Zmena otváracích hodín: PONDELOK-PIATOK 10.6.- 14.6.2024 = Predajňa zatvorená. Len osobný odber vopred uhradených objednávok.

Ako si vybrať meditačný vankúš na sedenie

meditacne vankuse zafu

MEDITAČNÉ VANKÚŠE

Meditačné vankúše všeobecne využívame okrem meditácie aj pri cvičení pranayamy, čiže dychových techník a cvičení, alebo ako podporu pri cvičení asán, alebo len tak na sedenie na zemi. Pomocou vankúšov si zdokonalíte svoje jogové sedy - príjemný sed=sukhásanu, diamantový sed=vajrásanu, hrdinu=virásanu, či sed vhodný na striedavý dych = nádí shódanu, alebo bramárí pranayamu=čmeliaka-s pokrčenými kolenami a chodidlami opretými o zem, lakte položené na kolenách.


Pri výbere vankúša sa riaďte predovšetkým veľkosťou svojej postavy a pružnosťou bedier a silou chrbtových vzpriamovačov, napr. stuhnutejšie postavy potrebujú vyšší vankúš tak, aby pri skrížení členkov boli kolená minimálne na úrovni bokov=bedier a mohli tak klesať.

ROZMERY A TVARY VANKÚŠA:

sedenie na meditacnom vankusi


Ak ste začiatočník, pri sedení vás bolieva chrbát (guľatí sa vám), alebo máte pri skríženom sede kolená vyššie ako boky (tuhšie bedrá), voľte vyšší vankúš.

Ak ste robustnejšej postavy, voľte širší a plochejší vankúš. Tiež ak potrebujete lepšiu stabilitu počas sedu, voľte meditačný vankúš so širšou základňou. To znamená typ ZAFU, resp. plochý Rondo.

Ak potrebujete väčší priestor pre nohy,voľte vankúš s výrezom v tvare polmesiaca (Luna) alebo srdca.

Video porovnanie typov meditačných vankúšov

 

TYPY MEDITAČNÉHO VANKÚŠA: 


RONDO = bezšvový, nižší, základňa stabilnejšia, cca.15-20cm výška, priemer 24-35 cm- (v závislosti od ponúkaného typu vankúša a výrobcu). Pre začiatočníkov v meditácii odporúčame okrúhly práve meditačný vankúš Rondo na ktorom je možné pohodlne sedieť aj kľačať.     

meditacne vankuse rondo

ZAFU = so švami, vyšší, oblejší, širší, viac priestoru pre nohy, cca. 20 cm výška, priemer až 38 cm.    

PRANAYAMA = obdĺžnikový tvar pre získanie širokej základne a opory.

Pozor, výška vankúša je len orientačná. Je možné, že na začiatku, po zakúpení bude vankúš vyšší a postupným používaním "sadne". V závislosti od výrobcu je možné podľa potreby náplň z vankúša kedykoľvek odobrať  a následne v prípade potreby náplň pridať.

Prečítejte si tiež: Základy k jogovým dýchacím cvičeniam Pranajáma


NÁPLNE: 

napln kapok do meditacneho vankusu   kapok (=bavlník, ako vata) > "tichý", ľahší a trvanlivý - vydrží prakticky nonstop

 

spalda    špalda (=šupky obilniny) > na hmotnosť o niečo ťažšia, jemne šuští, vytvaruje sa podľa tela, má schopnosť pohlcovať teplo a hriať.

 

Pozrite si tipy k meditácii na našej Pinterest nástenke

pinterest meditation

 

Náš Tip ako použiť meditačný vankúš pri cvičení: