Z dôvodu dovolenky bude v dňoch 22.-26.7.2024 predajňa zatvorená.

Pilates

Systém Pilates vyvinul Joseph Hubert Pilates (1883-1967), ktorý sa narodil v Nemecku a ako dieťa bol slabý a chorľavý. Na základe svojich skúseností postupne vyvinul vlastnú cvičebnú metódu, v ktorej skombinoval západný a východný cvičebný systém. Čo je teda Pilates? Cvičebná metóda Pilatesu bola založená hlavne na precíznych a kontrolovaných pohyboch v neoddeliteľnom spojení s vedomým dýchaním a vysokou koncentráciou mysle.

Na rozdiel od Pilates dáva yoga väčší dôraz na spirituálnu stránku počas cvičenia a obsahuje viac filozofických prvkov.

4

Vyberte si z našich produktov a obsahu k téme Pilates:

PRODUKTY - SHOP

ČLÁNKY NA TÉMU PILATES

 

História Pilates

Pilates je populárna forma cvičenia, ktorá je známa svojim zameraním na budovanie základnej sily a zlepšenie flexibility. Metódu vyvinul Joseph Pilates na začiatku 20. storočia.

Joseph Pilates sa narodil v Nemecku v roku 1883. Ako dieťa bol krehký a chorľavý a bol odhodlaný zlepšiť svoje zdravie a silu. Študoval anatómiu a fyziológiu, ako aj východné a západné formy cvičenia vrátane jogy a bojových umení. Inšpiráciu čerpal aj z pohybov zvierat a z princípov tanca.

Počas prvej svetovej vojny bol Pilates internovaný v britskom tábore, kde vyvinul svoju cvičebnú metódu ako spôsob pomoci pri rehabilitácii zranených vojakov. Použil pružiny a rámy postelí na vytvorenie odporových cvičení, ktoré sa dali robiť v obmedzenom priestore. Svoju metódu nazval „Contrology“, pričom zdôraznil prepojenie mysle a tela a myšlienku, že duševné a fyzické zdravie sú vzájomne prepojené.

Po vojne sa Pilates presťahoval do Spojených štátov a otvoril si štúdio v New Yorku. Jeho metóda si získala obľubu medzi tanečníkmi a športovcami a učil ju až do svojej smrti v roku 1967. Odvtedy sa jeho metóda neustále vyvíjala a rástla v popularite s mnohými variáciami a úpravami.

Pilates veril, že jeho metóda môže pomôcť každému dosiahnuť lepšie zdravie a kondíciu, bez ohľadu na vek alebo fyzické schopnosti. Jeho cvičenia sa zameriavajú na základnú silu, flexibilitu, rovnováhu a koordináciu a zdôrazňujú správne vyrovnanie a dýchanie. Veril, že pravidelným praktizovaním jeho metódy môžu ľudia zlepšiť svoje celkové zdravie a pohodu.

Pilates dnes cvičia milióny ľudí po celom svete a naďalej je obľúbenou a efektívnou formou cvičenia.

Pilates používa rôzne rekvizity a vybavenie, ako sú odporové pásy, lopty, krúhy a stroje ako reformer a cadillac na zvýšenie účinnosti cvičení. Tieto rekvizity sú navrhnuté tak, aby poskytovali podporu, odpor alebo nestabilitu v závislosti od vykonávaného cvičenia.

Účelom používania pomôcok v Pilatese je uľahčiť správne zarovnanie a tvar a zároveň zvýšiť intenzitu tréningu. Použitie doplnkov môže tiež pomôcť jednotlivcom s obmedzenou flexibilitou alebo pohyblivosťou ľahko vykonávať určité cvičenia.

Medzi výhody používania pomôcok pri Pilatese patrí zvýšená svalová sila, lepšia flexibilita a rovnováha, lepšie uvedomenie si tela a znížené riziko zranenia. Pilates pomôcky tiež umožňujú dynamickejšie a rozmanitejšie cvičenie, ktoré môže pomôcť predchádzať nude a stagnácii.

Joseph Pilates, zakladateľ Pilates, veril, že správne zarovnanie a forma sú nevyhnutné na dosiahnutie optimálneho zdravia a kondície. Tiež veril, že používanie vybavenia môže pomôcť jednotlivcom dosiahnuť toto zarovnanie ľahšie a efektívnejšie.

Celkovo môže používanie vybavenia v Pilatese pomôcť jednotlivcom všetkých úrovní a schopností dosiahnuť efektívnejšie a príjemnejšie cvičenie.