Krátka história Pilates spojená s menom Joseph Pilates

Joseph Pilates, narodený neďaleko Dusseldorfu v roku 1880, bol zakladateľom metódy Pilates, ktorá spája západné a východné fitness princípy. Jeho prístup, ktorý pôvodne nazval „Controlology“, sa zameral na mentálnu a fyzickú kondíciu. Pilates rozsiahlo skúmal a praktizoval rôzne cvičebné režimy, integroval klasické západné cvičenia s východnými disciplínami, ako je joga a tai chi.

Pri vysvetľovaní hlavného princípu Controlology Joseph rád citoval Schillera: „Je to samotná myseľ, ktorá buduje telo“.

Počas internácie v prvej svetovej vojne v Británii začal Pilates vyvíjať svoju metódu a experimentovať s pružinami pripevnenými k nemocničným lôžkam, aby sa uľahčilo spevnenie svalov. To viedlo k vytvoreniu Pilates reformeru, ktorý spočiatku pripomínal posuvnú posteľ s pružinovým odporom.

Joseph Pilates

V roku 1923 sa Joseph Pilates presťahoval do Ameriky, kde si so svojou manželkou Clarou otvoril svoje prvé štúdio v New Yorku. Jeho metóda si získala obľubu najmä medzi tanečníkmi ako Martha Graham a George Balanchine, ktorí ju považovali za prospešnú pri rekonvalescencii a prevencii zranení. Pilates, pôvodne označovaný ako „Controlology“, sa stal všeobecne známym pod jeho priezviskom.

Pilates kritizoval americký životný štýl, najmä ich sedavé návyky a lásku k športom, ako je baseball, ktorý podľa neho narúša telesnú rovnováhu. Obhajoval zosúladenie tela a mysle prostredníctvom cvičenia a veril, že to môže viesť k predchádzaniu chorôb, ako je prechladnutie, rakovina a hernia.

Metóda Pilates sa vrátila do Británie v roku 1970, keď ju Alan Herdman predstavil na London School of Contemporary Dance, čím založil prvé štúdio Pilates v Británii.

Po tom, čo Joseph Pilates v roku 1967 zomrel, jeho niekoľko zverencov otvorilo štúdiá a vyškolilo ďalších učiteľov, ktorí prilákali predovšetkým tanečníkov, ktorí hľadajú flexibilitu a silu. Avšak až v 90-tych rokoch minulého storočia, uprostred poklesu aerobiku a vzpierania, Pilates prudko vzrástol na popularite a dostal sa do hlavného prúdu cvičení.

Vďaka dôrazu na kontrolované pohyby s nízkym dopadom ponúka Pilates ostrý kontrast k tradičným metódam cvičenia. Celebrity ako Uma Thurman a Shalom Harlow pomohli podporiť jeho vzostup, čo viedlo k rozmachu celého Pilates priemyslu. Hoci neexistuje žiadny písomný dôkaz o tom, že by Pilates sľuboval „nové telo“, jeho učenie sa časom vyvíjalo a prispôsobovalo, čo odrážalo meniace sa potreby a vnímanie cvičiacich.

Pilatesov odkaz pretrváva prostredníctvom jeho prvých študentov, známych ako Pilates „Elders“. Títo učitelia, ktorí kedysi úzko spolupracovali s Josephom Pilatesom, odovzdávali svoje vedomosti nasledujúcim generáciám študentov, pričom si udržiavali priame spojenie s Pilatesom a jeho metódou. Táto línia pokračuje aj dnes, pričom niektorí starší stále učia aj v pokročilom veku.

Unikátne zábery z histórie Pilates

 

 

button-newsletter-blog600

Prečítajte si aj:

4

 

Pomohol vám tento článok? Ak áno, môžete aj vy pomôcť niekomu ďalšiemu tým, že budete túto stránku zdieľať. Môžet zdieľať aj svoje skúsenosti v komentároch pod článkom a pomôžete tým ostatným.