3 jednoduché spôsoby ako relaxovať

Nájsť si čas na oddych by malo byť našou prioritou

meditacia-tibetska-miska-flexity

Náš vnútorný hlas nám častokrát sám našepkáva, že je čas spomaliť, oddýchnuť si a na malý moment úplne vypnúť telo i myseľ. Vtedy dostávame signál, že chvíľka relaxu neuškodí, ba priam, dodá nám novú silu a energiu, aby sme mohli naďalej žiť náš život plnými dúškami. Vybudovať si v živote disciplínu, byť cieľavedomý a nepremárniť ani sekundu na tomto krásnom svete, sú obdivuhodné schopnosti, avšak nie je prejavom slabosti, ani lenivej povahy, ak rešpektujeme svoje telo a duševné zdravie natoľko, že mu pravidelne dáme i dostatočný priestor pre oddych. Mahátmá Gándhí tvrdil, že naše činy odrážajú priority...Je oddych tou našou?

Občas sú naše krídla unavené, možno trochu ubolené, či zlomené a práve vtedy prichádza chvíľka pre relax, vďaka ktorému opäť budeme môcť lietať našim milovaným životom a užívať si výhľady, ktoré nám tento svet ponúka. Nikdy nie je hanba vyčleniť si pre seba čas, ktorý venujeme relaxu a nabíjaniu našich pomyselných bateriek, ba priam naopak, hanbou je, ak naše fyzické a psychické zdravie zanedbávame a nedoprajeme mu to, čo si právom zaslúži. Posolstvo starej známej vety, že naše telo je náš chrám, bude navždy niesť svoj nadčasový význam. Je to naše telo, kde prežívame každý svoj deň. Je to naša duša, ktorá kvitne tisícimi kvetinami. Je to naše telo, o ktoré sa musíme s úctou starať a naša duša, ktorú musíme pravidelne polievať, aby kvitla šťastím a pokojom.

Tisíc podôb oddychu, každá je tá správna

lesy a priroda

Keby sme sa sto ľudí opýtali na ich definíciu ideálneho oddychu, dostali by sme sto rozdielnych odpovedí a každá jedna by bola správna, pretože predstava relaxu je pre každého iná. Jeden fakt zostane však rovnaký pre všetkých, je nevyhnutné priznať si, že relax potrebujeme, zaslúžime si ho a je povinnosťou pre naše telo i dušu im ho pravidelne dopriať. My sme tou zodpovednou silou v našom živote a jeho kvalita závisí i od našej schopnosti vycítiť, kedy je čas na pauzu.

  • Meditácia: bol by to naozaj veľmi závažný hriech, keby sme nespomenuli meditáciu. A sme predsa eshop milujúci joga lifestyle, tak je naša dobrovoľná povinnosti venovať pár riadkov obľúbenej meditácií. Je spôsobom relaxu, ktorý nemožno prirovnať ku žiadnej inej činnosti. Dáva nám jedinečné pocity, ktoré nenájdeme len tak náhodou vonku na chodníku a jednoznačne ani nekúpime v obchode za žiadnu sumu peňazí. Kto pravidelne využíva meditáciu ako spôsob, ktorým si oddýchne, by vedel rozprávať o tisíc dôvodoch, prečo sa k nej vracia znovu a znovu.

A ten, kto ju nevyskúšal? Šup na náš článok venujúci sa mindfulness, jeho benefitom a tipom, ako začať → http://bit.ly/mindfulness_článok

Pre ešte väčší relax pripájame zoznam pomôcok, ktoré posunú meditáciu ešte o level vyššie:

 

 

 

  • Terapia prírodou: každý, kto nedá dopustiť na prírodu, veľmi dobre vie, že prechádzky sú skvelým balzamom na našu dušu. Les za našim domom je dokonalá pozvánka pre čerpanie novej inšpirácie a vyčistenia si mysle od všetkého stresujúceho, čo nás občas objíma a nechce pustiť. Naša myseľ nám odpovie na mnohé otázky práve v momentoch, keď sa naučíme ju vypnúť a počkať na odpovede. Atmosfére prírody a energia, ktorú nám dodá pobyt na čerstvom vzduchu sa ťažko niečo vyrovná, však?

 

  • Tak veľa kníh a tak málo času: niekoho zázračným únikom je príroda, iní nachádzajú relax pri svojom obľúbenom športe. Nikde nie je však písané, že relaxovať nemožno i bez toho, aby sme sa hýbali. Na svete je nespočetné množstvo príbehov, ktoré čakajú v knihách na to, kedy si ľahneme s čajom pod deku a dúškami sa budeme viac a viac vnárať do sveta našej fantázie.

Hovoríte si, že našej telo nám dá najavo, kedy spomaliť? Dokážeme vydržať naozaj veľa, naložíme si toho na chrbát príliš, utekáme životom prirýchlo a sú to častokrát prejavy oslabenej imunity, či úplná únava a zlá nálada, ktoré nás prinútia znížiť rýchlosť. Načo tie extrémy? Zapíšme si pravidelný oddych na zoznam priorít, naše telo i duša sa nám budú neustále odvďačovať pocitmi šťastia, radosti a spokojnosti. A tá pozitívna energia, ktorá nás sprevádza, keď načerpáme nové sily? Tá je na nezaplatenie!

autogenny trening relaxacia