín, poškodenie či poruchy medzistavcových platničiek sú častými problémami ľudí rôznych vekových kategórií a mnoho krát prechádzajú až do chronického stavu. Ich hlavnou príčinou môže byť: sedavý spôsob života, dlhodobé zaťažovanie chrbtice počas sedavej práce, nedostatočný pohyb alebo nesprávne pohybové vzorce počas každodenných činností.

Avšak, v niektorých prípadoch môžu byť v pozadí aj vrodené poruchy. Takýmto ťažkostiam sa dá jednoducho predísť a to aktívnym, pravidelným a správnym cvičením. Pomôže vám aj široká paleta kvalitných pomôcok na precvičenie chrbtice.

Funkcia chrbtice

Naša chrbtica má tri základné funkcie: chráni miechu, je pevným a zároveň pružným nosným pilierom ľudského tela a umožňuje pohyb. Základným stavebným komponentom chrbtice je stavec. Medzi jednotlivými stavcami je medzistavcová platnička, ktorá zmierňuje otrasy a  nárazy počas pohybu. Chrbticu obopínajú svalové skupiny uložené v niekoľkých vrstvách. Tie najhlbšie sú kratšie, zaisťujú stabilitu a pohyb medzi jednotlivými segmentmi chrbtice. Na povrchu uložené chrbtové svaly sú veľké a vykonávajú primárny pohyb s veľkým rozsahom, ako napr. predklon, záklon a rotácie.

Príčiny bolesti chrbta

Bolesť chrbta je jedným z najčastejších dôvodov, prečo ľudia navštevujú lekárov, a zároveň aj hlavnou príčinou invalidity na celom svete. Tento nepríjemný stav môže byť spôsobený zranením, nesprávnym pohybovým stereotypom, ale aj vážnymi zdravotnými problémami. 

Najčastejšie príčiny bolesti chrbta:

 • nesprávne pohybové stereotypy (ľah, sed, chôdza)
 • dlhodobé sedenie, státie (zaťaženie chrbtice)
 • skoliózy
 • zranenia, traumy
 • preťaženie kĺbov a mäkkých tkanív
 • poškodenie platničiek
 • osteoporóza 
 • fyzická námaha
 • vrodená príčina
 • zápaly
 • degeneratívne ochorenie 
 • prehnaná športová aktivita
 • jednostranná záťaž pri športovej aktivite (golf, tenis a pod.)
 • problémy s vnútornými orgánmi v brušnej dutine alebo v malej panve
 • onkologické ochorenia 

Pre najrýchlejšiu liečbu bolesti chrbta je nevyhnutná správna diagnostika lekárom.

4

Účinky cvičenia Pilates na našu chrbticu?

Hlboký stabilizačný systém (HSS) udržiava panvu a chrbticu v správnom neutrálnom postavení. Počas každodenných činností je naša chrbtica vystavená neustále námahe, hlavne v jej krčnom a driekovom segmente. Chrbtové svaly neustále pracujú, aby zabezpečili dostatočnú oporu našej chrbtici.

Riziko poranenia organizmu svalových spazmov - je najväčšie pri veľkej námahe, alebo pri nesprávnej technike pohybu. Vďaka cvičebnej metóde Pilates sa naučíte pracovať so svojími svalmi v súlade so štruktúrou tela, a vďaka tomu vedomému a inteligentnému pohybu sa krok po kroku stanete ohybnejšími a zdravšími.

Prečitajte si aj náš članok: Spoznajte čo je Pilates a účinky pravidelného cvičenia

Pilates cvičenie blahodárne pôsobia na celé naše telo. Ak pociťujete bolesť vyplývajúcu z nesprávnych pohybových vzorcov a degenerácie medzistavcových platničiek môžu byť Pilates cviky obzvlášť prínosné. Okrem toho pravideľné cvičenie Pilatesu môže zmierniť posturálne asymetrie, zlepšiť flexibilitu a svalovú silu.  

Článok napísaný v spolupráci s pilates mentorkou Denisou Owen.

Zozbierali sme pre vás výber online zdarma videí, kde sa dozivete ako začať cvičiť pilates a rôzne pilates cviky na chrbát.

ONLINE PILATES KURZY A VIDEÁ NA YOUTUBE

Pilates cviky

Pilates cviky pre začiatočníkov

 

Pilates cviky na zdravý chrbát

Pilates pre mierne pokročilých

Pilates pre zdravý chrbát

 

 

Na Instagram môžete sledovať lektorov:

@dopilates_studio

@andrea_mindfulflow

@fitpilates_studio

Viac o cvičebnej metóde Pilates. 
Zaujíma vás téma zdravý chrbát? Pozrite si našu zbierku blogov, videí a produktov.

POMÔCKY A DOPLNKY K CVIČENIU PILATES PRE ZAČIATOČNÍKOV