Pilates cvičenie na chrbát online aj pre začiatočníkov

BLOGPOPIS1080x430nasirku (6)

Bolesť chrbta, vyžarujúca do horných alebo dolných končatín, poškodenie či poruchy medzistavcových platničiek sú častými problémami ľudí rôznych vekových kategórií a mnoho krát prechádzajú až do chronického stavu. Ich hlavnou príčinou môže byť: sedavý spôsob života, dlhodobé zaťažovanie chrbtice počas sedavej práce, nedostatočný pohyb alebo nesprávne pohybové vzorce počas každodenných činností.

Avšak, v niektorých prípadoch môžu byť v pozadí aj vrodené poruchy. Takýmto ťažkostiam sa dá jednoducho predísť a to aktívnym, pravidelným a správnym cvičením. Pomôže vám aj široká paleta kvalitných pomôcok na precvičenie chrbtice.

Funkcia chrbtice

Naša chrbtica má tri základné funkcie: chráni miechu, je pevným a zároveň pružným nosným pilierom ľudského tela a umožňuje pohyb. Základným stavebným komponentom chrbtice je stavec. Medzi jednotlivými stavcami je medzistavcová platnička, ktorá zmierňuje otrasy a  nárazy počas pohybu. Chrbticu obopínajú svalové skupiny uložené v niekoľkých vrstvách. Tie najhlbšie sú kratšie, zaisťujú stabilitu a pohyb medzi jednotlivými segmentmi chrbtice. Na povrchu uložené chrbtové svaly sú veľké a vykonávajú primárny pohyb s veľkým rozsahom, ako napr. predklon, záklon a rotácie.

Príčiny bolesti chrbta

Bolesť chrbta je jedným z najčastejších dôvodov, prečo ľudia navštevujú lekárov, a zároveň aj hlavnou príčinou invalidity na celom svete. Tento nepríjemný stav môže byť spôsobený zranením, nesprávnym pohybovým stereotypom, ale aj vážnymi zdravotnými problémami. 

Najčastejšie príčiny bolesti chrbta:

 • nesprávne pohybové stereotypy (ľah, sed, chôdza)
 • dlhodobé sedenie, státie (zaťaženie chrbtice)
 • skoliózy
 • zranenia, traumy
 • preťaženie kĺbov a mäkkých tkanív
 • poškodenie platničiek
 • osteoporóza 
 • fyzická námaha
 • vrodená príčina
 • zápaly
 • degeneratívne ochorenie 
 • prehnaná športová aktivita
 • jednostranná záťaž pri športovej aktivite (golf, tenis a pod.)
 • problémy s vnútornými orgánmi v brušnej dutine alebo v malej panve
 • onkologické ochorenia 

Pre najrýchlejšiu liečbu bolesti chrbta je nevyhnutná správna diagnostika lekárom.

4

Účinky cvičenia Pilates na našu chrbticu?

Hlboký stabilizačný systém (HSS) udržiava panvu a chrbticu v správnom neutrálnom postavení. Počas každodenných činností je naša chrbtica vystavená neustále námahe, hlavne v jej krčnom a driekovom segmente. Chrbtové svaly neustále pracujú, aby zabezpečili dostatočnú oporu našej chrbtici.

Riziko poranenia organizmu svalových spazmov - je najväčšie pri veľkej námahe, alebo pri nesprávnej technike pohybu. Vďaka cvičebnej metóde Pilates sa naučíte pracovať so svojími svalmi v súlade so štruktúrou tela, a vďaka tomu vedomému a inteligentnému pohybu sa krok po kroku stanete ohybnejšími a zdravšími.

Prečitajte si aj náš članok: Spoznajte čo je Pilates a účinky pravidelného cvičenia

Pilates cvičenie blahodárne pôsobia na celé naše telo. Ak pociťujete bolesť vyplývajúcu z nesprávnych pohybových vzorcov a degenerácie medzistavcových platničiek môžu byť Pilates cviky obzvlášť prínosné. Okrem toho pravideľné cvičenie Pilatesu môže zmierniť posturálne asymetrie, zlepšiť flexibilitu a svalovú silu.  

Článok napísaný v spolupráci s pilates mentorkou Denisou Owen.

Zozbierali sme pre vás výber online zdarma videí, kde sa dozivete ako začať cvičiť pilates a rôzne pilates cviky na chrbát.

ONLINE PILATES KURZY A VIDEÁ NA YOUTUBE

Pilates cviky

Pilates cviky pre začiatočníkov

 

Pilates cviky na zdravý chrbát

Pilates pre mierne pokročilých

Pilates pre zdravý chrbát

 

 

Na Instagram môžete sledovať lektorov:

@dopilates_studio

@andrea_mindfulflow

@fitpilates_studio

Viac o cvičebnej metóde Pilates. 
Zaujíma vás téma zdravý chrbát? Pozrite si našu zbierku blogov, videí a produktov.

POMÔCKY A DOPLNKY K CVIČENIU PILATES PRE ZAČIATOČNÍKOV